جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4880

 معاون وزير جهاد کشاورزي:
 طرح کنترل ريزگردهاي درياچه اروميه با اهتمام دولت اجرايي مي‌شود 

 اروميه - خبرنگارآفرينش

معاون وزير جهاد کشاورزي و رييس سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري با اشاره به اختصاص بودجه‌اي مناسب به طرح کنترل ريزگردهاي درياچه اروميه گفت: اين طرح با اهتمام ويژه دولت در دو استان آذربايجان غربي و آذربايجان شرقي به اجرا در مي‌آيد. خداکرم جلالي در ديدار معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي افزود: درراستاي اجراي اين طرح در استانهاي آذربايجان غربي و آذربايجان شرقي 300 ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است.

وي اضافه کرد: در آذربايجان غربي قرار است در دو هزار و 473 هکتار از زمينهاي اطراف درياچه اروميه عمل نهال کاري انجام شود و در هزار هکتار ديگر نيز بوته کاري صورت گيرد. وي اظهار کرد: ساماندهي چراي دام در 250 هکتار و قرق مراتع در اطراف درياچه اروميه از ديگر طرحهاي اجرايي درراستاي کنترل ريزگردهاي درياچه اروميه است. معاون وزير جهاد کشاورزي ادامه داد: تغييرات اقليم در جهان که به دليل عدم رعايت اصول فني، علمي و اکولوژيکي و مصرف بي‌رويه انرژي به وجود آمده است، آثار و تبعات بسيار پيچيده و خطرناکي را شامل کاهش تنوع زيستي، کاهش منابع آب شيرين، گسترش بيابانها، وقوع سيل، انتشار امراض و بيماريهاي ناشناخته و صعب العلاج پديد آورده است. جلالي گفت: بحران خشکي درياچه اروميه در کنار ساير پديده‌هاي زيست محيطي ازجمله بيلان منفي ذخاير آب زيرزميني، شور قليايي شدن آبهاي زيرزميني و فرونشست زمين از چالشهاي مهم در کشور است. وي افزود: در کنار توجه به ديگر مشکلات اقليمي در کشور، دولت تدبير و اميد براي احياي دوباره درياچه اروميه اقدامات بسيار مهم و بزرگي را آغاز کرده که اميدواريم با ثمربخش بودن آنها، اين درياچه دوباره به حيات عادي خود بازگردد.

هادي بهادري معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي نيز در اين جلسه اظهار کرد: با مصوبه دولت طرحهاي ستاد احياي درياچه اروميه به مرحله اجرا رسيده و در اين طرح جامع نقش بسيار مهمي به سازمان جنگلها ومراتع در مقابله با کانونهاي ريزگرد در بستر درياچه و کنترل انتشار آن به محيط اطراف سپرده شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي