جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

 خبر پزشکي 

بيماري که فرد را از لحاظ فکري، گفتاري و حرکتي درگير مي‌کند

صفا گفت: اسکيزوفرني بيماري است که حوزه فکري، درکي، رفتاري و حرکتي و همچنين حوزه‌هاي گفتاري و بسياري از حوزه‌هاي ديگر روانشناختي را درگير مي‌کند. دکتر ميترا صفا متخصص اعصاب و روان دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اين بيماران بدليل برچسب بيمار بودنشان هميشه محروم واقع شده و عملا از طرف اجتماع به حاشيه رانده مي شوند. طبق آمار سازمان بهداشت جهاني 26 ميليون نفر در سراسر جهان مبتلا به اسيکزوفرني هستند. در واقع اين بيماري در حوزه‌هاي مختلف روانشناختي دچار مشکل است چرا که انواع مختلفي دارد و با تظاهرات گوناگون بروز مي کند. صفا عنوان کرد: البته لازم به ذکر است که اگر اين بيماران سريع به پزشک مراجعه کنند بيماري آنها تشخيص و درمان خواهد شد و هيچگاه وارد فاز حاد اين بيماري نمي‌شوند و شانس ادامه زندگي خوب و سالم را از دست نمي‌دهند.

وي اظهار داشت: دوره مقدماتي اين بيماري بسيار خوب و قابل تشخيص است به عنوان مثال نوجواني که از مدتي قبل در گفتار و نحوه برخوردش تغيير ايجاد شده و دچار رفتارهاي وسواس گونه شده و همچنين از درد بدن بخصوص سردرد و درد اندامها رنج مي‌برد بايد به پزشک مراجعه کند تا درمان ساده و قابل کنترل داشته باشد.

کاهش سن پيرگوشي در کشور

مردان بيشتر در معرض پيرگوشي هستند

متخصص گوش و حلق و بيني با اشاره به افزايش شيوع و کاهش سن ابتلا به پيرگوشي در ايران گفت: پيرگوشي مي‌تواند عامل انزوا، ترس، عصبانيت و اضطراب بين مردم باشد. ابراهيم رزم‌پا متخصص گوش و حلق و بيني در گفت‌وگو با فارس تصريح کرد: پيرگوشي يک افت شنوايي تدريجي است که با افزايش سن اتفاق مي‌افتد و نوعي معمول از کم شنوايي حسي عصبي است که به دنبال اختلال در حلزون يا عصب شنوايي رخ مي‌دهد و منجر به اختلال شنوايي دائم مي‌شود و اغلب مردم به وجود آن آگاه نيستند.

وي با اشاره به شيوع بيشتر پيرگوشي در مردان در قياس با زنان افزود: قرار گرفتن در معرض سر و صداي ناخواسته مثل صداي بوق خودروها، فشار خون، افزايش سن، استرس زياد، مصرف برخي داروها، ارث و قرارداشتن طولاني مدت در معرض سر و صدا از علل پيرگوشي است.

رزم‌پا دشواري در تشخيص اصوات به ويژه اصوات زير مثل حرف (س)، تشخيص بهتر صداي مردان از زنان را از نشانه‌هاي پيرگوشي دانست و گفت: در افراد مبتلا به پيرگوشي فهم مکالمات به ويژه در هنگام وجود سر و صداي زمينه‌اي مشکل است ضمن اينکه افت شنوايي معمولاً دوطرفه است و ممکن است با وزوز در يک يا دو گوش همراه باشد. اين متخصص گوش و حلق و بيني خاطرنشان کرد: يکي ديگر از نشانه‌ها ممکن است سرگيجه باشد. افراد مبتلا به پيرگوشي معمولاً مي‌گويند با وجود شنيدن گفتار در فهميدن مشکل دارند و همه علائم ذکرشده توانايي‌هاي فرد را کاهش داده و روي کيفيت زندگي فرد تاثير مي‌گذارد.

وي تصريح کرد: امروزه پيرگوشي در ايران نسبت به گذشته با سرعت بيشتر و در سنين کمتري اتفاق مي‌افتد و اين در حالي است که ميليون ها نفر از مردم به افت شنوايي شان اهميت نمي دهند غافل از اينکه ممکن است انزوا، ترس، عصبانيت و اضطراب آن‌ها برخاسته از همين مشکل است. رزم‌پا با اشاره به موارد ذکرشده به همگان توصيه کرد اگر احساس کم شنوايي مي‌کنند بهتر است براي ارزيابي ميزان افت شنوايي به يک اوديولوژيست مراجعه کنند البته مفيدترين کاري که يک شنوايي شناس مي‌تواند براي افراد با مشکل پيرگوشي انجام دهد سمعک‌ها و برنامه‌هاي توانبخشي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي