جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

 خبرها از عالم علم 

 توليد سلو‌ل‌هاي سرطان‌کُش در آزمايشگاه

متخصصان دانشکده پزشکي دانشگاه هاروارد موفق به تبديل سلول‌هاي بنيادي به اسلحه نابودکننده سلول‌هاي سرطاني مغز شدند.به گزارش (ايسنا)، متخصصان دانشگاه هاروارد با آزمايش روي موش‌ها موفق شدند با دستکاري ژن‌هاي سلول‌هاي بنيادي، اين سلول‌ها را وادار به ترشح سمومي کنند که اين سم‌ها بدون کشتن خود يا سلول‌هاي ديگر، تومورهاي مغزي را از بين مي‌برند.

متخصصان مي‌گويند که مرحله بعدي مطالعه، آزمايش اين شيوه روي انسان است. يک متخصص سلول‌هاي بنيادي مي‌گويد که اين کشف، آينده درمان سرطان متحول مي‌کند. جزئيات اين مطالعه در مجله «سلول‌هاي بنيادي» منتشر شده است. روش جديد توسط متخصصان بيمارستان عمومي ماساچوست و انستيتو سلول‌هاي بنيادي «هاروارد» ارائه شده است.

به گزارش ايسنا به نقل از «پانوراما»، متخصصان از ديرباز به دنبال يک شيوه مبتني بر سلول‌هاي بنيادي براي درمان سرطان بوده‌اند که تنها سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرد و به سلول‌هاي سالم آسيبي نرساند. در شيوه جديد آنها با دستکاري ژن‌ها، سلول‌هاي بنيادي توليد کردند که سموم کشنده براي نابودسازي سلول‌هاي سرطاني ترشح مي‌کنند اما در عين حال خودشان در برابر اثر کشنده اين سموم مقاوم هستند.اين سلول‌هاي بنيادي همچنين براي ساير سلول‌ها و سلول‌هاي سالم هيچ خطري ندارند.

در آزمايش اين شيوه روي موش‌ها، اين سلول‌هاي بنيادي با ژل‌هاي مخصوصي پوشيده شدند و در ناحيه‌اي که تومور مغزي از آنجا خارج شده بودند، پيوند زده شدند. پس از آن مشاهده شد بدون اينکه سلول‌هاي سرطاني در برابر سموم ترشحي اين سلول‌ها مقاومتي نشان دهند، کشته شدند.دکتر «خالد شاه»، سرپرست اصلي اين مطالعه و مدير آزمايشگاه نوروتراپي مولکولي بيمارستان عمومي ماساچوست و دانشکده پزشکي هاروارد نتايج اين روش را مثبت ارزيابي کرد.

تپش دوباره قلب مرده پيوندي

دانشمندان استراليايي براي نخستين بار در جهان، با استفاده از يک فناوري جديد توانستند عمل پيوند قلب را با يک «قلب مرده» انجام دهند.به گزارش ايرنا از هلث، برخي از محققان بيمارستان سنت وينسنت سيدني قلبي را که به مدت 20 دقيقه از تپش افتاده بود، احيا کرده و پيوند زدند. بيمار گيرنده اين قلب مي گويد احساس مي کند چند دهه جوانتر شده و حس جديد و بهتري از زندگي دارد. قلب ارگاني از بدن انسان است که بايد درشرايطي که تپش دارد به بدن ديگري پيوند زده شود.

تاکنون پيوند پس از توقف ضربان قلب به اهداي عضو پس از مرگ عروق انجام شده است، معمولا قلب هاي پيوندي بعد از مرگ مغزي پيش از اينکه از تپيدن باز بايستند از بدن اهداکننده خارج مي شوند و در يخ نگهداري مي شوند و بعد از آن به بيمار پيوند زده مي شود.اين درحالي است که در روش جديد روند پيوند اصلا عوض مي شود و قلب کاملا از کار افتاده و بدون تپش دوباره احيا و پيوند مي شود.دراين روش دانشمندان، قلب از تپش افتاده را در دستگاه «Heart in a box» قرار دادند و پس از زنده شدن دو باره و فعاليت مجدد آن را پيوند زدند. گرم نگهداشتن قلب ، ضربان اصلي را به اين ارگان بازگرداند و درمحلول ويژه پزشکي قرار داده شد.

محققان ابراز اميدواري کردند با استفاده از ااين ابداع، 30 درصد از مرگ و مير ناشي از قلب پيوندي کاهش يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي