جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4922

 ميز خبر 

سقوط هواپيماي مسافري در تايوان

يک فروند هواپيماي مسافري در تايوان سقوط کرد.

به گزارش دويچه‌وله، اين هواپيما 58 سرنشين داشته و در يک رودخانه در کشور تايوان سقوط کرده است.

يک شبکه تلويزيوني تايلوان اعلام کرد از ميان 58 نفر سرنشين هواپيماي سقوط کرده در پايتخت اين کشور، 9 نفر کشته شدند.

اين هواپيما متعلق به شرکت ترانس آسيا بود که در رودخانه مرکز شهر تايپه پايتخت تايوان سقوط کرد.

در واكنش به داعش،

اردن ساجده الريشاوي را اعدام كرد

اردن در واکنش به اعدام فجيع خلبان اسيرش توسط داعش، حکم اعدام دو عضو القاعده را اجرا کرد.

به گزارش العالم، يکي از اين دو نفر "ساجده الريشاوي" زن عراقي عضو القاعده بود. او يکي از متهمان بمب گذاري‌هاي مرگ بار 2005 ميلادي در هتل هاي شهر امان پايتخت اردن بود. ساجده و شوهرش از جمله بمب گذاران انتحاري اين انفجار بودند که شانس با ساجده يار بود و کمربند انفجاري او منفجر نشد.

او قبل از اين در دادگاه هاي اردن محاکمه و حکم اعدامش صادر شده بود اما اجراي آن به حالت تعليق درآمده بود.پس از به اسارت گرفته شدن خلبان اردني (معاذ الکساسبه) به دست داعش، اين گروه پيشنهاد مبادله اين خلبان اسير و ساجده الريشاوي را مطرح کرد. دولت اردن هم اين موضوع را پذيرفت اما براساس اعلام دولت اردن، داعشي ها يک ماه قبل خلبان اردني را کشته بودند. داعش با انتشار فيلمي اعلام کرد اين خلبان را زنده زنده سوزانده است.دولت اردن پس اعدام خلبانش توسط داعش، اعلام کرد حکم اعدام 6 نفر از اعضاي القاعده را که قبلا به اعدام محکوم شده بودند اجرا مي کند. در نخستين گام دو نفر از آنها يعني ساجده الريشاوي و زياد الکربولي بامداد چهارشنبه به دار آويخته شدند.

متهم حملات 11 سپتامبر: آل سعود مسئول است

يکي از تروريست‌هاي محکوم القاعده در سخناني افشاگرانه مدعي شده است که خاندان سعود در حملات 11 سپتامبر 2001 در آمريکا دست داشتند.

به گزارش سي.ان.ان، اين شهادت توسط زکريا موسوي، تبعه فرانسه و تروريست محکوم القاعده در اکتبر 2014 در بخشي از پرونده مدني‌ صورت گرفت که خانواده قربانيان حملات 11 سپتامبر 2001 عليه عربستان به اتهام دست داشتن در اين حملات مطرح کرده بودند.

موسوي که در حال حاضر به اتهام اقدامات تروريستي در کلورادو زنداني است، گفت که حتي در يک نشست در سفارت عربستان در واشنگتن و براي بررسي حمله‌اي تروريستي عليه هواپيماي رياست جمهوري آمريکا شرکت کرده بود. وي ادامه داد: در اين نشست حتي مساله استفاده از موشک براي اين حمله مطرح شد.

جان کري: اجازه نفوذ داعش در ساير کشورها را نمي‌دهيم

وزير امور خارجه آمريکا در بيانيه‌اي گفت: واشنگتن به تعهداتش در جلوگيري داعش براي گسترش حوزه فعاليتش در کشورهاي ديگر پايبند است.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا گفت: ما هرگز به داعش اجازه نمي‌دهيم تا در ساير کشورها به گسترش فعاليت‌ خود بپردازد و هيچ گاه کشته شدن خلبان جوان اردني و هزاران غيرنظامي بي‌گناه را فراموش نمي‌کنيم.

وزير امور خارجه آمريکا ادامه داد: حمايت ما از ائتلاف متحد عليه اين سازمان تروريستي تا زماني که داعش نابود شود، ادامه مي‌يابد. وي همچنين مراتب تسليت خود را به خانواده اين خلبان جوان اردني، پادشاه و ارتش اين کشور ابراز کرد و گفت: حمايت واشنگتن از اردن و مردم اين کشور همچنان ادامه دارد.

با دستور اوباما؛

تشکيل تيمي براي تعيين مکان گروگان‌هاي داعش

رئيس‌جمهوري آمريکا ضمن محکوم کردن اعدام خلبان اردني به دست داعش، دستور تشکيل تيمي را براي تعيين اماکني که داعش گروگان‌هاي خود را در آنجا نگه مي‌دارند، صادر کرد.به گزارش رويترز، باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در سخناني در واشنگتن اعدام معاذ الکساسبه، خلبان اسير اردني به دست داعش را به شدت محکوم کرد و گفت: اين اقدام داعش نشان‌دهنده وحشيگري اين گروه و پايين بودن سطح ايدئولوژي آنها است.

اوباما همچنين دستور تشکيل تيمي را براي تعيين اماکني که گروگان‌ها در آنجا حضور دارند و تحت بازداشت داعش در سوريه و عراق هستند، صادر کرد و خواهان استفاده از تمامي امکانات و راه‌هاي ممکن براي تحقق اين مساله شد.

به گزارش منابع، هدف از تشکيل اين تيم ممانعت از دچار شدن سرنوشت ديگر گروگان‌ها در نزد داعش به سرنوشت خلبان اردني و دو گروگان ژاپني است.گروه داعش اخيراً چند گروگان غربي از جمله چند آمريکايي را اعدام کرده است.

پاسخ احمدي‌نژاد به اتهامات اقتصادي: "دهه فجر مبارک!"

رئيس‌ دولت‌هاي نهم و دهم در برابر پرسشي درباره اتهامات اقتصادي که برخي به دولت‌ متبوعش وارد مي‌کنند، پاسخ به اين سوال را به زمان ديگري موکول کرد.

به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد که به همراه تعدادي از وزرا و مشاوران خود در دولت‌هاي نهم و دهم براي تجديد ميثاق در مرقد امام خميني (ره) حاضر شده بود، در مورد اين‌که آيا پاسخي خطاب به افرادي که دولت قبل را متهم به اتهامات اقتصادي مي‌کنند داريد، گفت: پاسخ هست اما وقتش نيست.

وي با بيان اين‌که «من امروز مصاحبه ندارم، چرا اصرار مي‌کنيد» در پاسخ به پرسش خبرنگار ديگري در اين‌باره جمله «دهه فجر مبارک» را تکرار کرد.

همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين ميرتاج‌الديني معاون پارلماني دولت دهم نيز در پاسخ به پرسش ايسنا در مورد اتهامات وارده به دولت‌هاي نهم و دهم، گفت: من به اين موضوعات قبلاً پاسخ داده‌ام و نمي‌خواهم که اکنون مصاحبه کنم. درباره اين موضوعات قبلاً‌صحبت شده و هرچه من الان بگويم ناقص مي‌شود.

حميد بقايي معاون اجرايي نهاد رياست جمهوري در دولت قبل نيز در پاسخ به ايسنا، درباره اين‌که آيا در مقابل اتهامات اقتصادي که به دولت قبل وارد مي‌شود دفاعي داريد؟، اظهار کرد: شنونده بايد عاقل باشد که الحمدلله ملت ايران همه عاقل هستند.

علي اکبر جوانفکر نيز در پاسخ به پرسشي در همين زمينه با بيان اين‌که «من از جمله کساني هستم که هميشه با خبرنگاران صحبت مي‌کنم» در عين حال اظهار کرد: الان حرفي براي گفتن ندارم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي