جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

 آيت الله هاشمي:
 اختلافات، کشورهاي اسلامي را ضعيف کرده است 

 
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار علي بن فطيس المري، رئيس قوه قضائيه قطر، با اشاره به آرزوهاي شخصيت حقيقي و حقوقي خويش براي وحدت جهان اسلام گفت: علاوه بر تلاش‌هاي فردي، به عنوان سياست جمهوري اسلامي نيز براي وحدت مسلمانان تلاش مي‌کنيم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين ديدار کشور قطر را به خاطر مسلماني و همسايگي از اولويت‌هاي سياست خارجي جمهوري اسلامي خواند و گفت: از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، هميشه روابط خوبي با مردم و امراي قطر داشتيم و خواستار گسترش روابط هستيم.ايشان همچنين با يادآوري آياتي از قرآن کريم که بر اتحاد مسلمانان تأکيد مي‌کنند، گفت: با يک ميليارد و هفتصد ميليون جمعيت، حدود 60 کشور و منابع فراواني که کشورهاي اسلامي در زمينه‌هاي مختلف دارند، مي‌توانستيم قدرت اوّل براي تصميم‌گيري‌ها در مجامع منطقه‌اي و بين‌المللي باشيم که اختلافات قومي، مذهبي و داخلي، جوامع اسلامي را به خود مشغول و در بعضي از موارد، فشل کرده است.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني جسارت‌ها و ظلم‌هاي روز افزون رژيم غاصب صهيونيستي در حق مردم فلسطين و کشورهاي اسلامي را به خاطر عدم اتخاذ سياستي واحد از سوي حاکمان کشورهاي اسلامي خواند و خواستار توجه بيشتر کشورهاي اسلامي به مردم مظلوم فلسطين، مخصوصاً در غزه شد.ايشان با تشريح اوضاع نابسامان کشورهاي اسلامي، اين حالت را به خاطر اختلافات دانست و گفت: نه تنها اصل قرآني وحدت را فراموش کرده‌ايم، بلکه اختلافات مذهبي، مسلمانان را به جنگ با همديگر کشاند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به آرزوهاي شخصيت حقيقي و حقوقي خويش براي وحدت جهان اسلام گفت: علاوه بر تلاش‌هاي فردي، به عنوان سياست جمهوري اسلامي نيز براي وحدت مسلمانان تلاش مي‌کنيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان سياست‌هاي دولت خويش براي گسترش همکاري‌ها با کشورهاي عربي در جنوب و کشورهاي شمالي در آسياي ميانه، گفت: همکاري براي تأمين آب شيرين يکي از برنامه‌هاي ما با کشورهاي جنوب خليج فارس، به خصوص قطر بود و در شرايط جديد نيز، زمينه‌هاي همکاري فراوان است.

ايشان با يادآوري برنامه‌هاي جمهوري اسلامي پس از پايان جنگ تحميلي عراق عليه ايران، گفت: با سياست تنش‌زدايي اين پيام را به همسايگان عربي خويش داديم که جمهوري اسلامي به جدّ خواستار نگاه مسألمت آميز در روابط آينده است.

آقاي علي بن فطيس المري، رئيس قوه قضائيه قطر نيز در اين ديدار با ابلاغ سلام‌هاي امير و مسؤولان قطر، گفت: گسترش روابط دو کشور از سياست‌ها و خواسته‌هاي امير است و مي‌دانيم که اشتراکات ما بيش از نکات اختلافي است.

وي با اشاره به اقدامات 13 ساله خويش در مسايل قضائي قطر، گفت: طي مذاکراتي که با بعضي مسؤولين ايران و امروز با شما داشتيم، به خردمندي مردم ايران رسيديم که مي‌توانند فرزندان اسلام را در شرايط سخت متحد کنند.

آقاي علي بن فطيس المري با تأکيد بر نگاه نخبگان علمي کشورهاي اسلامي و غير اسلامي، مخصوصاً در دانشگاه‌هاي اروپا و آمريکا به جايگاه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در حل مسايل و مشکلات منطقه‌اي و بين‌المللي، گفت: اميدواري‌ها به نقش جناب‌عالي، فراتر از جايگاه اسلامي است و مي‌خواهند با روحيات لطيف انساني و انديشه‌هاي پويا براي کم کردن مشکلات وارد شويد.

رئيس قوه قضائيه قطر با ابراز تأسف از آشفتگي‌هاي داخلي کشورهاي اسلامي، به تجربيات موفق انقلاب اسلامي براي عبور از موانع و مشکلات اشاره کرد و گفت: با توجه به شناختي که از مقاطع مختلف عمر شما داريم و جايگاهي که در جمهوري اسلامي و جهان اسلام داريد، مسؤوليت بسيار سنگيني براي کم کردن اختلافات مسلمانان داريد.وي افزود: وظايف خردمندان جهاني و مسلمان است که از گسترش جهالت‌ها جلوگيري کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي