جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4919

 اوباما: ايران به توافق ژنو پايبند بوده است
 لاريجاني:اوباما مسئول شکست مذاکرات است 

رئيس مجلس شوراي اسلامي كه در جلسه علني مجلس سخن مي گفت ،با اشاره به سال روز ورود امام خميني (ره) به ايران، تأکيد کرد: ايشان در 12 بهمن سال 57 با ورود به ايران انقلاب ملت را وارد مرحله پيروزي کردند.به گزارش مهر، لاريجاني همچنين انتقاداتي را نيز به رئيس جمهور آمريکا و صحبت‌هاي اخير او در رابطه با مذاکرات مطرح و تأکيد کرد: رييس‌جمهور آمريکا با اين نوع سياست غلط در مذاکرات مسئول شکست مذاکرات است.

اين در حالي است كه اوباما در گفت‌وگو با تحليل‌گر مشهور شبکه سي‌ان‌ان ،ضمن حمايت از رويکرد خود در قبال ايران و مخالفت با تحريم‌هاي جديد عليه ايران در حال حاضر تصريح کرد: «استدلال من است که ما تحريم‌هاي بسيار کارآمدي عليه ايران تصويب کرديم که اين تحريم‌ها توانست ايران را به ميز مذاکرات بياورد تا بتوانيم اين موضوع را بررسي کنيم که آيا مي‌توانيم موضوع هسته اي ايران را از طريق ديپلماتيک رفع کنيم.»

اوباما سپس در ارتباط با پايبندي ايران به توافق موقت ژنو تحت عنوان برنامه اقدام مشترک ادامه داد: «با تمامي محاسبات صورت گرفته از جمله محاسبات سازمانهاي اطلاعاتي اسرائيل، ايران به مفاد توافق موقت ژنو (برنامه اقدام مشترک) پايبند بوده است. برنامه هسته‌اي خود را گسترش نداده‌اند. آنها ذخاير اورانيوم با درصد غناي پايين خود را به عقب بازگردانده‌اند. ما در اين دوران از مذاکرات هسته‌اي هيچ‌چيزي را از دست نداده‌ايم. برنامه هسته‌اي ايران پيشرفت نکرده است.» رئيس‌جمهور آمريکا در خصوص موضوع هسته اي ايران تأکيد کرد: ما شانس ايجاد يک مکانيسمي را داريم که طبق آن بتوانيم تأييد کنيم که ايران تسليحات هسته‌اي ندارد و ايران توانمندي اين را دارد که در طي زمان مجدداً به عنوان يک بازيگر مسوول به جامعه ملل وارد شود. با اينحال نمي‌دانم که بتوانيم به چنين چيزي برسيم اما استدلال من براي کنگره آمريکا اين است که در مقابل تصويب تحريم‌ها عليه ايران مقاومت کنند زيرا شرکاي ما و حتي ايران مي‌توانند اين تحريم‌ها را نقض توافق موقت ژنو تفسير کنند. از نظر ما، تضعيف ديپلماسي در اين برهه مهم زماني بدون آنکه دليل خوبي داشته باشيم، يک اشتباه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي