جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4919

 خبرها از عالم علم 

 چرا خون‌دماغ در زمستان شايع است؟

پزشکان معتقدند خون‌دماغ در زمستان شايع است اما نگران‌کننده نيست.به گزارش (ايسنا)، دکتر «جيمز استانکيئويکز» از مرکز درماني دانشگاه لويولا در آمريکا گفت: هواي سرد زمستان موجب خشکي و تحريک پذيري بيني مي‌شوند و احتمال خون‌دماغ شدن را افزايش مي‌دهد.به گفته اين پزشک، افراد مسن بيشتر از گروه‌هاي سني ديگر در فصل زمستان دچار خونريزي از بيني مي‌شوند زيرا غشاي مخاط بيني آنان رطوبت و نرمي کافي ندارد و جريان هواي خشک، موجب نازک شدن رگ‌هاي خوني در بيني مي‌شود. همچنين زنان مسن و افرادي که از داروهاي رقيق کننده خون مصرف مي‌کنند بيشتر در معرض اين عارضه قرار دارند. علاوه بر اين در دوران پس از قاعدگي نيز به دليل کاهش سطح استروژن، احتمال خونريزي بيني بالاتر مي‌رود.

دکتر استانکيئويکز به افراد توصيه مي‌کند هنگام خونريزي بيني نگران و مضطرب نشوند بلکه تنها سر خود را به سمت عقب نگه دارند و براي مدت زمان پنج دقيقه فشاري را با انگشتان به سوراخ بيني‌هاي خود وارد کنند.همچنين استفاده از يخ در اين شرايط توصيه مي‌شود. سرما موجب انقباض رگ‌هاي خوني شده و در نتيجه سرعت جريان خون را پايين مي‌آورد. هرچند در موارد شديد و در صورتي که خونريزي متوقف نشود لازم است به پزشک مراجعه شود تا رگ سوزانده شود به اين مفهوم که به زخم حرارت داده مي‌شود تا جريان خون بند آيد.

سلول هاي ايمني مي‌توانند مخفيگاه ويروس HIV باشند

ويروس ايدز (اچ آي وي) مي‌تواند سال ها و حتي دهه‌ها بدون داشتن فعاليتي در سلول هاي آلوده زندگي کند.به گزارش مهر، دانشمندان معتقدند رمزگشايي اين مخزن ويروسي ممکن است نه تنها درمان بلکه معالجه کامل اين بيماري را امکان پذير سازد. محققان به يافته‌هاي جديدي دست يافته‌اند که بر اساس آن مي‌توانند تشخيص دهند کدام يک از سلول هاي ايمني اقدام به مخفي نمودن اين ويروس مي‌نمايند.داروهايي که براي درمان بيماري اچ اي وي وجود دارد به گونه‌اي ساخته شده‌اند که مي‌توانند فعاليت‌هاي ويروس ايدز را متوقف ساخته اما به طور کامل نمي‌توانند آن را از بين ببرند. دليل اين امر نيز اينست که مواد سازنده اين داروها امکان دستيابي به مکان‌هايي که اين ويروس را مخفي ساخته‌اند ندارند.

يافته‌هاي جديد محققان نشان مي‌دهد سلول‌هاي سفيد خوني که آلوده به ويروس ايدز هستند مي‌توانند در طول زمان تکثير يافته و کلون‌هاي زيادي را توليد کرده که همگي حاوي کد ژنتيکي اچ اي وي هستند. اين کلون‌ها هر چند داراي کد ژنتيکي ويروس ايدز هستند اما به نظر نمي رسد که مخفيگاه خاموش اين ويروس‌ها باشند. محققان مي‌گويند بررسي‌هاي آنان نشان مي‌دهد سلول‌هايي که منبع اصلي ويروس خاموش ايدز هستند، هرگز تقسيم سلولي انجام نمي دهند. اچ اي وي به خانواده‌اي از ويروس‌ها تعلق دارد که بعد از آلوده ساختن ژنوم سلول هاي ميزبان خود را در آنجا مخفي ساخته و بدون داشتن تحرک و فعاليت در آنجا باقي مي مانند. سلول اچ اي وي اکثرا به لنفوسيت‌هاي CD4 T حمله مي‌کند. لنفوسيت CD4 T نوعي از سلول T مي‌باشد که در واکنش سيستم ايمني بدن دخيل مي‌باشد.

زماني که ويروس اچ اي وي خود را وارد کد ژنتيکي سلول CD4 T مي‌سازد ممکن است فعال شده و با به دست گرفتن کنترل سلول T آن را مجبور به توليد سلول‌هاي مشابهي از خود ساخته که همگي آلوده به ويروس اچ اي وي مي‌باشند. اين ويروس در ادامه پروسه تکثير سلولي T اين سلول را که منبع اوليه آلودگي است، از بين مي برد. داروهاي ضد ويروسي با متوقف ساختن فعاليت عفونت اچ اي وي در واقع باعث اختلال در کار اين ويروس مي‌شوند که با به دست گرفتن کنترل سلول T باعث تکثير اين سلول آلوده مي‌گردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي