جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

 خبر 

 شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگترين توليدکننده آهن اسفنجي جهان

اصفهان - راعي

با بهره‌برداري از مدول‌ها و مگامدولهاي توليد آهن اسفنجي در فولاد مبارکه، ناحيه سبا و فولاد هرمزگان، شرکت فولاد مبارکه اصفهان عنوان بزرگترين توليدکننده آهن اسفنجي جهان را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، در مجموعه مدولها و مگامدولهاي شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال 2013 ميلادي 8 ميليون و 122 هزارتن آهن اسفنجي توليد شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد رشد را نشان مي‌دهد اين در حاليست که در هفت ماهه اول سال 2014ميلادي نيز مجموعه فولاد مبارکه اصفهان با 18 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل، 4ميليون و 648 هزارتن آهن اسفنجي توليد کرده است. شرکت فولاد مبارکه اصفهان هم اکنون توليد بيش از 60 درصد آهن اسفنجي کشور را بر عهده دارد و با اين ميزان توليد در شرکت فولاد مبارکه شرايطي فراهم شده است تا جمهوري اسلامي ايران با توليد 14 ميليون و 528 هزار تن آهن اسفنجي و رشد 4.25 درصدي در سال گذشته بعد از هند به عنوان دومين توليد‌کننده اين محصول بين كشورهاي فولادساز جهان شناخته شود.

مدير خانه مطبوعات استان اردبيل:

بيمه خبرنگاران روز به روز شرايط بدتري پيدا مي‌کند

اردبيل – خبرنگار آفرينش

مهدي حسين‌نژاد در اردبيل‌ اظهار کرد: ‌به دليل بدهي دولت قبلي به صندوق حمايت از نويسندگان و خبرنگاران ماه‌هاست که جلوي بيمه خبرنگاران با پوشش از محل يارانه‌ها بسته شده و در اين زمينه هيچ‌گونه يارانه‌اي پرداخت نمي‌شود.

وي تصريح کرد: در سال 94 با اين روند هيچ‎کس نمي‌تواند از محل صندوق بيمه شود، چراکه شرايط عضويت و پوشش بيمه‌اي تغيير پيدا کرده و به هيچ وجه دولت قصد پرداخت يارانه از اين محل را ندارد.

مدير خانه مطبوعات استان اردبيل گفت: فعالان اين عرصه را حتي در حد کارگر ساختماني نيز محسوب نمي‌کنند در حالي که کار خبرنگاري و در مجموع فرهنگي يک کار سخت و زيان‌آور است و ضرورت دارد دولت در اين باب حمايت‌هاي لازم را انجام دهد.

حسين‌نژاد افزود: تاکنون هر حق بيمه‌اي که خبرنگاران پرداخت کرده‌اند از محل نويسندگان بوده و براي آنها سابقه خبرنگاري که جزء مشاغل سخت و زيان‌آور محسوب مي‌شود،‌ به حساب نمي‌آيد در حالي که بهتر است از اين محل پوشش بيمه‌اي انجام شود تا خبرنگاران با محاسبه مشاغل سخت و زيان‌آور دوران بازنشستگي خود را داشته باشند.

بازديد دانشجويان دانشکده نفت آبادان از زادگاه نفت

اهواز – خبرنگار آفرينش

در اردويي علمي تفريحي دانشجويان دانشکده نفت آبادان ( شهيد تندگويان‌) از زادگاه نفت بازديد کردند. تعداد 35 نفر ازدانشجويان مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد دانشکده نفت آبادان جهت تقويت بنيه علمي و آشنايي با تاريخچه نفت و صنعت در ايران مسجدسليمان را برگزيدند. بازديدکنندگان در اين بازديد علمي يک روزه از تأسيسات و نقاط مختلف اولين شهر نفتي خاورميانه بازديد کردند. دانشجويان دراين بازديد از رخ نمونهاي سطحي مسير اهواز – مسجدسليمان بازديد و در بدو ورود به اين شهر به محل چشمه هاي نفتي منطقه سي برنج رفته و جوشش طبيعي نفت از اعماق زمين به سطح را نظاره‌گر شدند.

آنان در ادامه از دکل و تأسيسات قديمي استخراج نفت در چاه شماره يک نفت خاورميانه در منطقه نمره يک – واحد بهره برداري نمره 9 که عمليات انتقال نفت و گاز توليدي اين شرکت به پالايشگاه آبادان و مجتمع پتروشيمي ماهشهر در اين واحد صورت مي‌گيرد بازديد کردند.

آنها همچنين از يکي از چاههاي فعال و توليدي نفت که با استفاده از تکنولوژي پمپهاي درون چاهي نفت را از اعماق زمين به بالا مي‌فرستد و همچنين نخستين کارخانه گوگرد سازي خاورميانه بازديد نمودند. آنها در خاتمه اين بازديد علمي به واحد تقطير و پالايشگاه بي‌بيان رفته و از روند پالايش نفت و تبديل آن به بنزين و گازوئيل دراين واحد قديمي که سالها تأمين‌کننده سوخت بخش وسيعي از کشور بود قرار گرفتند. تأسيسات ذکر شده هم‌اکنون بعنوان تـأسيسات به جاي مانده با بيش از100 سال فعاليت صنعت نفت بخشي از پارک موزه نفت است که درمالکيت شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان قرار داشته و هر سال ميزبان تعداد زيادي از علاقمندان به صنعت نفت مي‌باشد.

لازم به ذکر است اولين چاه نفت خاورميانه در پنجم خرداد 1287 خورشيدي در مسجدسليمان به ثمر رسيد و از اين شهر بعنوان پايتخت نفتي و سرآغاز صنعت در کشور ياد مي‌شود. شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان يکي از شرکتهاي تابعه شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب و شرکت ملي نفت ايران است که براساس برنامه ابلاغي و صيانتي در گستره‌اي به وسعت 27000 کيلومتر مربع در حوزه جغرافيايي 13 فرمانداري فعاليت مي‌نمايد.

طرح احداث پارک طبيعت و حيات وحش البرز به شهرداري کرج واگذار شد

کرج - خاکپور

طرح احداث پارک طبيعت و حيات وحش البرز به عنوان يکي از طرحهاي مهم گردشگري، در نشست کارگروه تخصصي ميراث فرهنگي و گردشگري استان البرز به شهرداري کرج واگذار شد. به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه خبري مديريت شهري کرج، در اين نشست که استاندار البرز، مديران کل ميراث فرهنگي و گردشگري، راه و شهرسازي، جهاد کشاورزي و مديرعامل سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج حضور داشتند، جانمايي محل احداث پارک طبيعت وحيات وحش استان البرزمورد بررسي قرارگرفت.

استاندار البرز در اين نشست با تاکيد بر اجراي هرچه سريعتر طرحهاي گردشگري به منظور رونق صنعت گردشگري دراين استان گفت: از گذشته حوزه جغرافيايي استان البرز به عنوان منطقه ييلاقي پايتخت‌نشينان محسوب مي شد ليکن اقدامي براي احداث زيرساختهاي گردشگري در اين منطقه انجام نشد.

سيد حميد طهايي افزود: ايجاد دو نوع فضاي گردشگري عمومي و خصوصي دراين استان نياز است و دستگاههاي اجرايي بايد دراين زمينه همکاري کنند.

وي زمانبندي را براي اجراي طرحهاي مختلف ضروري دانست و خاطرنشان کرد: روند اجرايي طرحها بايد به نوعي باشد که در زمان مقرر به انجام برسد.

در اين نشست مديرعامل سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج با بيان اينکه فعاليتهاي مطالعاتي اجراي طرح احداث پارک طبيعت و حيات وحش استان البرز از سوي شهرداري انجام شده، گفت: براي اجراي اين طرح 300 هکتار زمين نياز است. عباس زارع اضافه کرد: محدوده پيش بيني شده براي پارک طبيعت و حيات وحش استان البرز حد فاصل ميدان حافظ تا دره ويسه در شرق کرج است. زارع خاطرنشان کرد: اکنون اين محدوده با جنگلکاري زيرساختهايش فراهم شده و جزء پهنه هاي سبز کرج بشمار مي‌رود. مديرعامل سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج با اعلام آمادگي هرچه بيشتر شهرداري براي اجرايي شدن اين پروژه مهم گردشگري گفت: تا پايان سال آينده با استفاده از سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و انجام مطالعات بيشتر احداث اين پارک 300 هکتاري در برنامه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي