جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4835

 عوامل خطر بيماري هاي قلب و عروق 

 
بيماري هاي قلب و عروق در سال هاي قبل بيشتر در جوامع پيشرفته به عنوان عامل اول مرگ و مير شناخته شده بود، اما در چند دهه اخير اين مسئله در کشورهاي در حال رشد هم به عنوان عامل اول مرگ و مير، از ساير علل مرگ پيشي گرفته است.

به گزارش آفرينش دکتر آريا خطير، متخصص قلب و عروق، در برنامه راديو سلامت با بيان اينکه طبق آمار حدود 30 تا 40 درصد مرگ و مير در کشورهاي مختلف به علت بيماري هاي قلب و عروق است، گفت: عوامل خطر بيماري هاي قلب و عروق زياد هستند و متاسفانه اين عوامل در سال هاي اخير بيشتر نيز شده اند. تعدادي از اين عوامل به صورت ذاتي و ژنتيکي هستند و نمي توان تاثير زيادي روي آنها گذاشت، اما عوامل محيطي ديگري هم هستند که با کنترل آنها مي توان شانس زندگي بيشتري به افراد بخشيد. يکي از اين عوامل مصرف سيگار مي باشد که باعث رسوب در عروق قلبي مي شود. نوع و تعداد مصرف سيگار تاثيري در اين موضوع ندارد.

وي ادامه داد: عامل ديگر، مسائل تغذيه اي مي باشد. غذاهاي فست فود، چرب و پرنمک نيز جزء عوامل ايجاد کننده بيماري هاي قلبي-عروقي هستند. نداشتن تحرک و چاقي به علت زندگي شهرنشيني نيز در اين دسته قرار مي گيرند. فشار خون نيز يکي از مهمترين عوامل خطر بيماري هاي قلبي است. فشار خون بيماري است که ممکن است علائمي نداشته باشد، بنابراين افراد منتظر علائم فشار خون نباشند و به صورت دوره اي فشار خون خود را بررسي کنند. البته ممکن است علائم فشار خون به صورت سردرد، سرگيجه، گرما و گرگرفتگي باشد، ولي در بسياري از موارد فشار خون علامتي ندارد. مطلب ديگري که در مورد فشار خون مي توان گفت اين است که مصرف نمک رابطه مستقيمي با افزايش فشار خون دارد. متاسفانه در کشور ما مصرف نمک زياد است. ميزان استاندارد روزانه مصرف نمک پنج گرم براي هر نفر است که اين ميزان در کشور ما 15 گرم مي باشد.

خطير در ادامه با بيان اينکه در اکثر موارد، بيماري هاي قلب و عروق به صورت دردهاي جلو سينه تظاهر مي کند (البته هر دردي در جلو قفسه سينه علامت بيماري قلبي نيست) که اگر داراي مشخصات خاصي باشد بايد به پزشک مراجعه شود، افزود: دردهاي قلبي-عروقي معمولاً در پشت جناق سينه و به صورت يک محدوده است، نه يک نقطه خاص. البته ممکن است درد به صورت فشار در قفسه سينه باشد يا اينکه احساس سوزش و نفس تنگي به بيمار دست دهد. معمولاً اينجور علائم به دنبال فعاليت بدني ظاهر مي شوند و با چند دقيقه استراحت کردن علائم برطرف مي شوند. وجود دردهاي تير کشنده يک لحظه اي در قسمت هاي مختلف قفسه سينه نگران کننده نيست؛ اما اگر سن فرد بالا باشد، اين علامت ممکن است مهم باشد و بايد بررسي شود، به خصوص اگر فرد عوامل خطر را دارا باشد. همچنين اگر فردي به محض بلند شدن، سرش گيج مي رود ممکن است مشکل مربوط به قلب باشد. البته اين مربوط به گرفتگي عروق نيست و احتمال دارد فرد با افت فشار خون مواجه مي شود و يا اينکه ضربان قلب او کند مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي