جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

 خبر پزشکي 

 پرخاشگري عامل وسواس، افسردگي و حواسپرتي

دو سوم قتل‌ها ناشي از عصبانيت موقتي است

يک روانپزشک گفت: پرخاشگري بر سيستم‌هاي گوارشي و تنفسي فرد تأثير مي‌گذارد و موجب اختلالاتي مانند وسواس و افسردگي مي‌شود، همچنين فرد پرخاشگر 60 دقيقه بعد از رفتار پرخاشگرانه نمي‌تواند تمرکز کند.

علي باغبانيان در گفت‌وگو با فارس، با بيان پرخاشگري به عنوان رفتاري که منجر به صدمه زدن به خود و ديگران مي‌شود اظهار داشت: پرخاشگري، احساس عصبي و ناراحت بودن از محيط و اطرافيان است که موجب احساس ناخشنودي فرد مي‌شود در واقع وقتي اين احساس تبديل به رفتار مي‌شود به آن پرخاشگري گفته مي‌شود. وي افزود: وقتي فردي قادر به کنترل خشم و عصبانيت خود نباشد اين احساس به صورت رفتار پرخاشگرانه خود را نشان مي‌دهد بنابراين خشم احساس است اما پرخاشگري مستلزم تخليه اين هيجان و احساس خواهد بود.

خشم در همه افراد وجود دارد

اين متخصص حوزه بهداشت روان تصريح کرد: خشم در همه افراد وجود دارد اما انتظار مي‌رود افراد با يادگيري مهارتهاي کنترل خشم آن را تبديل به پرخاشگري نکنند. وي ادامه داد: پرخاشگري به صورت کلامي و فيزيکي خود را نشان مي‌دهد ناسزا گفتن، کتک‌کاري، آسيب زدن به خود و ديگران، شکستن اشياء و پرتاب آنها پرخاشگري محسوب مي‌شود.

پرخاشگري زياد تبديل به ويژگي شخصيت مي‌شود

اين روانپزشک با تأکيد بر کنترل خشم گفت: اگر انسان نتواند خشم خود را کنترل کند در صورت تکرار به مرور زمان پرخاشگري يکي از ويژگي‌هاي شخصيتي فرد مي‌شود همچنين پرخاشگري بيش از آسيب به ديگران به خود فرد آسيب مي‌زند.

پرخاشگري موجب وسواس و افسردگي مي‌شود

وي گفت: بايد به افرادي که زياد دچار پرخاشگري مي‌شوند توصيه کرد که با فراگيري مهارت‌هاي کنترل خشم نگذارند تا اين احساس تبديل به رفتار پرخاشگرانه شود. همچنين از بُعد روانپزشکي کساني که دچار خشم مي‌شوند و نمي‌توانند آن را کنترل کنند به مرور زمان دچار اختلالات اضطرابي، وسواس و حتي افسردگي مي‌شوند.

اين متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: احساس گناه ناشي از صدمه زدن به ديگران که خود به خاطر پرخاشگري است مي‌تواند فرد را به اختلال افسردگي مبتلا کند.

باغبانيان تصريح کرد: اختلال در عملکرد شغلي و اجتماعي نتيجه پرخاشگري است همچنين فرد پرخاشگر به دليل اختلال در روابط بين فردي خود ناچار به گوشه‌نشيني مي‌شود.

پرخاشگري تا 60 دقيقه امکان تمرکز را مي گيرد

اين روانپزشک گفت: افرادي که پرخاشگري نشان مي‌دهند به دليل اختلال در سيستم تمرکز تا 60 دقيقه بعد از رفتار پرخاشگرانه نمي‌توانند تمرکز داشته باشند. به همين دليل است که توصيه مي‌شود افراد پس از رفتار پرخاشگرانه بلافاصله رانندگي نکنند همچنين پرخاشگري منجر به درگيري با قانون مي‌شود و طبق آمار سازمان بهداشت جهاني دو سوم قتل‌ها بدون برنامه‌ريزي بوده و صرفاً به خاطر عدم کنترل خشم و تبديل آن به عصبانيت و پرخاشگري صورت گرفته است. باغبانيان افزود: در واقع يک سوم قاتلان سابقه جنايي داشتند که نشان مي‌دهد مهارت کنترل خشم چقدر تأثيرگذار است.

پرخاشگري جنون موقت است

وي گفت: پرخاشگري نوعي جنون موقت و کوچک است در اين حالت گوش انسان نمي‌شنود، چشم او چيزي را نمي‌بيند و تمام ارگان‌هاي بدنش دچار تغييرات اساسي زيستي مي‌شود همچنين سيستم هيجاني که در مغز مسئول هيجان‌ها و احساسات است بر اثر محرک‌هاي محيطي تحريک مي‌شود و سيستمي که بايد آن را کنترل کند موقع پرخاشگري ضعيف مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي