جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/10/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4896

 خبر 

 تمديد مهلت ثبت نام مهندسي فناوري و کارشناسي حرفه‌اي علمي کاربردي

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از تمديد مهلت ثبت نام براي پذيرش دوره مهندسي فناوري و دوره کارشناسي حرفه‌اي (ناپيوسته) نظام آموزش مهارتي بهمن‌ماه 93 دانشگاه جامع علمي کاربردي تا ساعت 24 چهارشنبه 17دي ماه خبر داد.

حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: به منظور فراهم آوردن تسهيلات لازم براي آن دسته از داوطلبان متقاضي ثبت نام براي شرکت در پذيرش دوره مهندسي فناوري و کارشناسي (ناپيوسته) نظام آموزش مهارتي بهمن‌ماه 93 دانشگاه جامع علمي کاربردي که تاکنون ثبت نام نکرده اند، مهلت ثبت نام تا ساعت 24 چهارشنبه17 دي ماه تمديد شد.وي افزود: ضمنا داوطلباني که قبلا در اين دوره ثبت نام کرده اند نيز مي توانند در اين مهلت تعيين شده نسبت به ويرايش اطلاعات خود اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور تاکيد کرد: به کليه داوطلباني که تاکنون ثبت نام نکرده‌اند يا اطلاعات آن ها نياز به ويرايش دارد، توصيه مي شود در مهلت باقي مانده با مطالعه دفترچه راهنما که هم اکنون روي سايت سازمان سنجش قرار دارد و جمع آوري اطلاعات لازم به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام يا ويرايش اطلاعات خود اقدام کنند.توکلي در پايان درمورد آمار ثبت نام کنندگان اظهار کرد: تا ساعت 8 صبح ديروز، 52 هزار و 418 نفر براي پذيرش دوره هاي مذکور ثبت نام کرده اند.

رييس بنياد ملي علم و فناوري ايران مطرح كرد؛

ثبت بين‌المللي 38 اختراع

رييس بنياد ملي علم و فناوري ايران با بيان اين که اعتبار سال جاري اين بنياد حدود 14 ميليارد تومان بوده است از ثبت بين‌المللي 38 اختراع، فعاليت 21 کرسي پژوهشي، پرداخت بخشي از اعتبارات طرحهاي پژوهشي و حمايت از يک درصد توليدات علمي کشور توسط بنياد خبر داد. به گزارش آفرينش، دکتر نصرت‌ا... ضرغام در نشست خبري بنياد ملي علم و فناوري ايران که پيش از اين با عنوان صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران کشور فعاليت مي‌کرد ، اعطاي گرنت‌هاي پژوهشي را از ديگر حمايت‌هاي بنياد عنوان کرد و ادامه داد: منابع مالي براي اجراي طرح هاي پژوهشي در اختيار پژوهشگران برجسته‌اي که وضعيت علمي آنها بررسي و تاييد شوند قرار مي‌گيرد. وي همچنين حمايت از طرح‌هاي کلان را از ديگر برنامه‌هاي بنياد ملي علم و فناوري عنوان کرد و افزود: در اين راستا از سوي رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي بررسي سد گتوند به اين صندوق واگذار شده است تا بر اين اساس راهکارهايي براي حل معضلات اين صندوق ارائه دهيم. ضرغام ايجاد کرسي پژوهشي براي احياي درياچه اروميه را از ديگر برنامه‌هاي اين صندوق خواند و اظهار داشت: اين کرسي با همکاري دانشگاه صنعتي شريف، سازمان محيط زيست و سازمان DFG آلمان برگزار خواهد شد.

ضرغام تعداد ثبت اختراعات بين‌المللي را 38 عنوان ذکر کرد که در آمريکا به ثبت رسيده است و گفت: علاوه بر آن هشت اختراع به فروش رسيده است و پروسه ثبت بين‌المللي 54 اختراع نيز در حال پيگيري است.

وي عدم تکراري بودن اختراعات را از جمله معيارهاي حمايتي از ثبت اختراعات ذکر کرد و افزود: در اين قالب 50 درصد هزينه‌هاي ثبت اختراع از سوي بنياد پرداخت مي‌شود و پس از ثبت اختراع نيز 25 درصد هزينه‌ها و درصورت فروش محصول نيز صددرصد هزينه‌ها از سوي صندوق پرداخت شده است.

معرفي 20 کشور برتر توليد علوم نانو در سال 2014

براساس آمار استت نانو، در سال 2014 در حدود 9 درصد از يک ميليون و سيصد هزار مقاله‌اي که در بانک اطلاعات Web of Science نمايه شده‌اند، به حوزه علوم و فناوري نانو مربوط مي‌شوند؛ جمهوري اسلامي ايران با اختصاص 4.25 درصد از مقالات فناوري نانوي دنيا به خود، در جايگاه هفتم اين رتبه‌بندي تثبيت شد. به گزارش سرويس فناوري ايسنا، کشورهاي چين، ايالات متحده و هند بيشترين تعداد مقالات مرتبط با فناوري نانو را در سال 2014 داشته‌اند.

چين همچنان رتبه اول را در اختيار دارد و با رشد مستمر، فاصله خود را با ساير کشورها بيشتر کرده است. بيش از يک سوم از مقالات نانو را محققان چيني منتشر کرده‌اند و پس از آن، آمريکا با 17.3 درصد و هند با 7.3 درصد در رده‌هاي بعدي قرار دارند. فهرست 20 کشور اول در توليد علوم نانو در جدول اول نمايش داده شده است. عربستان صعودي با رشد 31 درصدي، بيشترين رشد را نسبت به سال 2013 داشته و از رتبه 23 به رتبه 19 صعود کرده است. پس از عربستان، هند با 12 درصد بيشترين رشد را داشته است. هم‌اکنون عربستان پس از ايران، در رده دوم کشورهاي اسلامي در انتشار مقالات نانو ايستاده است. ايران نيز از رتبه هشتم در سال 2013 به رتبه هفتم رسيده است. جدول دوم نيز تعداد کل مقالات علمي (اعم از نانو و غير نانو) که توسط 20 کشور اول دنيا منتشر شده‌اند را نشان مي‌دهد. مطابق اين آمار، آمريکا با سهم بيش از 26 درصد از کل مقالات علمي اين سال در رتبه اول قرار دارد. چين، آلمان و انگلستان رده‌هاي بعدي را در اختيار دارند. در بين کشورهاي برتر در اين زمينه، چين با 4.6 درصد رشد نسبت به سال 2013، بيشترين رشد را داشته، ولي همچنان در رده دوم قرار دارد. ايران، سوئيس و هند نيز نسبت به سال گذشته، يک تا دو پله صعود داشته‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي