جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

 خبر 

 تهران، صنعتي شريف، شهيد بهشتي؛

سه دانشگاه برتر جهاني

مديرکل دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجويان اعلام کرد: ارزيابي مدرک دانش‌آموختگان بين 2 تا حداکثر 15 روز به طول مي‌انجامد.دکتر محمدحسين مجلس آرا در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از سپتامبر 2013 وضعيت ارزيابي مدارک دانش‎آموختگان خارج از کشور در يک مقياس جديد قرار گرفت.وي افزود: دراين مقياس دانشگاه ها به چهارگروه ممتاز، خوب، متوسط و ضعيف دسته بندي شدند يکي از مزاياي مهم اين دسته بندي اين بود که ما دانشگاهها را به نام کشور دسته‌بندي نکرديم بلکه اگر 1500 دانشگاه ممتاز را در يک گروه مناسب قرار داديم اين دانشگاه ها مي توانستند از تمام کشورهاي دنيا باشند حتي دانشگاههاي کشور هاي جهان سوم مي توانند در اين گروه باشند.

تهران، صنعتي شريف، شهيد بهشتي سه دانشگاه برتر جهاني

مديرکل دانش‎آموختگان سازمان امور دانشجويان افزود: برخي سئوال مي‌کنند دانشگاههاي خود ما در چه سطحي از اين دانشگاهها قرار مي‌گيرد، درپاسخ به اين افزاد بايد گفت.شاخص‌هايي که ما براي ارزيابي دانشگاههاي خارجي بکار مي‌بريم، شاخصهايي بوده که مخصوص دانشگاههاي خارجي است ضمن اينکه دانشگاه داخلي را افراد ديگر ارزيابي مي‌کنند و به حوزه ما ارتباطي ندارد. ضمن اينکه برخي از دانشگاههاي ما نيز مانند دانشگاه تهران، صنعتي شريف، شهيد بهشتي در 500 دانشگاه برترجهان قرار دارند.مجلس آرا افزود: بهترين مزيت درجه‌بندي دانشگاههاي خارجي اين بوده که افراد با مراجعه به سايت دانشگاههاي ممتاز را براي تحصيل شناسايي مي‌کنند.

الزام دانشجويان بورسيه براي تحصيل در دانشگاههاي ممتاز

وي به مزاياي ديگر دسته بندي دانشگاههاي خارجي پرداخت و افزود: سازمان امور دانشجويان با توجه به هزينه اي که دانشجوي بورسيه براي کشور دارد، اصرار دارد که اين دانشجويان در دانشگاههاي ممتاز تحصيل کنند و دانشجويان با استفاده از اين دسته‌‎بندي مي‌توانند يکي از 500 دانشگاه ممتاز را براي تحصيل انتخاب کنند.

تاکيد براي تحصيل در دانشگاه هاي ممتاز و خوب

مديرکل دانش‎آموختگان سازمان امور دانشجويان ادامه داد: مزيت ديگر اين دسته‌بندي اين است که افرادي که در گروه متوسط قصد ادامه تحصيل دارند بايد بدانند که بعد از تحصيلات رساله و مقاله آنها توسط کميسيون مربوطه ما ارزيابي مي‌شود بنابراين تاکيد ما اين است که افرادي که براي تحصيل به خارج مي‌روند يا در گروه ممتاز و يا در گروه خوب تحصيل کنند.

عدم ارزيابي برخي مدارک به دليل عدم تاييد اصالت

مجلس‎آرا ادامه داد: سال گذشته 4 هزار مدرک دانش‎آموختگان خارج از کشور ارزيابي شد و برخي پرونده‌ها نيز به علت نقص مدارک، عدم تاييد اصالت مدارک، عدم تاييد برخي از مراکز لازم مانند وزارت خارجه هنوز ارزيابي نشده است چون بايد براي ارزيابي تمام مدارک کامل باشد تا بتوانيم مدرک را ارزيابي کنيم .

حداکثر زمان ارزيابي مدارک بين 2 تا 15 روز

وي ادامه داد: ارزيابي مدرک دانش‎آموختگان بين 2 تا حداکثر15 روز به طول مي انجامد تا مدرک دانش‎آموختگان ارزيابي شود و فارغ التحصيلان مدرک موقت دريافت کنند.

مجلس آرا ادامه داد: در گروه ضعيف هم تعداد زيادي دانشگاه وجود دارد. از سپتامبر 2013 اعلام کرده‌ايم که تحصيلات کارشناسي ارشد و دکتري دراين دانشگاه‌ها قابل ارزيابي نيست و فقط سطح کارشناسي در گروه ضعيف ارزيابي مي‎شود که توصيه ما اين است دانشجويان در مقطع کارشناسي هم در دانشگاههاي ضعيف تحصيل نکنند چراکه درصورت ادامه تحصيل مدرک آنها تحت شرايط خاص ارزيابي مي‌شود.

وي يادآورشد: برخي اشتباه کرده و در دانشگاه گروه ضعيف در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري تحصيل مي‌کنند که بعد از بازگشت به علت عدم ارزيابي مدرک زحمتشان هدر مي‎شود.

مديرکل دانش‎آموختگان سازمان امور دانشجويان افزود: سايت جديد ما به روز است و يکي از ويژگي‌هاي درجه‌بندي دانشگاهها اين است که چنانچه دانشگاهي را تشخيص دهيم که مي‌تواند در گروه چهارگانه ما باشد با نظر کميسيون و رايزنان علمي آن دانشگاه را در گروهي که بايد باشد قرار مي‌دهيم.

تغيير گروه 5تا 10 دانشگاه به صورت ماهانه

وي افزود: ماهانه 5 تا 10 دانشگاه بنا به نظر کميسيون تخصصي تغيير گروه مي‌دهند و معمولا از خوب به ممتاز تغيير گروه مي‌دهند.

ارزيابي دانشگاههاي سنگاپور و کره جنوبي

مجلس آرا افزود: سايت ما مرتب به روز مي‌شود. در گذشته دانشگاههاي خوب کره جنوبي و سنگاپور در ارزيابيهاي ما نبود که اکنون آنها نيز ارزيابي شده و در اين دسته‌بندي قرار گرفته است.

ثبت‌‎نام ازدواج دانشجويي تا 9 آذر ادامه دارد

به گزارش آفرينش رئيس اداره طرحهاي ملي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها از افزايش 5 درصدي ثبت‌‎نام ازدواج دانشجويي خبر داد و گفت: ثبت‌نامها ادامه دارد و تا امروز شاهد 5 درصد رشد در ثبت‌‎نام دانشجويان بوديم .

حجت‌الاسلام حسين افتخاريان گفت: امسال هجدهمين مراسم ازدواج دانشجويي در سطح دانشگاههاي کشور برگزار مي‌شود.

وي ادامه داد: با توجه به استقبال دانشجويان ثبت‌‎نام هجدهمين مراسم ازدواج دانشجويي تا 9 آذرماه ادامه خواهد داشت.

رئيس اداره طرحهاي ملي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها افزود: تاريخ عقد دانشجويان براي ثبت‌‎نام درسامانه ازدواج دانشجويي بايد از يک مهر92 الي 30 مهر 93 باشد.

وي ادامه داد: تاکنون 32 هزار زوج از دانشگاههاي کشور در هجدهمين مراسم ازدواج دانشجويي ثبت‌‎نام کرده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي