جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/10/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4898

 تنگي نفس علل مختلفي دارد 

يک فوق تخصص آسم و آلرژي با بيان اينکه گاه تنگي نفس به دليل بيماري‌هايي مانند سل ريه بروز مي‌كند گفت: گاهي هم اين مشکل مربوط به ريه نيست و علت آن عصبي است ولي تنگي نفس مي‌تواند علت خوني داشته باشد و يا در بيماران قلبي بروز کند.

دکتر نادر حيدرزاده در گفت و گو با ايسنا با اشاره به اينکه تنگي نفس در حقيقت اشكال در تنفس است كه بسته به علت آن، مي‌تواند هنگام دم يا بازدم و يا هر دو باشد گفت: فردي كه مبتلا به آسم است، موقع خارج كردن نفس دچار مشكل مي‌شود، اما بيماري كه دچار تنگي ناحيه ناي است؛ هنگام دم مشكل دارد.

وي با تاکيد بر اينکه علل و عوامل مختلفي در ايجاد اين بيماري نقش دارند كه يكي از آنها آلرژي ريه است گفت: ريه نسبت به ماده‌اي که در محيط اطراف بيمار است واكنش نشان مي‌دهد که به آسم معروف است.

اين فوق تخصص آسم و آلرژي گفت: مورد ديگر، بيماري مجراي تنفسي است كه شايع‌ترين آن برونشيت است. برونشيت مي‌تواند به صورت حاد و مزمن باشد.

وي يادآور شد: برونشيت حاد اغلب به دنبال سرماخوردگي كه روي تنفس تاثير مي‌گذارد، ايجاد مي‌شود و عامل ايجاد برونشيت مزمن به طور معمول سيگار و هواي آلوده است. حيدرزاده افزود: گاه تنگي نفس به دليل بيماري‌هايي مانند سل ريه بروز مي‌كند، گاهي هم مربوط به ريه نيست و علت آن عصبي است. تنگي نفس همچنين مي‌تواند علت خوني داشته باشد (افرادي كه دچار بيماري‌هاي خوني هستند) و يا در بيماران قلبي و در كل بيماري‌هاي مجراي تنفسي و بيماري‌هايي كه در سطح سلول مي‌توانند اثر كنند، ايجاد مي‌شود. به عنوان مثال سيانور مانع ورود اكسيژن به سلول مي‌شود و تنگي نفس در سلول پديد مي‌آيد.

بيماري چقدر با سن ارتباط دارد؟

اين فوق تخصص آسم و آلرژي يادآور شد: تنگي نفس در هر سني مي‌تواند رخ دهد و اين بستگي به علت بيماري دارد. مثلا در دوران كودكي بيماري‌هاي مادرزادي مي‌توانند در بروز آن نقش داشته باشند.

وي گفت: در دوران نوجواني سرماخوردگي و برونشيت حاد و در سنين بالا بيماري انسدادي مزمن ريه در افراد سيگاري يا كساني كه در فضاهاي آلوده به سر مي‌برند، مي‌تواند علت ايجاد اين بيماري باشد.

آيا تغذيه مي‌تواند در كاهش شدت بيماري نقش داشته باشد؟

حيدرزاده گفت: نوع تغذيه مي‌تواند موجب كاهش شدت يا بهبود اين بيماري شود. بعضي مواد غذايي، تحريك‌‌ كننده هستند، از جمله اينكه از غذاهاي نفاخ و پرحجم، ادويه‌جات، آب بسيار سرد يا داغ نبايد استفاده شود. وي خاطر نشان کرد: مبتلايان بايد بيماري خود را جدي بگيرند و به پزشك مراجعه كنند تا علت بيماري و راه درمان را بيابند و متوجه شوند كه تنگي نفس آنها ريوي است يا قلبي.

اين فوق تخصص آسم و آلرژي تصريح کرد: نكته مهم ديگر اينكه بيشتر مردم تصور مي‌كنند كه هر تنگي نفس، آسم است و اين در برخي موارد مشكلاتي ايجاد مي‌كند. بارها مشاهده شده كه بيمار پس از پنج، شش ماه مراجعه كرده، به خيال اينكه بيماري‌اش آسم است، ولي در معاينات معلوم شده كه دچار بيماري قلبي است. بنابراين، بيماران بايد تنگي نفس خود را جدي بگيرند و هرچه سريع‌تر، قبل از تشديد بيماري، به پزشك مراجعه و درمان را آغاز كنند.

بيماري تنگي نفس بيشتر روي كدام عضو بدن تاثير مي‌گذارد؟

حيدرزاده گفت: تنگي نفس مي‌تواند روي همه اعضا تاثير بگذارد. كسي كه تنگي نفس دارد، اكسيژن به خوبي به بدنش نمي‌رسد، مواد زائد دفع نمي‌شوند و حتي بسته به شدت بيماري روي ديد چشم، مغز و ساير اعضا بدن تاثير مي‌گذارد.

وي يادآور شد: نكته مهم آنكه تنگي نفس در كودكي مي‌تواند مانع رشد شود و به علت كمبود اكسيژن و نرسيدن آن به بافت‌هاي بدن، اختلالات جسمي و روحي در كودك ايجاد کند.

تشخيص بيماري

حيدرزاده با تاکيد بر اينکه تشخيص، بستگي به نشانه هاي بيماري دارد گفت: گرفتن شرح حال بيمار بسيار مهم است. اين شرح حال، پزشك را در يافتن علت تنگي نفس راهنمايي و كمك مي كند كه مثلا مشكل ريوي است يا قلبي؟ به طور مثال اگر بيمار فقط شب‌ها دچار تنگي‌نفس شود، نشانه آسم است. يا اگر كسي در حين انجام فعاليت دچار اين حالت شود، مي‌تواند ناشي از بيماري قلبي باشد.

وي گفت: در مواردي هم تنگي نفس به دلايل عصبي است كه اغلب فرد احساس مي‌كند طنابي به دور گردنش افتاده است. بنابراين، با توجه به اين موارد، تشخيص بيماري بستگي به علائم و عوامل آن دارد.

درمان تنگي نفس

اين فوق تخصص آسم و آلرژي گفت: درمان بيماري بستگي به تشخيص علت آن و اينكه در چه مرحله‌اي است، دارد. اگر تنگي نفس ناشي از آسم باشد، با توجه به اينكه آسم يك بيماري آلرژيك ريوي است، ابتدا سعي مي‌كنيم عامل حساسيت‌زا را كشف كنيم و آن را از بين ببريم. وي افزود: اگر عامل اصلي كشف نشد، مجبوريم مدتي به آزمايش مواد گوناگون (اعم از غذايي يا محيطي) بپردازيم و ضمن اينكه به دنبال عامل اصلي هستيم، عوامل تشديدكننده را هم بررسي كنيم و به بيمار مي‌گوييم كه مدتي فلفل و يا مواد محرک نخورد و يا سعي كند دچار هيجان و استرس نشود و ورزش نكند. بعد براي او در چند مرحله، دارو تجويز مي‌كنيم. در مرحله آخر، داروهاي كورتون‌دار تجويز مي‌شود.

جيدرزاده با ابراز تاسف از اينکه گاه از همان ابتدا بيمار يا پزشك از اين داروها استفاده مي‌كنند كه كار بسيار غلطي است گفت: مصرف نابجا و بي رويه كورتون موجب پوكي استخوان، فشارخون، عفونت و چاقي نامتناسب مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي