جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

 تريبون اقتصادي 

 رقم يارانه نقدي در سال 94 افزايش نمي‌يابد

نماينده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شوراي اسلامي گفت: با توجه به وضعيت کسري بودجه و کاهش درآمدهاي نفتي تصميمي مبني بر افزايش رقم يارانه نقدي در سال 94 وجود ندارد.

محمد عليپور در گفت‌وگو با تسنيم ، به رويکرد دولت نسبت به افزايش يا کاهش رقم يارانه نقدي در سال 94 اشاره کرد و اظهار داشت: بنا به آخرين اطلاعاتي که در اين زمينه وجود دارد هيچ تصميمي براي افزايش يارانه نقدي در سال آتي اتخاذ نشده است.

وي گفت: حتي صحبت بر سر اين موضوع وجود دارد که افرادي که قرار بود در سال 93 به‌سبب بي‌نيازي از دريافت يارانه نقدي، سهم آنها قطع شود چرا تا کنون اقدامي در اين باره نشده است. عليپور افزود: دولت تا کنون در اينکه اقدام به قطع يارانه نقدي اين قشر از جامعه نکرده است محافظه کارانه عمل کرده و در اين زمينه بر دولت انتقاد وارد است.

قيمت نفت گران شد

به دنبال تصميم احتمالي ايران براي کاهش توليد نفت اوپک تا سقف يک ميليون بشکه در روز، قيمت نفت درياي برنت براي تحويل در ماه ژانويه تا 38 سنت افزايش يافت و به قيمت 80.74 دلار در هر بشکه رسيد.

به گزارش مهر به نقل ازبلومبرگ ،بيژن زنگنه و علي النعيمي وزيران نفت ايران و عربستان سعودي چهارشنبه هفته جاري و پيش از آغاز به کار يک صد و شصت و ششمين نشست اوپک در وين درباره تغيير و تحولات قيمت در بازار جهاني نفت ديدار و گفتگو مي‌کنند. مهمترين محور اين ديدار و گفتگوي دوجانبه دستيابي به يک نظر مشترک به منظور دفاع از قيمت‌هاي نفت در بازار جهاني است و از سوي ديگر، پيش بيني مي‌شود وزير نفت ايران در اين ديدار که قرار است پشت درهاي بسته انجام شود، پيشنهاد کاهش 500 هزار تا يک ميليون بشکه اي سقف توليد نفت اوپک را مطرح کند.

اوپک در نشست روز پنجشنبه به دنبال آرامش در بازار است

براساس اين گزارش ،شوراي عالي نفت کويت اعلام کرد: سازمان کشورهاي صادرکننده نفت(اوپک) در نشست روز پنجشنبه در وين به دنبال راهکاري براي آرام کردن بازارهاي جهاني و ثبات در قيمت‌ها خواهد بود.

عبد المجيد الشتي عضو ارشد شوراي عالي نفت کويت گفت: به نفع اوپک و تمام کشورهاي عضو اين سازمان است که به مردم نشان دهند اين سازمان کار خود را انجام مي‌دهد. آنها دو گزينه پيش رو دارند: (1) توليد را کاهش دهند.(2) در سطح فعلي نگه دارند.

الشتي افزود: براي اوپک سخت است بگويد: بياييد اوضاع را به حال خود رها کنيم. بنابراين اين سازمان براي حفظ قيمت‌ نفت در سطح بشکه‌اي 80 دلار براي يک دوره زماني مشخص تصميم خواهد گرفت.

اوپکي‌ها توافق نکنند قيمت نفت به 60 دلار سقوط مي‌کند

همچنين ،رويترز در گزارشي پيش بيني کرد اگر اعضاي اوپک با کاهش معنادار توليد موافقت نکنند، قيمت نفت تا 60 دلار هم سقوط خواهد کرد.

به گزارش رويترز گزارش داد: تنها راه حل براي برگرداندن قيمت نفت به وضعيت قبلي آن، کاهش معنادار توليد نفت اوپک است و کاهش توليد 500 هزار بشکه اي در روز نمي‌تواند در اين باره راهگشا باشد. در اين ميان، اگر اين مهم تحقق نيابد، آن وقت بايد شاهد سقوط قيمت نفت تا 60 دلار در هر بشکه باشيم. رويترز پيش بيني کرده در صورت موافقت اعضاي اوپک با کاهش قابل توجه توليد، قيمت نفت مي‌تواند به بالاي 85 دلار در هر بشکه برسد.

طرح برخورد با مشترکان پرمصرف آب تا پايان سال آماده اجرا مي‌شود

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو گفت: با هماهنگي دولت طرح برخورد با مشترکان پرمصرف آب را تا پايان سال آماده اجرا مي کنيم تا از ابتداي سال آينده، امکان اجراي اين طرح وجود داشته باشد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو،عليرضا دائمي اظهار داشت: مشترکاني که بسيار بيش از ديگران به مصرف آب مي پردازند در سالهاي گذشته نشان داده اند که به درخواست صرفه جويي و تلاشي که براي فرهنگ سازي مي شود بي توجه هستند و نياز است که طرحي براي برخورد با آنها مصوب شود تا شايد با اعمال محدوديت ها در استفاده از خدمات آب و برق و يا مواجه با جرايم مالي در صورت مصرف بي رويه، نسبت به اصلاح رويه مصرف خود توجه کنند.

وي افزود: طرحي که وزارت نيرو در خصوص برخورد با مشترکان پرمصرف به دولت داده و در کميسيون هاي اقتصادي دولت در دستور بررسي قرار دارد، در صورت تصويب به ما امکان برخورد قانوني با مصرف بي رويه را خواهد داد.

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو تصريح کرد: مشترکاني که بسيار بيش از ديگران مصرف مي کنند و عموما 8 تا 10 برابر متوسط مصرف کشور در بخش آب شرب خانگي، مصرف دارند، درصد کمي از جامعه را شامل مي شوند که در کلانشهر تهران حدود 3 هزار مشترک شناسايي شده اند و در کلانشهرهاي ديگر نيز، اين تعداد کمتر از اين رقم است اما مجموع حجم مصرف آنها قابل توجه است.

دائمي در پاسخ به "چه زماني طرح برخورد با مشترکان پرمصرف در دولت نهايي شده و آماده اجرا مي شود؟"، گفت: در وزارت نيرو برخورد با مشترکان پرمصرف را براي پيک مصرف سال 94 در برنامه داريم.

پيشنهاد مجلس براي قيمت نفت در بودجه 94

رييس کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به ادامه روند کاهشي قيمت نفت در بازارهاي جهاني و تاثير آن بر بودجه سال 94 کشور، گفت: مجلس و کميسيون برنامه نقطه نظرات خود را در اين خصوص به دولت اعلام کرده و براين اساس پيشنهاد ما براي قيمت نفت در سال آينده رقم حدود 80 دلار براي هر بشکه است.

به گزارش ايرنا؛غلامرضا تاجگردون با اشاره به آنکه دولت بايد با توجه به بحث کاهش قيمت نفت، بودجه سال آينده را مناسب تدوين و لايحه آن را به مجلس ارايه کند، افزود: به نظر مي رسد موضوع کاهش قيمت نفت ادامه دار باشد و بازگشت به قيمت هاي سابق در کوتاه مدت پيش بيني نمي شود.

وي با بيان آنکه در بودجه 94 به دليل افت قيمت نفت با کاهش منابع در حوزه بودجه هاي عمراني مواجه خواهيم شد، افزود: دولت با اولويت بندي برنامه هاي اقتصادي و صنعتي مي تواند با موفقيت از اين مشکل عبور کند.

اين نماينده مجلس با بيان اينکه افت ناگهاني قيمت نفت در بازارهاي جهاني، کشورهاي نفتخيز را بر آن داشت تا در تدوين قانون بودجه سال آينده خود محتاط تر عمل کنند، افزود: اعضاي اوپک قصد دارند در بودجه سنواتي خود قيمت هر بشکه نفت را حدود 60 تا 80 دلار تعيين کنند.

وي افزود: آينده نگري اعضاي اوپک درحالي رقم مي خورد که ايران نيز درصدد اعمال کاهش قيمت در بودجه سال آينده است اما از آنجا که هنوز قيمت نفت خام در بودجه 94 نهايي نشده است، احتمال گنجاندن نفت 75 تا تا 80 دلاري در بودجه و تقبل ريسک کمتر وجود دارد.

راه‌آهن گرگان-گرمسار برقي مي‌شود

مديرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به اينکه پس از افزايش ترانزيت در راه‌آهن ايران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان، برقي کردن مسير گرگان ـ گرمسار را هم انجام مي‌دهيم، گفت: با راه‌اندازي کريدور شرق درياي خزر، ايران به کشور چين و کشورهاي اروپايي متصل مي‌شود.

به گزارش مهر، محسن پورسيد آقايي با بيان اينکه راه‌آهن ايران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان به زودي افتتاح مي‌شود، گفت: در حال حاضر در اين مسير خط آهن سرخس را هم داريم اما مسير سرخس بيشتر مورد استفاده بخش شرقي قزاقستان قرار مي‌گرفت، ولي کريدور جديد اين مزيت را دارد که قطارهاي قزاقستان بدون عبور از کشور ديگري وارد ترکمنستان شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي