جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4915

 Send To All به دانشجويان 

دو راه موثر در افزايش كيفيت درس خواندن


زهرا كيان‌بخت
يكي از نكاتي كه مي‌توانيم در ترم جديد، درمورد آن بازنگريهايي را صورت دهيم تا در ترم آينده، موفق‌تر از ترمي كه گذشت باشيم، اعمال بازنگري در نحوه و كيفيت و كميت ساعاتي است كه به درس خواندن اختصاص مي‌دهيم. فراموش نكنيم هميشه زياد درس خواندن، موجب موفقيت نمي‌شود مي‌توانيم با آموختن راههاي مطالعه بهتر، بازدهي‌مان از مطالعه درسها را چند برابر كنيم.
چرا فراموش مي‌كنيم؟
حالا به يكي از مهمترين مسائل موثر در جريان مطالعه درسي اشاره مي‌كنيم. دقت كرده‌ايد ما هر ترم مطالبي را مي‌آموزيم و در پايان ترم هم در امتحان شركت مي‌كنيم و با نمرات خوب، متوسط يا ضعيف، درس را پاس مي‌كنيم، اما خيلي وقتها اين طور است كه وقتي چند روز بعد از امتحان ترم، كسي از ما سوالي را درخصوص آن درس بپرسد و از ما اطلاعات و توضيحاتي را بخواهد، يا جوابهاي دست و پا شكسته مي‌دهيم و يا مي‌بينيم به كل، مطالب را فراموش كرده‌ايم و چيزي در خاطرمان نيست. اما چرا اين اتفاق به طور مكرر رخ مي‌دهد؟
همه چيز را با هم در ارتباط ببينيم
يكي از مهمترين جوابها براي اين سوال و از دلايل اصلي اين مساله، اين است كه ما در موقع درس خواندن، ارتباط لازم را بين مطالب برقرار نمي‌كنيم. درواقع، مطالب را به صورت از هم گسسته و بي‌ارتباط به خاطر مي‌سپاريم و چون اين گونه است تسلط لازم را در آن درس به دست نمي‌آوريم.
ايجاد ارتباط بين فصلهاي كتاب، مطالب و نكات جزوه و همه موارد را به صورت يك كل، درنظرگرفتن، باعث مي‌شود يادگيري بهتري داشته باشيم.
ماهي را هر وقت از آب بگيري تازه است اما؛ زماني شروع به درس خواندن نكنيم كه ديگر كار از كار گذشته است
نكته مهم دوم هم مربوط مي‌شود به زمان يادگيري. معلوم است وقتي درست در چند روز مانده به امتحانات پايان ترم، براي اولين بار خواندن كتاب يا جزوه‌اي را شروع مي‌كنيم، زمان كافي را در اختيار نداريم تا مطالب را به خوبي به حافظه بلندمدت خود بسپاريم. شروع به آموختن مطالب درسي از آغاز ترم و همواره در طول ترم با آنها درگير بودن، باعث مي‌شود در ايام امتحان، فشار كمتري را متحمل شويم و به علاوه، در روز امتحان بدون اضطراب و نگراني، آنچه را در طول ترم، كاملا آموخته و به آن مسلط شده‌ايم، بر روي برگه بياوريم. اين كاري است كه باعث مي‌شود هم لذت آموختن را از دست ندهيم و هم مطالب را به زودي فراموش نكنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي