جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

 آمريکا لغو تحريم‌هاي روسيه را به اجراي توافق آتش‌بس با اوکراين مشروط کرد 

سفير جديد آمريکا در روسيه در مصاحبه‌اي گفت، بحران کنوني ميان مسکو و واشنگتن مي‌تواند حل و تحريم‌ها برداشته شود به شرطي که روسيه شرايط معاهده صلح اوکراين را که در شهر مينسک به طور مشترک امضا کرد، اجرا کند.به گزارش ايسنا، جان تفت، سفير جديد آمريکا در روسيه که پيش‌تر به عنوان فرستاده ارشد آمريکا به گرجستان و اوکراين خدمت کرده در مصاحبه با روزنامه کومرسانت گفت: آشوب‌هاي دوره‌اي در روابط آمريکا با روسيه به نظر اجتناب‌ناپذير است.

جان تفت که در اواخر دهه 1990 معاون سفارت آمريکا در مسکو بود اظهار داشت: من در تمام طول دوران کاري‌ام بارها شاهد پستي و بلندي در روابط ميان دو طرف بوده‌ام. البته لحظاتي تاريخي نيز وجود دارد که معاهدات و توافق‌نامه‌هايي امضا شد که صلح و امنيت جهاني را تقويت کرد. من کاملا واقفم که در يک چنين روابط پيچيده و بلند مدتي و در گفت‌وگوي ميان آمريکا و روسيه آشوب اجتناب‌ناپذير است.

با اين حال جان تفت ادعاهاي مسکو مبني بر اينکه ريشه بحران اوکراين در توسعه ناتو به سوي شرق قرار دارد را رد کرد و گفت: اگر روسيه توافقاتي که در مذاکرات صلح مينسک درباره آتش‌بس بلندمدت ميان نيروهاي دولتي و جدايي‌طلبان حامي مسکو در اوکراين برقرار کرد، اجرا کند تحريم‌ها برداشته خواهد شد.

اين در حالي است که مايکل مک فاول، سفير سابق آمريکا در مسکو که جان تفت جانشين وي شد همراه با استفان سستانوويچ سياست گذار ارشد سابق آمريکا در خصوص روسيه با انتشار مقاله‌ مشترکي در مجله فارين افرز عنوان کردند که نسبت دادن اقدامات روسيه در الحاق شبه جزيره کريمه به خاک خود و مداخله در شرق اوکراين به گسترش ناتو يادآور تحولات سابق سياست بين‌الملل در سال‌هاي گذشته است.به گفته آن‌ها ادعاي تقصيرکار بودن ناتو توضيح نمي‌دهد که چرا روسيه براي مدت بيش از يک دهه ميان توسعه ناتو که در سال 1999 آغاز شد و مداخله عملي در اوکراين در سال 2014 سربازانش را خارج از اوکراين نگه داشت.به گفته آن‌ها همچنين اين ادعا توضيح دهنده توافق‌نامه موسوم به "ريسِت" در روابط ميان آمريکا و روسيه که از سال 2009 تا 2012 ادامه پيدا کرد نيست.مک فاول عنوان کرد، طي 5 سالي که او در دولت اوباما خدمت کرده مساله توسعه ناتو توسط طرف روسي مطرح نشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي