جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

 خبر 

 مسافران کره‌اي جاده ابريشم به بندرعباس رسيدند

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

کشتي طرح سفر دريايي جاده ابريشم متعلق به دانشگاه دريانوردي کشور کره جنوبي در بندر شهيد باهنر پهلو گرفت. مدير اداره بنادر و دريانوردي شهيد باهنر گفت: کشتي آموزشي HANBADA متعلق به دانشگاه دريانوردي کشور کره جنوبي در بندر شهيد باهنر بندرعباس پهلو گرفت. مجيد اميني افزود: اين کشتي بزرگ 183 دانشجوي دريايي، 21 مقام دولتي و 42 خدمه از استان کيونگبوک کره جنوبي را به همراه خود دارد. وي اعلام کرد: اين کشتي از بندر مسقط عمان وارد شده است و پس از توقف 24 ساعته، بندر شهيد باهنر را به مقصد بندر استانبول ترکيه ترک مي‌کند. مدير اداره بنادر و دريانوردي بندر شهيد باهنر ادامه داد: ارائه آموزشهاي دريانوردي بنادر و آبراههاي ايران به دانشجويان دريانوردي در بندرعباس، شرکت در کنگره فرهنگي شهرداري شيراز و جلسه خواهرخواندگي استان اصفهان و استان کيونگبوک از اهداف طرح سفر دريايي اين کشور در جاده ابريشم است. 

از «ورسان» حفاظت کنيد

رئيس محيط زيست آشتيان خواستار تبديل منطقه شکار ممنوع ورسان به منطقه حفاظت‌شده گرديد.مجيد ميراکبري‌ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه مرکزي، اظهار کرد: منطقه ورسان بخشي از منطقه شکار ممنوع کلاهه و داراي وسعتي حدود 20 هزار هکتار است.وي با اشاره به تنوع زيستي خاص ورسان و پتانسيل بالاي گياهي و جانوري منطقه گفت: حفظ اين پتانسيل غني نيازمند الزاماتي است به همين جهت تلاش داريم که اين منطقه شکار ممنوع به منطقه حفاظت‌شده تبديل شود.ميراکبري تصريح کرد: اين منطقه مأمني مناسب براي قوچ و ميش است اما، بعضاً تخلفاتي از سوي شکارچيان صورت مي‌گيرد که تمام تلاش ما معطوف به برخورد با خاطيان و کاهش شکار در اين منطقه شکار ممنوع است.

مدير باغباني سازمان جهاد کشاورزي؛

آغاز برداشت طلاي سرخ از مزارع خراسان شمالي

مدير باغباني سازمان جهاد کشاورزي از آغاز برداشت زعفران در اين استان خبر داد.به گزارش گروه استانهاي باشگاه خبرنگاران ،حيدر نامور، گفت: پيش بيني مي‌شود طي سال جاري دو تن و 500کيلوگرم زعفران از مزارع اين استان برداشت شود.وي افزود: مساحت زير کشت زعفران در اين استان حدود 600 هکتار است که بيشترين مساحت در شهرستان فاروج قرار دارد.نامور ادامه داد: ميزان توليد زعفران در سال گذشته در اين استان دو تن و 78کيلوگرم بوده است.

فرياد مدير کل محيط زيست گيلان از نابودي فُک خزري در درياي خزر

رشت - سيد اکبر خوشحال

برجي مدير کل محيط زيست گيلان در مصاحبه اي عنوان کرد فک درياي خزر از يک ميليون به 100 هزار قلاده کاهش پيدا کرده است. محمدرضا برجي در همايش مانور استاني، جستجو و نجات دريايي و مقابله با آلودگي نفتي در درياي خزر گفت: استان گيلان مصداق زيبايي مواهب الهي محسوب مي‌شود اما آنچه انسانها برگشت مي‌دهند زشتي و نازيبايي‌هاست.

وي پيش‌نياز حفاظت از مواهب الهي را آگاهي و شناخت، اراده و ابزار عنوان کرد و افزود پيشرفته‌ترين تجهيزات بدون اراده و آگاهي کارايي ندارد. برجي با اشاره به آسيب وارد شده به اکوسيستمهاي دريا، تالاب، جنگل و منابع طبيعي در سطح گيلان به تقسيم کشورهاي حاشيه شمالي درياي خزر پس از فروپاشي شوروي اشاره کرد و گفت کشورهاي حاشيه خزر از دو کشور به پنج کشور تقسيم شدند.

کشورهاي حاشيه درياي خزر با توجه به تخريب و آلودگي موجود به اين جمعبندي رسيدند اگر از دريا مي‌خواهيم بهره برداري مطلوبي داشته باشيم نياز به اجماع همگاني داريم، کنوانسيون درياي خزر در سال 1382 توسط کشورهاي حاشيه اين دريا در تهران نهايي شد و در سال 1385 کنوانسيون مذکور در سازمان ملل به تصويب رسيد.

مدير کل محيط زيست گيلان گزارش مناسبي در زمينه منابع طبيعي ارائه داد امّا نکته حائز اهميت حجم آلودگي درياي خزر است که متأسفانه ايشان آماري در اين خصوص ارائه نداد. مردم مي‌گويند: سازمان محيط زيست، خود متولي اين امر مي‌باشد و اوضاع درياي خزر در حال حاضر بسيار تأسف‌بار است. انشالله در يک جلسه اي اختصاصي به جوانب اين بحث خواهيم پرداخت و مردم عزيز را از اطلاع‎رساني به موقع محروم نخواهيم کرد.

شهردار اصفهان :

در اجلاس ناملموس يكي از حركت هاي ما معرفي اصفهان به ديگر كشورها بود

اصفهان – بهمن راعي

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، دكتر سيد مرتضي سقاييان نژاد در برنامه زنده راديويي " شهر و مردم" ضمن تسليت ارتحال ملكوتي آيت الله مهدوي كني اظهار داشت: ماه مهر را پشت سر گذاشتيم و در اين ماه همه فعاليت هاي انجام شده فرهنگي بود به طوري كه بازگشايي مدارس، هفته دفاع مقدس، جشنواره بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان، اجلاس و جشنواره بين المللي ميراث فرهنگي ناملموس و جشن هاي دهه ولايت از رويدادهاي اين ماه بود كه مي توان گفت همه اين رويدادها فرهنگي بود.

وي افزود: باتوجه به اينكه به ايام محرم نزديك مي شويم براي اين ماه نيز تدابير لازم انديشيده شده و همچون سنوات گذشته لازم است هيات هاي مذهبي جهت رعايت نكات بهداشتي و زيست محيطي جهت توزيع نزولات خود با اعلام آمادگي شهرداري هاي مناطق 15 گانه و حوزه خدمات شهري هماهنگي و همكاري هاي لازم را داشته باشند تا از بروز مشكلات بهداشتي و نازيبايي در شهر جلوگيري شود.

شهردار اصفهان با اشاره به تشكيل ستاد حماسه 25 آبان تصريح كرد: حماسه دلاوري ها و از خودگذشتگي هاي مردم شهيد پرور اصفهان در روز 25 آبان با تشيع پيكر 370 شهيد گلگون كفن عمليات محرم بر همگان جلوه گر هست و به همين دليل هرساله اين روز گرامي داشته مي شود كه به همين منظور ستادي متشكل از شهرداري اصفهان و ساير دستگاه ها تشكيل گرديده تا مراسم و خاطره اين حماسه به بهترين وجه براي مردم شريف اصفهان و كشور به نمايش گذاشته شود.

وي در رابطه با اجلاس ICCN گفت: به لطف خدا در اجلاس ناملموس يكي از حركت هاي ما شناخت اصفهان به ديگر كشورها، ترويج گردشگري و نشان دهنده ميراث هاي ملموس و ناملموس بود كه اصفهان جايگاه خود را دارد به طوريكه مقصد بسياري از گردشگران در آينده اصفهان خواهد بود و اميدواريم در پرتو آن بتوانيم يك اقتصاد سالم و پاك را در شهر اصفهان داشته باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي