جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

 جلوگيري از نابينايي با مصرف زعفران 

 دانشمندان استراليايي ادعا کرده‌اند مصرف چاشني زعفران از نابينايي جلوگيري مي‌کند.به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا ، اين دانشمندان دانشگاه سيدني در آزمايشات خود دريافته‌اند گياه زعفران که در بسياري از خوراکهاي کاري و رژيم غذايي مديترانه‌اي استفاده مي‌شود، مي‌تواند از نابينايي در سالمندان جلوگيري کند.

در اين آزمايشات محققان براي داوطلبان مصرف قرص‌هاي حاوي اين چاشني را به مدت سه ماه تجويز کردند و نشانه‌هاي بهبود قابل توجهي در بينايي آنها مشاهده شد.

کارشناسان در استراليا و ايتاليا ادعا کرده‌اند که اين گياه معطر و مطبوع مي‌تواند فاکتور کليدي و مهمي در پيشگيري از نابينايي در سالمندان باشد.محققان دريافتند که اين چاشني گياهي هم چنين به عنوان عينکي طبيعي عمل مي‌کند؛ به طوري که از چشم‌ها در برابر آسيب‌هاي ناشي از نور شديد خورشيد محافظت مي‌کند.پروفسور سيلويا بيستي، پژوهشگر دانشگاه سيدني و سرپرست اين پژوهش خاطرنشان کرد: بينايي بيماران پس از مصرف قرص‌هاي زعفران بهبود پيدا کرد.پروفسور بيستي اظهار کرد: ترکيبات شيميايي زعفران کاملا پيچيده است. اين گياه خاصيت آنتي اکسيداني دارد اما پيش از اين هيچ يک از محققان تاثير آن را در حفظ قدرت بينايي کشف نکرده بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي