جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

 افزايش قيمت و قطع موقت آب پرمصرف‌ها 

 
معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با بيان اينکه موضوع واردات آب از خارج کشور در حال مطالعه است اما مسائل فني، اقتصادي و امنيتي به همراه دارد، گفت: به دستور وزير نيرو، طرح باروري ابرها در تهران در سال‌جاري به انجام خواهد رسيد، در عين حال افزايش قيمت آب مشترکان پُرمصرف و قطع موقت انشعاب آب، منتظر مجوز دولت است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو، رحيم ميداني تصريح کرد: کشور ما کشور کم‌آبي است و 85 درصد از وسعت کشور ما در اقليم خشک و نيمه‌ خشک و فراخشک است و 46 درصد جمعيت ما در اين منطقه مستقر شده‌اند. 15 درصد از منابع تجديدپذير در حوزه فلات مرکزي قرار دارد که 50 درصد وسعت کشور است.

اين مقام مسئول در وزارت نيرو با اشاره به اينکه برخي کماکان فکر مي‌کنند که حل بحران آب در گرو واردات آب است گفت: واردات آب مسائل فني، اقتصادي و امنيتي فراوان دارد که اکنون در حال مطالعه است اما اين موضوع راه‌حل قطعي نيست. تنها راه‌حل عبور از بحران آب، مديريت، افزايش بهره‌وري آب و رعايت الگوهاي کشت متناسب با هر منطقه است تا محيط زيست پايدار و سالم داشته باشيم و بتوانيم امنيت غذايي خود را تامين کنيم.

معاون وزير نيرو درباره وضعيت نامناسب ذخااير آبي پايتخت نيز بيان داشت: جا به جايي مصارف شرب به جاي کشاورزي، تنظيم فشار، اقدام‌هاي فرهنگي، انتقال آب از نقاط مختلف شهر تهران و حفر چاه در مناطق مجاز تنها بخشي از اقدام‌هاي انجام‌شده براي عبور از بحران آب تهران است.

وي اظهارداشت: در شرايط کنوني، سامانه شرق ما يعني سدهاي لار و لتيان وضعيت مناسبي ندارند. اصولا فصل پاييز فصل بارندگي است و سازمان هوا‌شناسي وضعيت بارش را نرمال پيش‌بيني کرده و اميدواريم به اندازه ميانگين درازمدت بارش در پاييز داشته باشيم.ميداني خاطرنشان کرد: وزير نيرو نيز دستور اکيد داده که امسال به‌ طور جدي و اولويت‌دار فعاليت باروري ابر‌ها را در استان تهران انجام دهيم. ليکن چه سال پُرآب و يا کم‌آب داشته باشيم، مردم بايد همواره اصل صرفه‌جويي و مصرف بهينه را مدنظر داشته باشند. اگر از امروز مصرف را کاهش دهيم، مي‌توانيم از بحران آب به‌ نحو مطلوبي عبور کنيم.

اين مقام مسئول در وزارت نيرو درباره شرايط آبي در پاييز امسال بيان داشت: اگر با سناريوي بدبينانه وارد پاييز شويم، وضعيت خوبي نداريم و ما به همين منظور نشست‌هاي مديريت بحران را از 18 شهريورماه آغاز کرده‌ايم. اکنون به جد و به‌ صورت شبانه‌روزي در تلاش هستيم سد ماملو را به‌ سرعت وارد مدار بهره‌برداري کنيم و براساس وعده‌اي که شرکت آب و فاضلاب استان تهران داده، اين سد تا اواخر مهرماه وارد مدار مي‌شود.

وي تاکيد کرد: با توجه به شرايط بحراني منابع آب کشور و افزايش مصرف آب، مجموعه اقدام‌هايي که انجام مي‌دهيم، بدون مشارکت مردم و صرفه‌ جويي در مصرف آب نمي‌تواند مشکلات کشور را حل و عبور از بحران را ميسر کند. همچنين براي رعايت اعتدال در مصرف و جلوگيري از هدررفت آب، به‌ دنبال اين هستيم که مجوزهاي لازم براي افزايش تعرفه آب مشترکان پُرمصرف و در‌‌ نهايت قطع موقت انشعاب آنان را دريافت کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي