جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

 خبر 

 لاشه يک راس خوک وحشي از يک شکارچي غيرمجاز در فيروزکوه کشف و ضبط شد

فيروزکوه - خبرنگارآفرينش

رييس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان فيروزکوه از دستگيري يک شکارچي غيرمجاز به همراه لاشه يک رأس خوک وحشي در اين شهرستان خبر داد. 'رضا کرمي در گفت وگو با خبرنگار آفرينش افزود: بامداد امروز ماموران اجرايي شهرستان فيروزکوه حين گشت شبانه به يک دستگاه خودروي رونيز در منطقه مشکوک و خودرو را متوقف کردند.

وي اظهار داشت: در بازرسي از اين خودرو، لاشه يک رأس خوک وحشي به همراه يک قبضه اسلحه شکاري گلوله زني کشف و ضبط شد.کرمي افزود: شکارچي متخلف با تشکيل پرونده شکارغيرمجاز و محکوميت به پرداخت دو ميليون ريال جريمه نقدي ناشي از زيان وارده به محيط زيست، به مراجع قضايي معرفي شد.

سومين جشنواره فراگيري نخستين واژه آب

بومهن - خبرنگار آفرينش

امسال براي سومين سال متوالي جشنواره ملي "فراگيري نخستين واژه آب" درمدارس تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران برگزار شد که دبستان شهيد مهمانچي بومهن ميزبان سومين دوره از اين جشنواره بود.به گزارش خبرنگارآفرينش به نقل از روابط عمومي آبفاي شرق استان تهران ، امسال براي سومين سال متوالي با ابلاغ و تاکيد دستورالعمل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور در زمينه پرداختن به اهميت فرهنگ سازي و يادآوري انتقال پيامهاي مرتبط با استفاده بهينه به نسل نوجوان، سومين جشنواره ملي فراگيري نخستين واژه آب با تصويب هيئت مديره شرکت آب و فاضلاب استان تهران درشهر بومهن و با حضور پرشور دانش‌آموزان مقطع اول دبستان مدرسه ياد شده برگزار شد.

برنامه حفاظتي آتشکده آذرگشسب مجموعه جهاني تخت سليمان تکاب به اتمام رسيد

اروميه - خبرنگارآفرينش

مدير پايگاه جهاني تخت سليمان تکاب از اتمام برنامه حفاظتي و حفاظت پيشگيرانه محوطه آتشکده آذرگشسب اين مجموعه جهاني خبر داد.حسن يوسفي افزود: عمليات حفاظت از آثار و بقاياي برجسته‌ترين شاهکار معماري مذهبي عصر ساساني به منظور پاسداري و نگهداري بهينه اين بناي سترگ معماري از مهرماه سال جاري آغاز شده بود.وي گفت: آب شستگي تدريجي و عدم تجديد به موقع کاهگل جرزها و ديواره هاي آتشکده آذرگشسب بخصوص در چند سال اخير باعث حذف کامل کاهگل از روي اکثر قسمتهاي اين اثر ارزشمند مذهبي شده بود که به تبع آن آجر و ملات به کار رفته در اين فضا، به طور مستقيم در معرض عوامل جوي قرار داشت و تحت تأثير عوامل مخل داخلي و خارجي، روند فرسايش مواد و مصالح در اين بناي مذهبي سير صعودي به خود گرفته بود.

يوسفي اضافه کرد: با توجه به شرايط حساس بوجود آمده در آتشکده و ديگر بناهاي مجموعه که وضعيت مشابهي داشتند، ضرورت توجه ويژه به اين فضاها و ايجاد يک لايه محافظ بر روي مواد و مصالح موجود در اين قسمتها بيش از پيش احساس مي‌شد.وي گفت: براساس همين رويکرد که با هدف حفاظت پيشگيرانه همراه بود بقاياي معماري طاقها، قوسها و ديواره‌هاي اين اثر برجسته مذهبي با استفاده از کاهگل پوشيده شد تا لايه حفاظتي ايجاد شده مانع نفوذ نزولات جوي به ساختار مواد و مصالح شود.

يوسفي افزود: انجام اقدامات فوق و اتمام به موقع کار قبل از شروع فصل بارندگي نيازمند استقرار تمام وقت نيروهاي مجموعه در اين قسمتها و پيشبرد سريع کار حفاظت بود که در طول يک ماه اخير بعد از تهيه مواد اوليه و اختلاط و عمل‌آوري کاهگل، تمهيدات حفاظتي موردنظر به انجام رسيد.

وي يادآوري کرد: شيب‌بندي پوشش کاهگل جرزها و ديواره‌هاي آتشکده به گونه اي انجام گرفت تا هدايت آب ناشي از بارندگي به بهترين شکل ممکن به انجام رسد، تا با اين اقدام، از آسيب بيشتر به جرزهاي قطور و بقاياي معماري جلوگيري به عمل آيد.يوسفي اضافه کرد: اين عمل نه تنها موجب پوشش و تقويت بقاياي معماري در برابر باران و برف فصلي مي‌شود بلکه مواد و مصالح تاريخي را براي کارهاي مرمتي آينده حفاظت مي‌کرد.

مدير پايگاه جهاني تخت سليمان افزود: مجموعه ميراث جهاني تخت سليمان و بقاياي معماري آتشکده آذرگشسب به عنوان يکي از سه پرستشگاه اصلي و مهم ايران باستان و يکي از يادمانهاي جهاني و يکي از دو اثر جهاني استان با توجه به اينکه همه ساله مورد بازديد بيشترين تعداد گردشگران داخلي و خارجي قرار مي‌گيرد همين امر لزوم توجه بيشتر به اين اثر جهاني را چندين برابر مي‌کند.وي گفت: افزايش آمار گردشگران علاوه بر آن که نويدبخش رشد اقتصادي منطقه و استان است بلکه توجه بيشتر مسئولان امر را به زيرساختهاي گردشگري و بهبود و بهينه‌سازي راههاي ارتباطي استان و اين اثر جهاني را مي‌طلبد که درصورت تحقق چنين سياستهايي، پتانسيل تبديل صنعت گردشگري به يکي از پررونقترين صنايع و خدمات استان دور از انتظار نخواهد بود.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل:

خريد تضميني شير خام همزمان با شش استان کشور براي نخستين‌بار در اردبيل آغاز شد

اردبيل – خبرنگار آفرينش

بهلول تکلوي در جلسه هماهنگي عملياتي کردن اين طرح در اردبيل اظهار کرد: براي اولين بار در کشور و با تصويب شوراي عالي اقتصاد و در حمايت از هدف‌گذاري‌هاي وزارت کشور در بخش توليدات دامي کار خريد تضميني شير خام از مناطق روستايي آغاز شد.وي گفت: اين کار با هدف احياي مراکز گاوداري شيري به صورت پايلوت در هفت استان کشور آغاز شده تا خريد تضميني شير به نرخ 14 هزار و 450 ريال از مراکز توليد شير انجام شود.معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل ادامه داد: پيش از اين رقم خريد حدود 800 تا 900 تومان بود که وزارت جهاد کشاورزي با هدف حفظ توليدکنندگان اين نرخ‌گذاري و خريد تضميني را انجام مي‌دهد.

تکلوي خاطرنشان کرد: با اين حرکت که حمايت از توليد و جبهه اقتصادي است وزارت جهاد کشاورزي با اختصاص 90 ميليارد ريال اعتبار سعي در حمايت از سنگر توليد داخلي دارد تا در اين راستا بتوان کارهاي مطلوب حمايتي را انجام داد. اين مسئول بيان کرد: در آينده اکثر مراکز پرواربندي گاو شيري با بهبود روند فعاليت خود در توليد شير که مهمترين موضوع ملي در تامين در ميران پروتئين مصرف‌کنندگان است گام‌هاي اساسي برداشته شود.

وي تصريح کرد: هم اکنون در استان اردبيل سالانه 272 هزار تن شير توليد مي‌شود که مصرف سرانه استان 174 هزار و 200 تن است که ميزان مازاد بر مصرف که رقمي معادل 98 هزار و 230 تن است به خارج از استان حمل مي‌شود. معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل با اشاره به روند رو به رشد فعاليت‌هاي سازمان جهاد کشاورزي در تمام زمينه‌ها به ويژه حوزه توليدات دامي ادامه داد: در حال حاضر با سياست‌گذاري دولت سازمان جهاد کشاورزي در استان اردبيل و به صورت مدون برنامه‌ريزي‌هاي کلان سازماني، سعي بر اين است تا با شناخت کافي از توانمندي‌ها بتوان پيگير حل مسائل و مشکلات شده و تلاش ما بر اين است تا با انرژي بيشتر بتوانيم گام‌هاي جدي و عملي را در تقويت جبهه توليد برداريم. تکلوي در پايان سخنان خود گفت: استان اردبيل يکي از قطب‌هاي دامداري و محصولات متنوع در اين حوزه است که انتظار مي‌رود با اين حمايت‌ها بتوان اين کار را با مطلوبيت به انجام رساند.

رئيس کميسيون فرهنگي شوراي شهر دماوند خبر داد؛

تشکيل معاونت فرهنگي شهرداري دماوند در آينده‌ نزديک

دماوند - خبرنگارآفرينش

رئيس کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر دماوند از تشکيل معاونت فرهنگي شهرداري دماوند در آينده‌اي نزديک خبر داد.

علي نوروز قزويني در گفت‌وگو با خبرنگارآفرينش با بيان اينکه اين نخستين نمايشگاه کتاب شهرستان دماوند بوده که با اين کيفيت مطلوب برگزار شد، اظهار داشت: در گذشته نمايشگاه کتاب در دماوند برگزار شده بود اما نمايشگاهي با اين کيفيت همراه با غرفه‌ها و عناوين کتاب‌هاي فراوان نبوده است. وي با بيان اينکه در نمايشگاه کتاب 40 ناشر شرکت کردند، افزود: آنها توانستند با ارائه بيش از 16 هزار عنوان کتاب برگزاري يکي از بي‌نظير‌ترين نمايشگاه‌هاي شهرستان دماوند را رقم بزنند و اين اقدام در جامعه فرهنگي شهرستان دماوند بسيار تأثيرگذار است. رئيس کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر دماوند با بيان اينکه سعي کرديم تا کارهايي که به فرهنگ ربط پيدا مي‌کند را در دماوند افزايش دهيم، تصريح کرد: خوشبختانه تاکنون فعاليت خوبي در زمينه کارهاي فرهنگي در شهر دماوند انجام شده و برپايي نمايشگاه کتاب يکي از مهم‌ترين آن کارها بوده است. نوروز قزويني با بيان اينکه برپايي اين نمايشگاه 80 ميليون تومان هزينه در برگرفت گفت: 50 درصد اين مبلغ توسط شوراي اسلامي شهر و شهرداري دماوند و 50 درصد ديگر نيز توسط خود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان دماوند تأمين شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي