جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

 سرطان سينه؛ روش هاي درمان و مراقبت هاي پس از آن 

 با توجه به شيوع سرطان سينه در خانم ها، تمام تاکيد بر تشخيص زودرس اين بيماري است. براي همين دخترها بايد عادت کنند تا بعد از جوانه زدن پستان و رشد سينه، ماهيانه خودشان را معاينه کنند و از سن 25 تا 30 سالگي نيز براي معاينات به پزشک مراجعه کنند. خانم ها هم در سن مناسب (فعلاً سن پيشنهادي 40 سالگي است) حتماً غربالگري را ساليانه و به صورت ماموگرافي شروع کنند. البته در افرادي که سابقه خانوادگي مثبت در زمينه سرطان سينه دارند، بهتر است شروع ماموگرافي از سن 35 سالگي باشد.

به گزارش آفرينش دکتر فرشته عباس وندي، متخصص جراحي، در برنامه راديو سلامت با بيان اينکه علائمي که در شروع سرطان بايد به آن توجه شود، يکي لمس توده است، گفت: فرروفتگي نوک سينه که از کودکي نبوده و بعداً ايجاد شده است، ايجاد ضخامت و خشونت در پوست، ترشحات آبکي مانند اشک چشم از نوک پستان، رشد بي رويه يکي از سينه ها و فرورفتگي پوست سينه به هنگام بالابردن دست ها مي توانند از ديگر علائم شروع سرطان سينه باشند.

وي ادامه داد: تير کشيدن پستان ها عموماً نگراني ندارد و رسوب کلسيم نيز اگر به صورت ريزريز و خوشه اي باشد - که معمولاً در ماموگرافي به راحتي تشخيص داده مي شود- جاي نگراني ندارد، اما اگر تعداد و مقدار رسوب کلسيم در حال زياد شدن باشد، حتماً احتياج به ارزيابي دارد.

عضو هيئت علمي پژوهشکده سرطان سينه جهاد دانشگاهي با بيان اينکه روش هاي درماني در سرطان پستان، در واقع يک بسته درماني هستند، گفت: اين روش ها شامل 4 قسمت مي باشند.

نخست، بخش جراحي؛ جراحي جزئي است که در مراحل پيشرفته سرطان حتماً بايد انجام شود. در مورد انتخاب روش جراحي، اگر به سلامتي بيمار آسيب نزند، خود بيمار هم مي تواند نظر دهد. در درصدي از بيماران ديگر نيازي نيست که سينه به طور کامل برداشته شود و سينه فقط با برداشتن محدوده توده جراحي مي شود. در مورد جراحي زير بغل، استفاده از غده نگهبان، تقريباً در همه جراحي ها در حال اجرا شدن است. با فرستادن اولين غده نگهبان براي آزمايش و در حين عمل، مشخص مي شود که غدد ديگر گرفتار بيماري هستند يا نه؟ قبل از انجام جراحي به بيمار ماده راديو اکتيو تزريق مي شود، بنابراين نگراني در مورد تورم دست و ديگر غدد لنفاوي وجود ندارد. اگر غدد لنفاوي زير بغل به طور کامل تخليه شده باشند – بيشتر از ده مورد-، بيمار بايد مراقب دستش باشد، به آن تکيه ندهد و فشار نياورد، همچنين مراقب باشد تا دستش زخم نشود و دچار سوختگي نشود.

وي ادامه داد: دوم بخش شيمي درماني است، شيمي درماني معمولاً بعد از جراحي آغاز مي شود، مگر در مواقعي که بيماري پيشرفت داشته باشد و يا اينکه توده بزرگ باشد و با جراحي سينه بدشکل شود، ابتدا با شيمي درماني توده را کوچک مي کنند و پس از آن جراحي مي کنند. در شيمي درماني، معمولاً سلول هايي که جوانتر و فعال تر هستند – مانند سلول هاي خوني و سلول هاي فوليکول مو- بيشتر تحت تاثير شيمي درماني قرار مي گيرند، براي همين در افراد تحت شيمي درماني، تقريباً در همه موارد ريزش مو وجود دارد. همچنين در شيمي درماني حالت هاي تهوع و استفراغ و تحريک معده اي وجود دارد و انتظار اين است که پس از چند جلسه شيمي درماني پريود فرد قطع شود که البته بهتر است اين اتفاق بيفتد و در فرد يائسگي ايجاد شود. در شيمي درمانيِ سرطان پستان، نيازي به بستري از قبل نيست و اصولاً اگر بيمار در شرايط نرمال باشد؛ اصلاً نيازي به بستري در حين شيمي درماني نيز نيست و اين کار در کلينيک ها هم انجام مي شود. شيمي درماني به صورت سرم تزريقي است که بين يک تا دو ساعت طول مي کشد.

اين متخصص جراحي در ادامه تصريح کرد: سوم بخش راديو تراپي است که در مواردي که سينه حفظ مي شود، راديوتراپي قطعاً جزء درمان است.

البته در مواقعي که سينه برداشته مي شود، اگر توده به خارج از سينه سرايت کرده باشد راديوتراپي الزامي است.

در راديوتراپي به هيچ عنوان اشعه روي بدن فرد نمي ماند ولي خود راديوتراپي ممکن است سوختگي هايي روي پوست ايجاد کند، و چهارم نيز بخش هورمون درماني است و در شرايطي که رسپتورهاي (گيرنده هاي) هورموني تومور مثبت باشد، از هورمون درماني استفاده مي شود.

وي با بيان اينکه چون در ماموگرافي پستان را بين دو صفحه قرار داده و فشار مي دهند، بنابراين دردناک است، گفت: البته اگر سينه خيلي کوچک باشد، نمي شود از ماموگرافي استفاده کرد و بايد سراغ روش هاي ديگر مانند سونوگرافي رفت و يا اينکه MRI گرفت. همچنين سايز سينه خيلي ارتباطي به سرطان ندارد. البته از نظر منطقي، هر چه حجم بافت پستاني بيشتر باشد احتمال پيدا شدن توده نيز بيشتراست.

عباس وندي در پايان با بيان اينکه روش هاي درماني به شدت در حال تغيير هستند و ما در ايران هم در انجام جراحي ها تقريباً به روز هستيم، گفت: در روش هاي جديد جراحي، حفظ پستان و زيبايي آن خيلي پررنگ شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي