جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

 مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان :در شش ماهه اول امسال
 توليد بيش از 3 ميليون تن محصولات فولادي در گروه شرکت فولاد مبارکه اصفهان  
 دکتر بهرام سبحاني: کاهش 68 درصدي مصرف آب در فولاد مبارکه

 مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: در شش ماه نخست سال جاري، 3ميليون و 686 هزار تن محصولات فولادي در گروه شرکت فولاد مبارکه اصفهان شامل فولاد مبارکه، سبا و فولاد هرمزگان توليد شده است.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، دکتر بهرام سبحاني مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در دومين نشست خبري خود با خبرنگاران رسانه هاي گروهي با اشاره به عملکرد شرکت فولاد مبارکه طي شش ماه نخست امسال اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترين توليد‌کننده ورق‌هاي فولادي تخت در خاورميانه محسوب مي‌شود که در سال 1370 را‌ه‌اندازي شد؛ همچنين فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترين توليدکننده آهن اسفنجي در جهان و دومين توليد‌کننده فولاد در منطقه است.

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به توليد بيش از 7 ميليون و 150 هزار تن محصول در فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان در سال گذشته تصريح کرد: همچنين طي 6 ماه نخست امسال، 3 ميليون و 686 هزار تن محصول در فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان توليد شده است.

وي با تأکيد بر اينکه ارزش فعلي گروه فولاد مبارکه 22 ميليارد تومان است، ادامه داد: فولاد مبارکه توليد‌ کننده تختال، کلاف گرم، کلاف سرد، کلاف گالوانيزه، کلاف ورق رنگي و کلاف ورق قلع اندود است.

وي با اشاره به اينکه فولاد مبارکه در مجموعه‌هاي مختلف به صورت مستقيم و غير‌مستقيم سهام دارد، افزود: براساس طرح توسعه بايد 7.2 دهم ميليون تن در فولاد مبارکه محصولات مختلف توليد شود.

هم اکنون سرمايه فولاد مبارکه 5 هزار ميليارد تومان است

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تأکيد بر اينکه سرمايه اين شرکت در ابتداي تأسيس يک ميليون تومان بوده است، گفت: امروز سرمايه شرکت فولاد مبارکه اصفهان پنج هزار ميليارد تومان بوده که در بورس ثبت شده است.

وي به مأموريت شرکت فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: ايفاي نقش محوري در توسعه صنعتي، اجتماعي و اقتصادي کشور و ارتقاي سطح فناوري صنعت فولاد به عنوان سازماني جها‌ن‌تراز به عنوان مأموريت اين شرکت محسوب مي‌شود.

سبحاني با اشاره به سهم فولاد مبارکه در توليد فولاد خام کشور طي 6 ماه نخست امسال تصريح کرد: سهم توليد محصولات فولادي تخت فولاد مبارکه در ايران در سال گذشته 61 درصد و در 6 ماه نخست امسال 63 درصد بوده است.

سهم 50 درصدي فولاد مبارکه در توليد فولاد کشور

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بيان اينکه فولاد مبارکه در سال گذشته و 6 ماه نخست امسال داري سهم 50 درصدي از فولاد کشور است، اضافه کرد: فولاد ايران با گروه فولاد مبارکه اصفهان دومين شرکت در سطح منطقه است و ايران در بخش توليد‌کنندگان جايگاه پانزدهم را دارد.

سبحاني افزود: شرکت فولاد مبارکه اصفهان سهم يک درصدي در توليد نا‌خالص داخلي و سهم پنج درصدي در توليد نا‌خالص داخلي بخش صنعت دارد.

وي به اشتغال‌زايي مستقيم و غير‌مستقيم بيش از 30 هزار نفر در سرمايه‌گذاري‌هاي جديد در استان چهارمحال و بختياري اشاره کرد و ادامه داد: طي 6 ماه نخست امسال، 3 ميليون و 688 هزار تن گندله، 4 ميليون و 394 هزار تن آهن اسفنجي و 3 ميليون و 685 هزار تن تختال در فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان توليد شده است.

کاهش 68 درصدي مصرف آب در فولاد مبارکه

سبحاني به کاهش 68 درصدي مصرف آب در مقابل افزايش 225 درصدي توليد در فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: خريد 66 درصدي سهام کارخانه ورق خودرو چهارمحال و بختياري، 65 درصدي سهام طرح فولاد سپيددشت و 52.57 درصدي سهام شرکت فولاد اميرکبير کاشان، احداث واحد‌هاي توليد کنسانتره و گندله در سنگان و مشارکت در طرح ساخت کارخانه الکترود گرافيتي اردکان از سرمايه‌گذاري‌هاي جديد فولاد مبارکه اصفهان است.

وي با تأکيد بر اينکه طي 6 ماه نخست امسال ميزان فروش محصولات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در داخل 2 ميليون و 330 هزار تن، در بخش صادرات 717 هزار تن و در مجموع 3 ميليون و 47 هزار تن بوده است، افزود: فروش محصولات کيفي نيز 770 هزار تن و فروش MB 28 هزار تن بوده است.

صادرات 43 درصدي فولاد مبارکه به اروپا

وي با بيان اينکه صادرات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال گذشته به اروپا 30 درصد، به خاور دور 21 درصد و به خاورميانه نيز 49 درصد بوده است، گفت: طي 6 ماه نخست امسال، صادرات اين شرکت در اروپا 43 درصد، در خاور دور 12 درصد و در خاورميانه 45 درصد بوده است.

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه سپاهان با اشاره به اينکه در سال 1368 ساختماني در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان ساخته شد و مقرر شده بود که اين ساختمان به مرکز تحقيقات آهن و فولاد ايران تبديل شود، اظهار کرد: در آن زمان بودجه فولاد مبارکه متوقف شد و اين طرح نيز پا نگرفت و اين ساختمان نيز بدون نتيجه ماند.

وي ادامه داد: اما حدود سه سال پيش در سفر معاون رئيس جمهور به اصفهان با مديريت وقت تفاهمنامه‌اي منعقد شده بود که براساس آن اين ساختمان در اختيار سازمان حفاظت محيط ‌زيست قرار بگيرد تا دانشگاه فناوري محيط‌ زيست در اين ساختمان احداث شود.

سبحاني با تأکيد بر اينکه فولاد مبارکه سه سال پيش از امضاي اين تفاهم نامه از ليست صنايع آلاينده خارج شده بود، تصريح کرد: بحث آلاينده بودن صنايع معيار و شاخصه دارد و اين معيار و شاخصه نيز توسط سازمان محيط‌ زيست تعريف شده است.

وي با تأکيد بر اينکه ورزشگاه نقش جهان به دولت اختصاص داشته است، افزود: با توجه به شرايط اين پروژه و ضرورت تکميل و بهره‌برداري آن تصميم گرفتيم که در راستاي احداث آن وارد شويم.

سبحاني با اشاره به اينکه باشگاه فولاد مبارکه سپاهان بازي‌هاي متعددي را دارد که در حال حاضر مجبور است آن‌ها را در ورزشگاه فولاد‌شهر برگزار کند، گفت: جاده اصفهان به سمت فولاد‌شهر حادثه‌خيز است و باشگاه فولاد مبارکه سپاهان نيز بايد يک ورزشگاه داشته باشد.

وي با بيان اينکه با توجه به اين موارد به اين نتيجه رسيديم در صورتي که شرايط مورد نياز واگذاري اين پروژه وجود داشته باشد، پروژه نقش جهان به ما واگذار شود تا آن را تکميل و احداث کنيم، اظهار کرد: موضوع واگذاري اين پروژه به شرکت فولاد مبارکه در زمان سفر جهانگيري معاون اول رئيس جمهور به اصفهان مطرح شد.

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان اضافه کرد: شب گذشته در استانداري جلسه‌‌اي در اين زمينه برگزار شد و توافق کرديم که ورزشگاه نقش جهان را با وضعيت فعلي به دست بگيريم و آن را تکميل و آماده بهره‌برداري کنيم.

سرمايه‌گذاري 180 ميليارد توماني براي کنترل آلاينده‌ها در فولاد مبارکه

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بيان اينکه از 7 هزار و 600 قطعه‌اي که در فولاد مبارکه مورد نياز است، 5 هزار و 109 مورد در داخل کشور توليد مي‌شود، اضافه کرد: حدود 67 درصد قطعات يدکي مورد نياز در اين شرکت در داخل توليد مي‌شود.

وي در ادامه با تاکيد بر ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: هم اکنون تفاهم نامه هاي مختلف همکاري با دانشگاههاي بزرگ کشور منعقد شده و اين شرکت از طرح هاي تحقيقاتي حمايت جدي ميکند. وي افزود: در سال گذشته بيش از دو و نيم ميليارد تومان صرف هزينه هاي پروژه هاي تحقيقاتي و پژوهشي در اين شرکت شد.

سبحاني در ادامه با اشاره به بومي سازي صنعت فولاد در کشور گفت: هم اکنون اين شرکت توان احداث خطوط توليد فولاد را دارد و بالغ بر 70 درصد طرح هاي توسعه در اين شرکت با توان داخلي و توسط کارشناسان و متخصصان اين شرکت انجام ميگيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي