جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4847

 تامين بودجه بر اساس نوع عملکرد بيمارستانها 

 بودجه اي که به بيمارستانها اختصاص داده مي‌شود روش هاي مختلفي دارد. تا چند سال از روش بودجه خطي در اين زمينه استفاده مي شد. يعني اينکه براساس هزينه هاي اعلامي، بودجه پرداخت مي شد. پرداخت بودجه به روش خطي درست نيست و ممکن است کارآمدي و کارايي لازم را نداشته باشد.

به گزارش آفرينش دکتر ايرج حريرچي، قائم مقام وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، در برنامه راديو سلامت با بيان اينکه روش پرداخت بودجه به بيمارستانها پس از قانون بيمه همگاني تغيير کرده است، گفت: قسمتي از بودجه بيمارستانها که شامل حقوق پرسنل مي باشد از طرف دولت به صورت خطي داده مي شود و بقيه بودجه برمبناي «پرداخت در مقابل کار» و خدمتي که بيمارستان ارائه مي دهد، پرداخت مي شود. وي در ادامه افزود: اين پرداخت يا نقدي است و يا از طريق درآمدي که در نظام بيمه حاصل مي شود، صرف خريد تجهيزات، دارو و قسمتي از دستمزدها مي شود. البته اين سيستم معايبي هم دارد. چون در اين صورت بيمارستان پاداشي که مي گيرد براساس بيماري است و در مقابل سلامت بيماران پاسخگو نيست.

اين مقام مسئول ادامه داد: بنابراين روش جديدي در پرداخت بودجه از ارديبهشت امسال اجرايي شد. بر اين اساس بيمارستانها هر چقدر هزينه ها را کاهش دهند، مي توانند باقي مانده بودجه را صرف ارائه خدمت بهتر به مردم و يا خريد تجهيزات لازم خود نمايند. در بودجه سال آينده، بودجه خطي هم شامل اين موضوع مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي