جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4897

 حريم خصوصي و سلامت روان خانواده 

 
حريم خصوصي privacy بعنوان حالت يا وضعيت عاري شدن از تعرض يا اختلال در امور زندگي شخصي معني شده و ريشه آن از کلمه private به معني خصوصي است.به گزارش آفرينش دكتر ميناپورفرخ، روان شناس در راديو سلامت با بيان اين مطلب گفت: حريم خصوصي به مفهوم محدوديت دسترسي ديگران به جسم يا افکار و احساسات يک فرد است. انسان از يک طرف استقلال فردي دارد و از طرف ديگر با توجه به اينکه در جامعه و در ارتباط با ديگران زندگي مي کند موجودي اجتماعي است.

وي ادامه داد: اين طبيعت دوگانه انسان باعث مي شود فرد در عين حال که خودش را به جامعه در هم آميخته مي بيند و در جمع حضور پيدا مي کند؛ ولي در عين حال در حفظ استقلال فردي و حريم خصوصي خود تلاش مي کند. با پيشرفت تکنولوژي امروزي، وجود شبکه هاي اجتماعي و اطلاعات سايبري، به نظر مي رسد که اين حريم خصوصي کم رنگ تر شده و شايد به نظر عادي برسد؛ ولي ناخودآگاه پيامدهاي خودش را مثل اضطراب و استرس در خانواده به همراه دارد.

اين روان شناس در ادامه افزود: دو فردي که با هم ازدواج مي کنند، با حفظ هويت کسب شده اي که نسبت به آگاهي از خود، هويت شغلي، مذهبي، اعتقادي و فرهنگي دارند؛ طبيعي است که مي خواهند از هم و دنياي هم بيشتر بدانند و همين امر باعث در هم تنيدگي و جابجايي مرزهاي يکديگر مي شود. بنابراين لازم است که فضاي ارتباطات اجتماعي بعد از ازدواج دوباره تعريف شود.

پورفرخ در پايان اظهاركرد: حريم خصوصي و فضايي که هر فرد در ارتباطاطش ايجاد مي کند؛ در انواع تيپ هاي شخصيتي، متفاوت جلوه مي کند. مطمئنا زن و شوهر با پذيرش بيشتر هم و همدلي و درک متقابل، خواهند توانست حريم خصوصي خود را به فضايي صميمانه تبديل نمايند. يادآور مي شود، برنامه خيابان بهبودي به تهيه كنندگي سيماغفاري و گويندگي مصطفي مصطفوي شنبه تا چهارشنبه ساعت 17و5دقيقه از راديو سلامت پخش مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي