جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4915

 پلمب صرافي‌ها کليد خورد 

معاون نظارت بانک مرکزي، صادرکنندگان را عامل تزريق حجم بالايي از ارز به بازار آزاد دانست و از پلمپ شدن صرافي هاي متخلف خبر داد.
حميد تهرانفر در گفت وگو با ايسنا، درباره اينکه ابلاغيه اخير بانک مرکزي براي تعيين ميانگين نرخ ارز از سوي کانون صرافان اين ابهام را ايجاد مي کند که مگر صرافان تامين کننده ارز در بازار آزادند که بايد نرخ را نيز تعيين کنند؟ اظهار داشت : خير. صرافان تزريق‌کنندگان ارز به بازار نيستند، اما کانون صرافي‌ها تشکلي با انتخاب صرافان است که مديريت آن مي‌تواند هر ساله بر اساس انتخابات تغيير کند.
معاون نظارت بانک مرکزي با اشاره به اينکه براي تعيين نرخ ارز در بازار مرجع خاصي وحود نداشته و کافيست که فردي به صورت غير واقعي و جعلي خود را علمدار بازار معرفي کرده و صرافي ها به او تاسي کنند، گفت: در روش جديد ابلاغي بانک مرکزي، کانون صرافان نرخ هاي ارز صرافي ها را دريافت کرده و ميانگين موزون آن را هر يک ساعت يک بار اعلام مي‌کنند و نرخ قابل اجرا در بازار تعيين مي شود.
وي با تاکيد بر اينکه بايد روزي دلالاني که هيچ قاعده‌اي براي فعاليت ندارند از بازار جمع شوند ادامه داد: اين در حالي است که صرافاني هم که غير مجاز بوده و به کانون صرافان وصل نيستند فضايي براي کار کردن نخواهند داشت؛ بنابراين توصيه مي کنم که تمامي صرافان اگر مي خواهند که صراف باقي بمانند براي دريافت يا تمديد مجوز به بانک مرکزي مراجعه کنند و تا دير نشده در فضاي مناسبي که براي آنها مهيا شده فعاليت کنند.
وي همچنين از اقدام بانک مرکزي نسبت به پلمپ تعدادي از صرافي هاي خيايان فردوسي سخن گفت و افزود: اين صرافي ها مجوز نداشته و برخي هم صرافي هايي بودند که مجوزشان مربوط به اتحاديه طلا و جواهر بوده و باطل شده بود اما براي دريافت مجوز اقدام نکرده بودند.
معاون نظارت بانک مرکزي تاکيد کرد: در حالي روند جدي اين بانک براي پلمپ صرافي هاي بدون مجوز و متخلف ادامه خواهد داشت که ما قصد ايجاد مشکل براي آنها را نداريم، اما اگر در اين باره اقدام نکنند مسئووليت هم با خودشان است.نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي