جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4919

 Send To All به دانشجويان 

 مداومت؛ شرط رسيدن به موفقيت

زهرا كيان‌بخت

ما معمولا به مقاطعي از زندگي تحصيلي خود كه برمي‌گرديم احساس مي‌كنيم در يك مقطع بخصوص، در يك يا چند زمينه در حال حركت‌هايي بوده‌ايم كه مي‌توانستند ما را به موفقيتها و دستاوردهاي خوبي برسانند. مثلا يادت مي‌آيد كه در يك دوره، خودت را به خواندن روزانه‌ لغات و اصطلاحات يك زبان خارجي، مستلزم كرده بودي. يا مثلا يادت هست كه يكي از اساتيدي كه در آن ترم، با او واحد درسي داشته‌اي خواسته بود براي هر جلسه، يك مقاله علمي پژوهشي را در ارتباط با همان درس بخوانيد.

آن وقت هر جلسه، به طور رندومي، اسامي يكي از بچه‌ها را صدا مي‌زد و از او مي‌خواست درمورد مقاله‌اي كه مطالعه كرده، حدود پانزده دقيقه در كلاس صحبت كند. حتي در دو جلسه متوالي قرعه به اسم يكي از بچه‌ها افتاده بود و اين، باعث مي‌شد هميشه در حالت آماده‌باش به سر ببري و خيالت هم راحت نباشد كه چون استاد جلسه قبل اسمت را صدا زده، در اين جلسه، ديگر از تو نخواهد خواست مقاله ارائه بدهي. براي همين هم هميشه قبل از اين كلاس، همه بچه‌ها حتما يك مقاله علمي پژوهشي را به انتخاب خودشان مي‌خواندند و آن را خوب به خاطر مي‌سپردند.

يادت مي‌آيد كه در آن دوره، با وجود اين كه مجبور بودي قبل از هر جلسه، چند روزي را با آماده كردن كار براي كلاس، درگير باشي و وقت بگذاري، اما درسهاي خيلي خوبي را گرفتي و همين اجبار استاد، باعث شده بود كه خواه ناخواه هم روحيه پژوهشي‌ات پرورش پيدا كند و هم ارائه سمينار در كلاس از طرف خودت و بچه‌ها و بحثها و گفتگوهايي كه پيش مي‌آمد موجب مي‌شد روشهاي بيان شفاهي و نحوه سخنراني در يك جمع را بهتر بياموزي. خوب به خاطر داري كه همين كار استاد، چه قدر در دوره انجام پايان‌نامه به دادت رسيد و چه قدر در جلسه دفاع، باعث شده بود در ارائه‌ي تز، آسوده‌خاطر و مسلط باشي و همه اينها را مديون آن كلاس و روش تدريس استادش مي‌دانستي. استاد در جلسه‌ي آخر آن كلاس، گفته بود سعي كنيد عادت به خواندن هر روزه‌ي مقاله و كتاب را كه حالا كمي در شما ريشه دوانده، براي خودتان حفظ كنيد و هر روز يك مقاله علمي پژوهشي بخوانيد.

حالا بعضي وقتها فكر مي‌كني اگر حتي بعد از اتمام آن واحد درسي و پايان آن كلاس هم، به اين حرف استاد عمل كرده بودي و هر روز، يك مقاله مي‌خواندي چه قدر الان در بحثهاي مختلف رشته‌تحصيلي‌ات، مسلط‌تر و مطلع‌تر شده بودي.

همين است كه بعضي وقتها فكر مي‌كني كاش آن روال را ادامه مي‌دادي و رهايش نمي‌كردي.

خب. بحث ما بر سر همين است. يكي از بهترين و موثرترين راهها در موفقيت، «مداومت» است. مداومت يعني يك برنامه را هر چند آهسته، اما به طور پيوسته انجام دهيم و سعي كنيم تحت هيچ شرايطي آن را ترك نكنيم. اين كار باعث مي‌شود در بلندمدت، ما نتايج خوبي را بگيريم به طوري كه خودمان هم باورمان نمي‌شود نتيجه خوبي كه گرفته‌ايم، حاصل تلاشهاي آهسته و قدمهاي آرام اما پيوسته‌مان بوده است.

مثلا اگر از همين ترم، هر شب فقط چند صفحه از كتابهايي را كه استاد براي امتحان پايان ترم معرفي كرده بخوانيم، فكر مي‌كني در ايام فرجه‌ و روزهاي قبل از امتحان، همين فشار هميشگي دوران امتحانها را كه ناشي از كار زياد و وقت كم است، مجبور باشيم تحمل كنيم؟

اگر گريزي به گذشته‌مان بزنيم و به كارها و برنامه‌هايي كه در يك مقطع زماني آنها را انجام مي‌داده‌ايم فكر كنيم احتمالا به مواردي برمي‌خوريم كه اگر آنها را تا امروز به طور مداوم انجام مي‌داديم و تكرار و تمرين مي‌كرديم حتما نتايج بهتري مي‌گرفتيم.

خب! مي‌توانيم از امروز تصميم بگيريم برنامه‌هاي مختلف را در بلندمدت، اما به صورت مداوم و آهسته و پيوسته انجام دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي