جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

 چرا بدنمان به «مِس» نياز دارد؟ 

مس از جمله مواد معدني است که در تمام بافت‌هاي بدن وجود دارد و به دليل نقش مهم آن در عملکرد صحيح بدن، ماده مغذي مهمي به حساب مي‌آيد.

به دليل اهميتي که مس براي بدن دارد کمبود آن در بدن و حتي مصرف زياد آن مي‌تواند سلامت بدن را به خطر اندازد.

آيا مس خاصيت درماني دارد؟

برخي افراد مس را به عنوان يک فاکتور با قابليت درماني مي‌شناسند با اين حال نقش درماني مس در مرحله تحقيق است و اين ماده معدني به عنوان فاکتور درماني براي تعدادي از بيماري‌ها همچون آلزايمر و پارکينسون مورد بررسي قرار گرفته است.

چگونه مي‌توان مس مورد نياز بدن را تامين کرد؟

از آنجا که بدن به مقدار اندکي مس نياز دارد افراد اين تصور را دارند که مي‌توانند مس مورد نياز را با رژيم غذايي مناسب تامين کنند. هرچند برخي از متخصصان خلاف اين باور را دارند. به طور مثال برخي کارشناسان تاکيد دارند ميزان مس از دهه 1930 در رژيم‌هاي غذايي غربي کاهش يافته است.

مواد خوراکي غني از مس

يکي از شيوه‌هاي آسان براي تامين مس مورد نياز بدن مصرف خوراکي‌هاي حاوي آن است. جانوران صدف‌دار و فرآورده‌هاي فرعي گوشت همچون جگر منبع خوبي از مس به حساب مي‌آيند و همچنين مي‌توان مقدار قابل توجهي از آن را در سيب زميني، لوبيا و سبزيجات سبز پيدا کرد.

چه عواملي موجب کمبود مس در بدن مي‌شوند؟

طبق بررسي‌هاي دانشکده پزشکي دانشگاه پنسيلوانيا افرادي که در خون خود ميزان کافي آهن دارند مي‌توانند جزو افراد کم خون به حساب آيند. در صورتي که در خون ميزان کافي مس وجود نداشته باشد مصرف مکمل‌هاي مس توصيه مي‌شود. در صورتي که وضعيت سلامت فرد مناسب باشد احتمال کمبود مس در بدن پايين است. به طور کلي علائم فقر مس مي‌تواند شامل لرزش و گزگز شدن باشند. همچنين اين کمبود مي‌تواند با احساس خستگي و بي حالي نيز همراه باشد.

بيشتر افراد، مس مورد نياز بدن را از طريق رژيم غذايي تامين مي‌کنند هرچند در صورتي که فرد به بيماري‌هايي همچون بيماري سلياک و فيبروز سيستيک مبتلا باشد يا تحت عمل جراحي باي پاس معده قرار گرفته باشد لازم است از مکمل مس مصرف کند. همچنين نوزادان نارس بيشتر در معرض فقر مس هستند. علاوه بر اين در صورت مصرف مکمل روي، بدن نمي‌تواند مس کافي جذب کند.

همچنين ابتلا به بيماري «منکس» يا سندرم انتقال مس موجب فقر مس مي‌شود. افراد مبتلا به اين بيماري مي‌توانند مس موجود در مواد خوراکي را جذب کنند اما بدنشان آن را به درستي در جريان خون منتشر نمي‌کند و در نتيجه بدن، مس مورد نياز را کسب نخواهد کرد و باعث مي‌شود مس در کليه‌ها و روده کوچک توليد شود.

به گزارش جام جم سرا به نقل از هلث لاين، بايد دقت داشت با وجود آنکه مس براي حفظ بقا ضروري است مصرف بيش از حد آن مي‌تواند مسموم کننده باشد و با علائمي از قبيل استفراغ يا اسهال و درد ماهيچه همراه باشد.

بدن توان آن را دارد تا ميزان 10 ميلي گرم مس در روز را جذب کند که بيش از اين مقدار مسموميت‌زاست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي