جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

 دبير علمي گروه فوق تخصصي پلاستيک و ترميمي چشم در بيست و چهارمين کنگره چشم پزشکي ايران
 اعمال جراحي غير اصولي در صورت مي تواند بينايي را مختل کند 

 دبير علمي گروه تخصصي پلاستيک و ترميمي چشم در بيست و چهارمين کنگره سالانه چشم پزشکي ايران،‌ درباره اهميت جراحي پلاستيک و ترميمي چشم،گفت: در صورت اعضاء مختلفي وجود دارند که يکي از اين اعضاء ،چشم، عضلات آن و غدد اشکي است، به طورکلي دستکاري و اعمال جراحي و غيرجراحي که به منظور زييابي و ترميمي در نواحي اطراف چشم که از محل رويش موهاي سر شروع مي‌شود و تا پايين گونه ادامه مي‌يابد بايد اصولي انجام شود زيرا مي‌تواند بينايي را مختل کند.

به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي انجمن علمي چشم پزشکي ايران، دکتر محسن بهمني کشکولي افزود: اگر اطلاعات کافي از وضعيت چشم و ساختمان اطراف آن وجود نداشته باشد بينايي تحت تأثير قرار مي‌گيرد به عنوان مثال اگر کسي بخواهد جراحي زيبايي ليفت ابرو انجام بدهد و يا گونه‌هايش را بالا بکشد بايد بررسي کافي در مورد حرکت چشم و غدد اشکي آن قبل از عمل انجام شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: جراحي مي‌تواند به اعصاب و حرکت عضلاتي چشم و غدد اشکي آن صدمه بزند و مشکلاتي را براي بينايي به وجود آورد.

وي افزود: در همين راستا اعمال جراحي زيبايي که توسط گروه‌هاي تخصصي مختلف انجام شده است، در صورتي که پيش از انجام عمل معاينات چشم لحاظ نشده باشد، با وجود موفقيت زيبايي، مشکلاتي را براي فرد به وجود آورده است.

دکتر بهمني کشکولي تصريح کرد: بر همين اساس اين رشته فوق تخصصي براي اولين بار در آمريکا بنيان گذاري شد که، پس از آن در اروپا نيز اين مسئله دنبال شد و در ايران نيز تاريخچه جراحي پلاستيک و ترميمي چشم به سالها قبل برمي‌گردد که استادان مجربي در اين زمينه فعاليت داشته‌اند.

فوق تخصص جراحي پلاستيک و ترميمي چشم گفت: انجمن فوق تخصصي جراحان پلاستيک و ترميمي چشم ايران زيرنظر انجمن چشم‌پزشکي ايران همزمان با تشکيل اولين هيأت مديره در سال 87 فعاليت خود را آغاز کرده و تا امروز ادامه داده است که هر سه سال يکبار، هيأت مديره از ميان اعضاي آن انتخاب مي‌شود.

دبير علمي گروه تخصصي پلاستيک و ترميمي چشم بيست و چهارمين کنگره چشم پزشکي ايرانيادآور شد: دوره فلوشيپ فوق تخصصي پلاستيک چشم به صورت ادغام‌شده با استرابيسم از چندين سال قبل در بيمارستان شهيد لبافي‌نژاد وجود داشته است منتها اين رشته به طور مستقل و به عنوان پلاستيک و ترميمي چشم توسط وزارت بهداشت تصويب و از سال 88 در بيمارستان رسول اکرم(ص) زيرنظر اينجانب تاسيس شد و تاکنون 5 فارغ التحصيل داشته است.

وي افزود: به تازگي نيز بيمارستان فارابي مجوز تربيت اين رشته فوق تخصصي را گرفته است که آنها نيز يک نفر فارغ‌التحصيل سالانه خواهند داشت.

دبيرعلمي و عضو هيأت برد انجمن فوق تخصصي پلاستيک و ترميمي چشم خاورميانه و آفريقا گفت: تاريخچه اين انجمن به زماني برمي‌گردد که اينجانب بهمراه تعدادي از افراد در زمينه فوق تخصص فعاليت داشته و از مصر، عربستان سعودي، امارات، تونس و لبنان بودند در سال 2009 اين انجمن را در سطح خاورميانه و آفريقا تشکيل داديم که خوشبختانه فعاليت‌هاي آنها در سطح خاورميانه و آفريقا جهت آموزش جراحي و ترميم چشم ادامه دارد.

وي با بيان برنامه‌هاي ايشان در کنگره بين‌المللي چشم اظهار داشت: کارگاهي در اين کنگره با موضوع حجم‌گذاري در صورت خواهم داشت که مربوط به تزريقات فيلرها و چربي‌ها و انواع تزريقات براي حجم دادن در نواحي صورت خواهد بود. در اين کارگاه طي آموزش چربي‌ها و فيلرها و تزريق آنها، معاينات چشم قبل از عمل جراحي نيز بررسي مي‌شود تا از عوارض بينايي جلوگيري کنيم. ميز صبحانه همراه با استادان نيز در مورد جوانسازي صورت برگزار خواهد شد و طي آن، روش‌هاي جوان‌سازي صورت به بحث گذاشته مي‌شود.

دکتر محسن بهمني کشکولي افزود: همچنين چند سخنراني در کارگاه‌ها و سمپوزيم‌هاي مختلف در باره بيماري‌هاي التهابي حدقه و مقايسه جراحي آندوسکوپي مجاري اشکي با جراحي‌هاي سنتي خواهم داشت. در بخش مقالات آزاد نيز، آخرين مقالات تيم مرکز تحقيقات ترميمي و پلاستيک چشم که در ژونال‌هاي معتبر آمريکا به چاپ رسيده است ارائه خواهد شد. دو مورد از اين مقالات مربوط به روش درماني جديد ارائه شده براي يک نوع خاص از تومورهاي حدقه (اربيت) در دنيا و روش جديد براي جلوگيري از عوارض جراحي بلفاروپلاستي (پلاستيک پلک) خواهد بود.

بيست و چهارمين کنگره ساليانه انجمن چشم پزشکي ايران 10 تا 13 آذر93 درسالن همايشهاي رازي برگزارميشود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي