جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

 رييس سازمان حمايت:
 افزايش بيش از 12 درصدي قيمت مواد شوينده تخلف است  

رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان درباره قيمت نان، چگونگي برخورد با تخلف در فروش خودرو از سوي خودروسازان، عرضه موبايل‌هاي قاچاق و افزايش قيمت مواد شوينده توضيحاتي ارائه و اعلام کرد: قيمت نان به صورت ويژه در دولت درحال بررسي است. افزايش بيش از 12 درصدي قيمت مواد شوينده تخلف است و برخورد مي‌شود.

به گزارش آفرينش ،سيد جواد تقوي در جمع خبرنگاران درباره تبعيض در برخورد با خودروسازاني که برخلاف قرارداد فروش خودرو عمل مي‌کنند، اظهار کرد: تا آنجا که موارد در قراردادهاي رسمي خودروساز با مصرف‌کننده جزو تعهدات باشد، پيگيري و برخورد مي‌کنيم و هيچ گونه تبعيضي در اين زمينه نيست. درصورتي که پيش‌فروش خودرو سه ماهه باشد و در موعد مقرر تحويل داده نشود برخورد خواهد شد و فروشنده موظف به انجام تعهدات بر اساس قرارداد است.

رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان افزود: وزير صنعت، معدن و تجارت نيز بر اجراي تعهدات خودروسازان در زمينه فروش خودرو طبق قرارداد تاکيد دارد.وي گفت: البته ممکن است عدم اجراي تعهدات، عدول شرکت خارجي تحت قرارداد با شرکت سازنده باشد. اما در هر صورت خودروسازان متعهد هستند طبق قرارداد با رضايت مشتريان جلب و غرامت پرداخت کنند.

در غير اين صورت مصرف‌کنندگان مي توانند موضوع را اطلاع دهند تا از طريق سازمان حمايت اين موضوع را پيگيري و برخورد کنيم.رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان با بيان اين‌که در برخي موارد مصرف‌کنندگان به مفاد قرارداد توجه نمي کنند، گفت:‌ از نيمه شهريور تاکنون شرايط فروش خودرو بهتر شده و بايد توجه داشت که خودروسازي يکي از بزرگترين صنايع کشور است و وجود اين مشکلات در اين بخش طبيعي است.

تغيير قيمت خودروهاي اسقاطي و تاثير منفي در هزينه تمام شده واردات خودرو

تقوي در پاسخ به اين که چرا خودروسازان در صورتي که نمي توانند تامين قطعه کنند، خودرو پيش فروش مي کنند؟ اظهار کرد: قبلا در رابطه با اسقاط خودرو سازمان سوخت و حمل و نقل وجه مربوط را از واردکننده دريافت مي کرد و بعد گواهي اسقاط صادر و ثبت سفارش انجام مي‌شد.

اما خرداد ماه امسال ستاد حمل و نقل دريافت نقدي را طبق قانون کنسل و اعلام کرد براساس قانون، اسقاط خودرو موکول شد به واردکننده و تمام واردکنندگان به دنبال خريد و اسقاط خودرو افتاده‌اند که اين امر شرايط را با تاخير مواجه کرد و اکنون موضوع در حال پيگيري است.وي گفت: ما پيشنهاد کرديم که مراکز اسقاط خودرو تحت مديريت متمرکز فعاليت کنند تا واردکنندگان اين مراکز را بشناسند و گواهي اسقاط بگيرند و شرايط واردات سرعت پيدا کند.تقوي اظهار داشت : اين شرايط باعث تغيير قيمت خودروهاي اسقاطي شد و تاثير منفي در هزينه تمام شده واردات خودرو مي گذارد.

رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان درباره گلايه هاي مشتريان در فروش خودرو اظهار داشت : گاهي اوقات عارضه‌هايي در يک صنعت رخ مي دهد که مشکلات بيروني ايجاد مي کند و اين به معناي تخلف نيست. چرا که توليدکننده خودش با مشکلات دست و پنجه نرم مي کند امروز صنعت خودرو براساس برنامه ريزي‌هاي توليدي‌اش پيش رفته است.

وي گفت: طبق برنامه در سال جاري بايد يک ميليون و 200 هزار دستگاه خودرو توليد شود که تاکنون بيش از 612 هزار دستگاه خودرو توليد و عرضه شده و در فروش فوري 58 درصد و در زمينه پيش فروش خودرو 64 درصد افزايش داشته‌ايم.

تقوي درباره قيمت گندم،‌آرد و نان گفت : اين کالاها استراتژيک هستند و مورد توجه همه دولت‌ها قرار دارند. نان به صورت ويژه در دستور کار دولت است و قيمت آن براساس افزايش هزينه‌هاي توليد بررسي مي شود.رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان با اشاره به اين‌که طي 30 ماه اخير هيچ قيمت نان و آرد هيچ گونه تغييري نداشته‌اند، اظهار کرد:‌دولت به ازاي هر کيلوگرم گندم 685 تومان يارانه مي پردازد تا نان ارزان در اختيار مردم قرار گيرد اما هزينه‌هاي ديگر نانوايي‌هاي و کارخانه‌هاي آردسازي از قبيل حمل و نقل،‌انرژي و ... تغيير کرده که براين اساس آن‌ها خواستار اصلاح قيمت هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي