جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

 مهندس محرّر رئيس سازمان چاي کشور:
 براي حمايت و اعتلاي صنعت چاي در کشور از هيچ تلاشي دريغ نخواهيم کرد 

 
با حمايتهاي همه جانبه دکتر نوبخت معاون رياست جمهوري و مديران استاني بزودي تسهيلات مناسبي جهت شکوفايي صنعت چاي اختصاص مي يابد.چاي از هزاره هاي بسيار دور بعنوان يک دارو در اقوام و ملل مختلف مصرف مي شود و همچنان در علم پزشکي اثرات بسيار مطلوبي در جسم خواهد گذاشت حتي از فساد دندان جلوگيري مي کند و در کاهش فشار خون بسيار مؤثر است و در تأخير حملات قلبي نيز مي تواند نقش بسزائي ايفا ءکند و در رفع خستگي از آن استفاده ميشود تا جائيکه پروفسور سميعي جراح برجسته مغز و اعصاب دنيا مي گويد بعد از 14 ساعت کار با چند فنجان چاي لاهيجان رفع خستگي خواهم کرد.حتي مي گويند که در مراسم خواستگاري چاي خوردن عروس دليل قاطعي است براي جواب مثبت او به خانواده داماد و بالاخره با خوردن چاي مي توان استحکام ديواره رگهاي خوني را تثبيت نمود براساس آخرين آمار بيش از چهل و شش کشور جهان محصول چاي دارند و صنعت چاي با پايه هاي اقتصادي که دارد بخش عظيمي از درآمد سرانه کشورها را تأمين مي کند و زمينه هاي مناسبي براي ايجاد اشتغال پايدار ميباشد و نزديک به 2 ميليون وپانصد هزار هکتار زمين در زير کشت چاي قرار دارد. کشورهايي نظير چين، هندوستان و سريلانکا نيز بالاي دويست و چهار هزار هکتار زمين اراضي چاي دارند.و نزديک به سيصدو ده ميليون تن چاي در کشورهاي مختلف جهان توليد ميشود و کشور ترکيه هم در سال2002 ميلادي يکصدو پنجاه هزار تن توليد چاي داشت که بعلت اقتصادي بودن آن درصدد احياي باغات چاي گرجستان و کارخانجات آن منطقه هم شدند که اثرات مثبتي نيز داشته است.

خوشبختانه ايران در پهنه توليد چاي با بيش از 35 هزار هکتار باغ چاي از جمله کشورهاي صاحب نام جهان است و شهرهاي فومن ، شفت، رشت ، آستانه اشرفيه ، سياهکل ، لاهيجان ، لنگرود ، املش ، رودسر ، رامسر ولاکان از شهرهاي چاي خيز شمالي مي باشد وميزان توليد چاي خشک به بيش از پنجاه هزار تن ميرسد که با اين حجم توليد بيش از پنجاه درصد چاي مورد نياز کشور را تأمين مي کند.

چاي از سال 1337 خورشيدي تا سال 1379 يعني چهل و دوسال در انحصار دولت بود که در برنامه سوم دولت خريد برگ سبز چاي ، ساخت و فرآوري و درنهايت بازرگاني آن از انحصار دولت خارج شد و تحت نام ساماندهي به بخش خصوصي واگذار گرديد و در اوايل سال 1380 دولت با خريدن 10 هزار تن چاي خشک از بخش خصوصي به قيمت مناسب، کشاورزان زحمتکش چاي را به تداوم کار تشويق کرد اما با اين اوصاف بايد اعتراف کرد که چاي ايراني با توجه به موقعيت طبيعي خود شايستگي ورود به حوزه مصرف را دارد و در يک شرايط يکسان در مقايسه با چاي وارداتي که آلوده به مواد آلاينده است حرف اول را ميزند. لازم به ذکر است که کشاورزان زحمت کش چاي کار، انسانهايي متعهد هستند و همه تلاش دارند تا در جهت شکوفايي و اعتلاي صنعت چاي با برقراري اين صنعت بزرگ حداقل بحران بيکاري در گيلان را به حداقل برسانند.

گفتني است که در خصوص چگونگي و بررسي بحران چاي در استان گيلان يکروز کاري با اتفاق همکار خبرنگار خود به شهر زيباي لاهيجان که به عروس گيلان معروف است سفر کرديم بطور سرزده و بدون قرار قبلي به سازمان چاي رفتيم که با ساختماني بسيار مجلل و شکيل معروف به کاخ شيشه اي روبرو شديم. وبعد از چند دقيقه اي توسط مدير دفتر به اتاق رياست سازمان چاي هدايت شديم. مهندس محرّر با لبخند هميشگي پذيراي ما شد. نکته جالب با آنهمه حجم کاري و گستردگي فعاليتهاي سازمان چاي طبق معمول با حوصله تمام به همه سؤالات ما پاسخگو شد. مهندس محرّر را از سالهاي دور ميشناسيم که يکي از مديران کار کشته و متخصص مي باشد. او نردبان ترقي را پله به پله طي نمود تا توانست کرسي رياست سازمان چاي کشور را تصاحب کند. محرّر يک طبيب درد کشيده است. در اتاقش هميشه براي ارباب رجوع باز است.او حاجب دربان ندارد. اعتقاد دارد که هيچگاه نبايد مردم که ولي نعمت هستند پشت اتاق مديري در انتظار باشد. و بلاخره در زمينه مسائل و معضلات موجود و بحران خشکسالي در دفتر کار ايشان با او به گفتگو پرداختيم.

گفتني است که در همين گير ودار در حالي که خبرنگار ما دوربين خود را آماده ميکرد يک سيني چاي بسيار خوش طعم و ارغواني رنگ که حتي شباهت زيادي به آب انار داشت با تعدادي کلوچه در مقابل ما قرار گرفت. واقعاً با ديدن چاي داغ و خوش عطر لاهيجان با اشتياق فراوان آن را ميل کرديم سپس با نشاط فراوان رو در روي مهندس محرّر رئيس سازمان چاي کشور قرار گرفتيم. او جز شکوفايي و برنامه ريزي منظم و ارتقاء کيفي صنعت چاي دغدغه ديگري ندارد. با همه اين اوصاف نشست مطبوعاتي ما عليرغم اينکه به ساعاتي طول کشيد اما با علاقمندي و اشتياق فراوان از سؤالات ما استقبال کرد و صبورانه و با درايت پاسخگو شد که مشروح آنرا در پي خواهيم داشت.

مهندس محرّر ابتدا در خصوص تسهيلات به زراعي اشاره داشت و گفت: تسهيلات به زراعي باغات چاي، آبان ماه تخصيص مي يابد و اميدواريم که شرايط جوّي هم يار ما باشد تا کشاورزان زحمتکش ما با اميدواري فراواني به کار خويش ادامه دهند. رئيس سازمان چاي کشور در خصوص اصلاح ساختار چاي گفت: طرحهاي زيادي ارائه کرديم و پيگير هم هستيم البته براي حمايت ار کشاورزان از هيچ کوششي دريغ نداريم. مرتباً با مسئولان دلسوز نظير آيت الله قرباني نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه رشت، استاندار گيلان علي الخصوص مهندس حجتي وزير متخصص جهادکشاورزي در ارتباط هستيم. در همين راستا ملاقاتهايي هم داشتيم و موقعيت هايي هم نصيب اين ديار شده است که البته جا دارد در همين جا از جناب دکتر محمد باقر نوبخت معاون رياست جمهوري که هميشه در محيط بسيار صميمي عليرغم مشغله هاي بيشمار با علاقمندي وصف ناپذيري جهت تقويت صنعت چاي و حمايت از کشاورزان وقت ميگذارد تشکر و تقدير بعمل آورم. مهندس محرّر مي افزايد دکتر نوبخت با کارنامه اي درخشان و چهار دوره نمايندگي مردم در مجلس با اکثريت آراء ، ميدان اميدي براي هم مردم ايران و هم کشاورزان عزيز شمالي مي باشند. مهندس محرّر ميگويد : تمامي تلاشم حل مشکلات صنعت چاي و چايکاران است و همچنين در ادامه گفت : بايد تلاش کنيم تا با شکوفايي صنعت چاي وايجاد اشتغال پايدار به بحران بيکاري در استان گيلان خاتمه دهيم و همچنين در خصوص چاي سنواتي اشاره داشت و گفت اين مسئله يکي از موارد مهم مي باشد که بايد چاي سنواتي موجود در انبارها تحت هر شرايطي خارج گردد چون نگهداري آن اصلاً به صلاح دولت نمي باشد.

رئيس سازمان چاي کشور همچنين افزود در حال حاضر بدليل خشکي هوا در استانهاي شمالي و نداشتن بارش باران، شهريور ماه کيفيت و کميت چاي چين سوم کاهش داشته. مهندس محرّر افزود : بيش از 31 هزار تن برگ سبز چاي خريداري شده است که 51 درصد آن درجه يک و 49 درصد را برگ سبز چاي درجه دو تشکيل ميدهد و از طرفي در خصوص مطالبات چاي بايد عرض کنم که آنهم با سرعت بيشتري پرداخت شده است و حتي مي توانم به جرأت بگويم که تا اين لحظه سازمان چاي هيچ بدهي به چايکاران ندارد و تسهيلات مربوط به زراعي باغات چاي هم امسال در زمان مناسب اختصاص مي يابد. مهندس محرّر رئيس سازمان چاي کشور در ادامه افزود: با اين حمايتهاي همه جانبه پيش بيني مي شود که انشاالله شاهد کيفيت بالايي در برگ سبز چاي باشيم.

مهندس محرّر در پايان مصاحبه خود گفت : کشاورزان زحمتکش ما بسيار نجيب و بزرگوارند و تمام تلاش و سعي من و هم مسئولان استاني و مملکتي در جهت ايجاد رضايتمندي آنان ميباشد و بايد سعي و تلاش شود تا شاهد موفقيت بيشتر کشاورزان عزيز زحمتکش باشيم. به اميد آن روز.

رشت: سيد اکبر خوشحال


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي