جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4919

 تفکيک آب شرب از بهداشتي درحومه تهران  

 
مجري طرح تفکيک آب شرب و بهداشتي منطقه پايلوت در شهر مشهد با اشاره به اينكه مقرر شده بود که با کارتي شدن و يا تامين آب شرب بوسيله بطري 49 درصد از مبلغ قبوض شهروندان کاهش يابد، گفت: وزارت بهداشت با اعلام غير استاندارد بودن اجراي طرح تفكيك را متوقف و به تعويق انداخت.

محمد محمدزاده مجري طرح تفکيک آب شرب و بهداشتي منطقه پايلوت در شهر مشهد در گفت‌و‌گو با ايلنا در توضيح چگونگي طرح جداسازي آب شرب و بهداشتي گفت: مطالعات طرح ياد شده از سال 91 شروع شد و کل شهر مشهد در محدوده طرح و اطراف حرم بعنوان پايلوت انتخاب شد.

وي ادامه داد: محدوده طرح 37 هکتار با 1340 مشترک که شامل 435 اشتراک خانگي 273 مهمانپذير و هتل 492 اشتراک تجاري است و جمعيت ساکن در محل طبق آمار سال، 90 2160 نفر ثابت بوده است و قابليت پذيرش 85000 زائر را نيز دارد.

محمدزاده تصريح کرد: در حال حاضر85 درصد مصرف آب منطقه توسط مهمانپذير‌ها و هتل‌ها انجام مي‌شود لذا اگر300 متر مکعب آب در اين محدوده مصرف شود اين اولويت وجود دارد که مصرف شرب به سمت بطري شدن برود.

وي با بيان اينکه زائرين 10 برابر بيشتر از ديگر ساکنين آبي که از طريق شبکه ارسال مي‌شود را جهت بهداشت مصرف مي‌کنند، اظهار داشت: طبق محاسبات مصرف آب شرب در اين منطقه 300 متر مکعب در شبانه روز است و بر اساس پيمايش منطقه‌اي در محدوده‌اي که بعنوان پايلوت انتخاب شده بيشتر آب مصرفي که قابليت مصرف شرب دارد جهت بهداشت مصرف مي‌شود لذا لازم بود که به سمت تفکيک رفته و به اين نحو از مصرف بي‌رويه آب تصفيه شده جلوگيري و هزينه‌ها نيز کاهش مي‌يابد.

محمدزاده خاطرنشان کرد: طرح تفکيک از سوي شرکت مهندسي آبفا، استانداري و دانشگاه علوم پزشکي مورد تائيد قرار گرفت و کليات آن در کارگروه مختلف کميته آب پدافند غيرعامل مطرح و مورد تصويب قرار گرفت اما مرکز بهداشت در حال حاضر عدم وجود استاندارد را مطرح کرده که در حال بررسي است در حالي که محدوده طرح کاملا ايزوله است شبکه‌ها کاملا تست شده و خطوط انتقال و چاههاي تامين آب بهداشتي تماما بررسي شده است.

وي تصريح کرد: مقرر شده بود که با کارتي شدن و يا تامين آب شرب بوسيله بطري 49 درصد از مبلغ قبوض شهروندان کاهش يابد و به ازاي هر ليتر آب شربي که خريداري مي‌کنند 10 تومان بايد بپردازند.مجري طرح تفکيک آب اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به اينکه وزارت بهداشت نبود استاندارد را اعلام کرده فعلا طرح متوقف شده اما اگر اجازه دهند ما آمادگي اجراي طرح را داريم.

اين در حالي است كه ،معاون نظارت بر بهره برداري شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور با اشاره به اين که مطالعات لازم براي تفکيک آب شرب از بهداشتي صورت گرفته گفت: تفکيک آب در حومه تهران اجرا خواهد شد.

حميدرضا تشيعي ، در مورد پروژه تفکيک آب شرب از بهداشتي در تهران گفت: مطالعات لازم براي انجام اين کار در حومه تهران پايان يافته و آماده اجرا هستيم.وي با تاکيد بر اين‌که تفکيک آب شرب از بهداشتي با ظرفيت سازي بخش خصوصي صورت خواهد پذيرفت گفت: هر جا که آب به صورت دو سامانه‌اي توزيع شود با مشارکت بخش خصوصي خواهد بود.

معاون نظارت بر بهره برداري شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور در مورد مشارکت بخش خصوصي در زمينه توزيع آب دو سامانه‌اي گفت: آب و زمين در اختيار بخش خصوصي قرار خواهد گرفت تا در پروژه سرمايه‌گذاري کنند.

تشيعي در مورد قيمت آب شرب توزيع شده از طريق سامانه دوم پس از تفکيک آب شرب و بهداشتي گفت: قطعا قيمت آب شرب توزيعي از قيمت آب معدني کمتر خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي