جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

 کلنگ شهرک فناوري در گيلان به زودي به زمين زده مي شود 

رشت - سيده حديث ميرزاده

هرگز نخواهيم گذاشت افراد سود جو با نيت غير دانش بنياني وارد شهرک فناوري شده و با گرفتن تسهيلات به تجارت بپردازند.

طهمورث لاهوتي اشکوري گفت: شهرک فناوري مجموعه اي است که ضمن فراهم آوري زير ساخت مناسب براي استقرار واحدهاي فناور توليد، خدماتي و مشاوره‌اي با گردآوري و تجميع اجزاي دخيل در توسعه فناوري زمينه ارائه حمايتهاي نرم‌افزاري لازم جهت ايجاد کسب و کارهاي توليدي خرد، کوچک و متوسط مبتني بر فناوريهاي جديد را فراهم آورده و از طرف ديگر با اشاعه فناوريهاي جديد در کسب و کارهاي توليدي زمينه ارتقاي توان رقابتي و توسعه فعاليتهاي آنها را پديد مي‎آورد.

ضرورت ايجاد شهرک فناوري

وي در ادامه در خصوص ضرورت ايجاد شهرک فناوري گفت: کسب و کارهاي توليدي ( کسب و کارهاي خرد ، کوچک و متوسط ) به عنوان موتور محرکه اقتصادي محسوب مي‌گردند و نيازمند توجه و حمايت لازم مي‎باشد. با توجه به ماهيت کسب و کارهاي توليدي و عدم وجود منابع و امکانات در دسترسي مستقيم به فناوريهاي روز دنيا، سازمانهاي متولي دولتي مسئول فراهم‌آوري زيرساخت مناسب جهت خلق ، توسعه و اشاعه فناوري در کسب و کارهاي توليدي مي‌باشد.

اهداف کلان ايجاد شهرکهاي فناوري

رئيس هيئت مديره شرکت شهرکهاي صنعتي استان گيلان در بحث اهداف کلان ايجاد شهرکهاي فناوري گفت : کمک به توسعه اقتصادي مناطق و کل کشور، کمک به ايجاد رشد کسب و کارهاي توليدي مبتني بر فناوري با تاکيد بر توليد کنندگان بخش خصوصي، کمک به تحقق اهداف و اسناد بالا دستي ( سند چشم‌انداز 20 ساله ، سند راهبردي توسعه صنعتي کشور، برنامه پنجم توسعه، سند توسعه علم و فناوري کشور و...) در حوزه توليد و صادرات محصولات دانش بنيان و با ارزش افزوده بالاتراز اهداف کلان ايجاد شهرکهاي فناوري مي باشند.

سياستهاي کلان در ايجاد و راهبري شهرک هاي فناوري

وي در ادامه به توضيح سياستهاي کلان در ايجاد و راهبري شهرک هاي فناوري پرداخت و گفت: از آن جايي که يکي از مهمترين وظايف شهرکهاي فناوري ايجاد رابطه مناسب بين مراکز دانشگاهي و پژوهشي، متخصصين، مشاورين صنعتي و کسب و کارهاي توليدي مي باشد ، وجود ظرفيتهاي لازم از نظر موارد فوق‌الذکر در مجاورت محل ايجاد شهرک هاي فناوري ضروري است.

مهندس لاهوتي در پايان و در همين راستا به اين نکته اشاره کرد که در گذشته 7 استان مجهز به شهرک فناوري شده‌اند و استان گيلان هشتمين استاني است که داراي اين شهرک مي‌شود و به زودي کلنگ ساخت شهرک فناوري در گيلان زده مي‌شود. اين شهرک به مساحت 23 هکتار و در شهرک صنعتي سفيد رود احداث مي‌گردد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي