جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

 دلايل کاهش قيمت جهاني نفت
 خطر کسري بودجه دولت را تهديد مي كند 

 
نماينده سابق ايران در اوپک با اشاره به شکل گيري ائتلاف جديد نفتي بين عربستان و آمريکا براي پائين نگاه داشتن قيمت نفت و ضربه زدن به اقتصاد کشورهايي همچون ايران و روسيه برخي از دلايل کاهش بهاي طلاي سياه را تشريح کرد و گفت: ايران و روسيه با کاهش قيمت نفت مجبورند بهاي گاز صادراتي خود را هم ارزان کنند.

سيد محمدعلي خطيبي در گفتگو با مهر در تشريح دلايل سقوط آزاد قيمت نفت خام در بازار جهاني گفت: استخراج و فرآورش نفت و گاز از ذخاير نامتعارف "شيل اويل و شيل گس ها"، پيشي گرفتن عرضه و از تقضا در بازار جهاني، افزايش عرضه ظرفيت مازاد نفت توسط برخي از کشورهاي عضو اوپک، کاهش مسائل ژئوپوليتيکي و افزايش سطح ذخيره سازي نفت در کشورهاي بزرگ مصرف کننده از مهمترين دلايل سقوط قيمت جهاني طلاي سياه است.

نماينده سابق ايران در اوپک با تاکيد بر اينکه کاهش بيش از 20 درصدي قيمت نفت خام در طول چند ماه اخير براي برخي از کشورهاي عضو اوپک مسئله بزرگي نيست، تصريح کرد: بر اين اساس برخي از اعضاي اوپک همچون عربستان سعودي با افزايش عرضه نفت به بازار و فروختن نفت بيشتر به نوعي زيان کاهش قيمت ها را جبران مي کنند.

مدير سابق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه کاهش قيمت نفت براي برخي از کشورهاي عضو اوپک مسئله نگران کننده اي نيست، اظهار داشت: اما اين کاهش قيمت نفت قطعا براي برخي از کشورهاي صادرکننده نفت در بلند مدت منجر به شکل گيري نگراني هاي جديد خواهد شد.

اين کارشناس اقتصاد انرژي با يادآوري اينکه عربستان سعودي اخيرا با تغيير فرمول فروش نفت خود و کاهش بهاي رسمي نفت صادراتي عملا شرايط را براي کاهش بيشتر بهاي نفت در بازار جهاني فراهم کرده است، تبيين کرد: در شرايط فعلي بازار عرضه کنندگان براي جلب رضايت مشتريان نفتي خود فرمول‌هاي جذاب، تخفيف‌هاي ويژه و امتيازهايي به خريداران نفت ارائه مي کنند. خطيبي با اعلام اينکه هم اکنون عربستان سعودي با ظرفيت توليد بيش از 10 ميليون بشکه نفت بزرگترين صادرکننده طلاي سياه در بين اعضاي اوپک به شمار مي رود، تبيين کرد: عربستان عملا با کاهش رسمي قيمت نفت خود فشار کاهش قيمت ها را به ساير کشورهاي عضو اوپک تحميل کرده است و توليدکنندگان را در شرايط سخت قرار مي دهد.

نماينده سابق ايران در اوپک با يادآوري اينکه قطعا اين اقدامات شيب کاهش قيمت نفت در بازار جهاني را تند تر مي کند، گفت: با افزايش عرضه مازاد ظرفيت نفت توسط عربستان فعلا نبايد انتظار تقويت و يا افزايش قيمت نفت در بازار جهاني را داشت و اقدامات فعلي اين باور را در بازار تقويت مي کند که قيمت نفت فعلا افزايش نخواهد يافت.

مدير سابق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران با اعلام اينکه اظهار نظر برخي از وزيران نفتي کشورهاي عربي عضو اوپک مبني بر عدم تغيير سقف توليد نفت اوپک و يا اعلام رضايت از قيمت‌هاي فعلي به روند کاهش بيشتر طلاي سياه کمک مي کند، تاکيد کرد: هم اکنون وقت به کارگيري ديپلماسي انرژي توسط ايران به عنوان يک کشور تاثير گذار در بازار جهاني نفت و اوپک است.

اين کارشناس بازار نفت و انرژي در خصوص توافق احتمالي عربستان و آمريکا براي پائين نگاه داشتن قيمت نفت به منظور ضربه زدن به اقتصاد کشورهايي همچون ايران، روسيه و ونزوئلا، توضيح داد: در حال حاضر عربستان وارد يکسري معادلات سياسي پيچيده شده است و قطعا غربستان هم از کاهش قيمت نفت زيان مي بيند.

خطيبي با بيان اينکه عربستان ممکن است از کاهش قيمت نفت يکسري زيان هاي اقتصادي ببيند اما اين احتمال وجود دارد که يکسري امتيازهاي سياسي به خاطر تلاش در کاهش قيمت نفت کسب کند، تصريح کرد: از سوي ديگر بايد به اين موضوع اشاره کرد که با کاهش بهاي طلاي سياه در بازار جهاني روسيه به عنوان يک کشور صادرکننده گاز مجبور است که قيمت گاز صادراتي خود را هم کاهش دهد.

مدير سابق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه قيمت گاز صادراتي روسيه تابع بهاي جهاني نفت خام است، يادآور شد: علاوه بر روسيه ساير کشورهاي صادرکننده گاز همچون ايران، قطر، الجزاير و ترکمنستان هم از کاهش قيمت نفت زيان خواهند ديد.

نماينده سابق ايران در اوپک در خصوص بسته شدن بودجه سال جاري دولت بر مبناي نفت 100 دلاري و احتمال کسري بودجه با سقوط قيمت جهاني طلاي سياه هم بيان کرد: کاهش بهاي نفت به محدوده 86 دلاري حدود 14 دلار در هر بشکه با نفت 100 دلاري فاصله دارد که پر کردن اين فاصله با درآمدهاي نفتي مشکل است.

وي با بيان اينکه هدف از راه اندازي صندوق ذخيره ارزي ويا صندوق توسعه ملي هم براي چنين روزهايي بوده است، اظهار داشت: با تزريق منابع صندوق ذخيره ارزي به بودجه مي توان خطر کسري بودجه سال جاري دولت را مرتفع کرد. خطيبي همچنين در پاسخ به سوال مهر مبني بر تشکيل نشست فوق العاده و اضطراري اوپک براي بررسي دلايل کاهش قيمت ها و حتي کاهش سقف توليد نفت اوپک، بيان کرد: ونزوئلا تاکنون رسما پيشنهاد خود را براي برگزاري نشست فوق العاده اوپک اعلام کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي