جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

 بعد از ماه ها انتظار با هدف بررسي چالش‌ها، موانع و ارائه راهکارهاي مناسب:
 نخستين همايش فرصت هاي سرمايه‌گذاري شهرداري اراک برگزار شد 

 
اولين همايش فرصت هاي سرمايه‌گذاري و مشارکت شهرداري کلانشهر اراک با هدف بررسي چالش‌ها، موانع و ارائه راهکارهاي مناسب در راستاي تقويت و تشويق سرمايه‌گذاران به سرمايه‌گذاري در کلانشهر اراک، با حضور نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اراک، استاندار استان مرکزي، معاون عمراني استانداري، فرماندار اراک، رييس و اعضاي شوراي اسلامي شهر، شهردار اراک، مديران و معاونين شهرداري، مدير سرمايه گذاري شهرداري تبريز، اساتيد دانشگاه ها، مديران دستگاه اجرايي و اصحاب رسانه 29 مهر ماه به همت شهرداري و شوراي اسلامي در محل فرهنگسراي شهر آغاز به کار نمود.اين همايش به منظور شناساندن فرصت‌هاي موجود در استان و شناسايي افراد علاقمند به مشارکت در توسعه کلانشهر اراک و با محورهايي از جمله سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي شهري موجود، امکان‌سنجي مشارکت بخش خصوصي، رويکردهاي مديريت شهري در پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري و... برگزار شد. در ابتداي مراسم محمدعلي کرامتي دبير علمي همايش طي سخناني از ارسال 37 مقاله به دبيرخانه اين همايش خبر داد و گفت: از مجموع مقالات ارسالي 19 مقاله پذيرفته شد که در پايان با راي هيئت داوران سه مقاله به عنوان مقاله برتر انتخاب شد.

محمدعلي کرامتي اظهار داشت: در اين همايش، اطلاعاتي جامع از طرح‌ها و پروژه‌هاي قابل واگذاري به سرمايه‌گذاران اعم از پروژه 90 هکتاري مشاغل مزاحم، پروژه انتقال 2 هزار واحد آلاينده مزاحم به خارج از شهر، پروژه تجاري، تفريحي و رفاهي الماس غرب در 60 هزار مترمربع واقع در انتهاي خيابان انقلاب، پروژه تفريحي تجاري کوي صنعتي اراک در 390 هزار مترمربع تهيه شده است؛ که ارائه خواهد شد.

وي تصريح کرد: با توجه به تغييرات و تحولات صورت گرفته در بخش مسکن، اين بخش به حرفه تخصصي تبديل شده و توسعه آن لازمه اجراي طرح کسب و کار است.

دبير علمي همايش گفت: بدون طرح؛ کسب و کار يک فعاليت اثربخش نخواهد بود و با مشکلات جدي روبرو خواهد شد. کرامتي با بيان اينکه استان مرکزي بايد به عنوان پايلوت کشوري در تهيه نيم رخ شهري حرکت کند، خاطرنشان ساخت: طرح نيم رخ شهر کمک مي‌کند که اطلاعات يک شهر به صورت جامع تهيه شود و براي شرکت‌هاي فعال در حوزه ساخت و ساز و عمران شهري مورد استفاده قرار گيرد و علاوه بر اين موجب مي‌شود قابليت مقايسه بين شهرهاي مختلف به وجود بيايد. در ادامه مهندس محمدابراهيم عباسي شهردار اراک ضمن عرض خيرمقدم به حاضرين در مراسم و همچنين تسليت درگذشت آيت اله مهدوي کني رييس مجلس خبرگان رهبري گفت: شهرهاي کشور در سنوات 30 تا 50، با عوارض محدودي که اخذ مي‌کردند و کمک‌هاي وسيع دولتي اداره مي‌شدند، ولي در دهه 60 کمک‌هاي دولتي قطع شد و شهرداري‌ها خودکفا شدند. وي افزود: در دهه اخير براي اداره شهرها نهضتي تحت عنوان تغيير کاربري فضاهاي عمومي، به راه افتاد، طرحي که پول نصيب شهرداري‌ها مي‌کرد و موجب درآمدزايي براي شهرداري‌هاي مي‌شد، ولي متأسفانه شهرداري‌ها وارد حوزه فضافروشي و ارتفاع فروشي شدند که اين اقدام تا جايي ادامه يافت که اکنون 600 هزار نفر در هر هکتار از شهرهاي کشور سکونت مي‌کنند.

شهردار اراک اظهار داشت: شهرداري‌ها بايد به جاي فروش هوا و زمين به دنبال کسب درآمد اساسي براي اداره شهر و توسعه آباداني شهر باشند.

عباسي با اشاره به برگزاري همايش سرمايه‌گذاري گفت: اين همايش به منظور کسب درآمد و اخذ مشارکت سرمايه‌گذاران و تغيير شرايط فعلي و ايجاد بستر حضور سرمايه‌گذار در اراک برگزار شده است.

وي همچنين خاطرنشان ساخت: بايد در مسير بهبود شهر اراک از پتانسيل‌ها و سرمايه‌هاي خرد و کلان استان و همچنين ظرفيت شهرونداني که تمايل به همکاري دارند، استفاده شود. در بخش ديگري از اين مراسم نماينده ولي فقيه در استان مرکزي و امام جمعه اراک نيز با تسليت رحلت جانگداز آيت اله مهدوي کني رييس مجلس خبرگان رهبري گفت: به ثمر نشستن ايده‌ها نياز به پيگيري، تداوم نظارت و مديريت دارد و علاوه بر اين پشتکار، حمايت و تعامل را نيز مي‌طلبد. حضرت آيت‌اله قربانعلي دري‌ نجف‌آبادي اظهار داشت: با مشارکت و دست به دست هم دادن برنامه‌هاي مهم انجام مي‌شود و اگر همت و عزم ملي نباشد و فرهنگ‌سازي صورت نگيرد نتايج اين همايش‌ها مثبت نخواهد بود. وي تصريح کرد: به ثمر نشست ايده‌ها نياز به پيگيري، تداوم نظارت و مديريت دارد و علاوه بر اين پشتکار، حمايت و تعامل را نيز مي‌طلبد. نماينده ولي فقيه در استان مرکزي ادامه داد: در اين واقعيت که بايد اراک مطابق استانداردها ساخته شود، هيچ ترديدي وجود ندارد ولي نبايد کيفيت فداي کميت شده و فريب آمار و ارقام غلط را خورد.

وي افزود: بايد نقشه راهي حکيمانه در توسعه و آباداني کلان شهر اراک داشته باشيم، ساخت و ساز شهر مستلزم سرمايه‌گذاري است. کارهاي ماندگار و ارزشمند با سرمايه‌گذاري انجام مي‌شود، بر اين اساس بايد راهکارهاي جديد براي جذب مشارکت و سرمايه‌گذاري تدوين شود.

وي خاطرنشان کرد: ايجاد فروشگاه‌هاي بزرگ اقتصادي براي شهر، ساخت کمربندها و زيرگذرها مي‌تواند در کاهش ترافيک شهر موثر واقع شود.

امام جمعه اراک با تاکيد بر اينکه سرمايه‌گذاري در اين پروژه‌ها ماندگار و به نفع استان است، گفت: براي توسعه شهرها راهي جز مشارکت وجود ندارد و بايد بانک‌ها، پيمانکاران و سرمايه‌‌گذران داخلي و خارجي مشارکت کنند.

محمدحسين مقيمي استاندار استان مرکزي نيز با حضور در همايش استاني سرمايه‌گذاري کلان‌شهر اراک و تسليت درگذشت رييس مجلس خبرگان رهبري به ملت شريف ايران دغدغه اصلي سرمايه‌گذاران را تامين امنيت لازم براي يک سرمايه‌گذاري مطمئن و سودآور عنوان کرد و گفت: اين مهم از سوي دولت با جديت در دستور کار است. مقيمي افزود: منابع مالي مورد نياز توسعه نيز به صورت پراکنده در دست افراد و آحاد مردم جامعه است که بايد اين منابع مالي به سمت سرمايه‌گذاري‌هاي خرد و کلان در راستاي توسعه شهر جهت‌دهي شوند. استاندار استان مرکزي با تاکيد بر ضرورت شتاب بيشتر قطار توسعه استان، تحقق اين امر را در سايه جلب مشارکت سرمايه‌گذاران ميسر دانست و اظهار کرد: شتاب قطار توسعه استان و رسيدن به ديگر شهرهاي توسعه يافته کشور عمل به تکليف و وظايف است. مقيمي تصريح کرد: خوشبختانه شوراي اسلامي شهر اراک از ابتداي آغاز به کار خود با قدرت تمام توسعه شهر اراک را پذيرفته و تلاش بر توسعه شهر را در دستور کار قرار داده است.

استاندار مرکزي با بيان اينکه مديران استان عزم بر حمايت از سرمايه‌گذاران و برنامه‌هاي توسعه‌اي دارند، افزود: تسهيل در انجام امور و همکاري با سرمايه‌گذاران از مهم‌ترين اولويت‌هاي کاري مديران است.

وي با تاکيد بر ضرورت رفع نواقص در فعاليت‌ها و ابراز نارضايتي از طولاني شدن روند بررسي برخي پرونده‌ها و تقاضاهايي که مي‌تواند سه روزه انجام شود و 30 روزه انجام مي‌شود، ادامه داد: اين عقب افتادن روند بررسي باعث به وجود آمدن ناامني در سرمايه‌گذاري مي‌شود.. مقيمي در پايان سخنان خود توسعه شهر را نيازمند سياست‌گذاري و برنامه جامع دانست و ابراز خرسندي کرد: در استان مرکزي و ديگر شهرهاي کشور افراد صاحب نظر زيادي براي برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري وجود دارد که مي‌توان از ظرفيت آنها بهره برد. برگزاري جلسه تخصصي پرسش و پاسخ سرمايه گذاران با معاون عمراني استانداري مرکزي، رييس شوراي اسلامي شهر، شهردار اراک و مشاور عالي شهردار از ديگر بخش هاي اين مراسم بود که هر يک به بيان موانع و مشکلات سد راه سرمايه گذاري پرداختند و مسوولين مذکور نيز پاسخگوي موارد مطرح شده بودند. در پايان جلسه نيز از سه مقاله برتر و برگزيده همايش، اعضاي هيئت علمي و هيئت اجرايي همايش تقدير و تشکر شد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي