جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

 خبرها از عالم علم 

 نانو حامل هاي چاي سبز؛ جديدترين روش درمان سرطان

محققان سنگاپوري موفق به توليد کپسول هايي شده اند که با استفاده از چاي سبز و فناوري نانو، داروهاي درمان سرطان را به بدن منتقل مي کند.به گزارش ايرنا از ساينس، چاي سبز حاوي آنتي اکسيدان هاي ثابت و خواص ضد پيري، ضدميکروبي و ضد سرطاني است.

محققان سنگاپوري با تکيه بر خواص ضد سرطاني اين گياه، کپسول هايي توليد کرده اند که به صورت يک “نانو حامل” (nanocarrier) عمل مي کند و داروي مورد نياز براي درمان سرطان را وارد بافت مورد نظر مي کند.مطالعات حيواني نشان مي دهد که کاهش اندازه تومور به اين روش بسيار موثرتر از روش هاي سنتي است. يکي از مهمترين معايب شيمي درماني، آسيب به بافت هاي سالم است. يعني درمان به اين شيوه نه تنها بافت سرطاني؛ بلکه بافت سالم را نيز تحت تاثير قرار مي دهد؛ ولي درمان متمرکز به کمک نانو حامل ها، دقيقا بافت سرطاني را مورد هدف قرار مي دهد و هيچ آسيبي به بافت سالم وارد نمي کنند. آنتي اکسيدان موثر ضد سرطاني موجود در چاي سبز EGCG نام دارد و داروهاي توليد شده بر مبناي آن هيچ عارضه جانبي به دنبال ندارند.

تشخيص سرطان با سنسور نانويي ايراني

محققان ايراني توانستند با استفاده از فناوري نانو سنسوري را جهت تشخيص انواع سرطان ها بسازند. اين سنسور مي تواند در تشخيص سلول هاي سالم نسبت به سلول هاي سرطاني متاستاتيک موثر باشد.محمد عبدالاحد، ايده پرداز نانوبيوسنسور الکتريکي cnt&sinw-ECIS در گفتگو با مهر گفت: براي ساخت دستگاه از نانو ساختارهايي مانندنانولوله هاي کربني و نانو سيم هاي سيليکني استفاده شده که در تشخيص سرطان و مونيتورينگ فعاليت هاي سلولي به کار مي رود.

وي افزود: استفاده از نانوساختارها باعث بهبود خواص سنسور شده و دقت و کيفيت سيگنال هاي بدست آمده را افزايش مي دهد.عبدالاحد با بيان اينکه نانولوله ها به عنوان يک سنسور در تشخيص بيماري ها مثل سرطان اثر دارند، اظهار داشت: نانولوله هاي کربني به دليل رسانايي فوق العاده، مي تواند تغييرات خواص دي الکتريک سلول را در اثر بيماري يا در اثر دارو مشخص کند.وي تاکيد داشت: دقت اين سنسورها مي تواند تا حد تک سلول افزايش پيدا کند و از روي پارامترهايي مثل رزونانس الکتريکي مي توان به سرطاني بودن آن پي برد. عضو هيات علمي دانشگاه تهران به مزيت هاي اين سنسور اشاره کرد و گفت: نانوبيوسنسور الکتريکي فعاليت هاي حياتي سلول را به وسيله سيگنال هاي الکتريکي مونيتورينگ مي کند و همچنين اثر داروي ضد سرطان بر روي متابوليسم سلولي را به وسيله سيگنال هاي الکتريکي مورد بررسي قرار مي دهد.

وي گفت: يکي از کاربردهاي اين دستگاه اين است که مي تواند اثر انواع تحريک ها و داروها را بر روي سيگنال هاي حياتي سلول در حوزه هاي بيوشيمي و زيست شناسي سلولي و همچنين فارماکولوژي را بررسي کند.

عبدالاحد با اشاره به اينکه کاربرد اين سنسور در تشخيص سرطان است، يادآورشد: اين محصول تاييديه هاي خود را از مرکز تحقيقات نانوفناوري پزشکي بيمارستان طالقاني گرفته و بر روي سرطان سينه و سرطان روده تست هايي نيز گرفته شده است

عضو هيات علمي دانشگاه تهران با توضيح اينکه اين طرح در اداره ثبت اختراعات امريکا در 2013 به ثبت رسيده است، خاطرنشان کرد: اين سنسور مي تواند در تشخيص سلول هاي سالم نسبت به سلول هاي سرطاني متاستاتيک از روي ميزان نرخ تقسيم متفاوت بين سلول هاي سالم و سرطاني با قابليت کاربرد در حوزه درجه بندي سرطان موثر باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي