جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4922

 تريبون اقتصادي 

 رييس سازمان حسابرسي در پاسخ به آفرينش :

تحريم ها بي تاثير در فساد نبود

رييس سازمان حسابرسي گفت: هرچند سازمان حسابرسي بايد فساد و جرم را به مجمع عمومي و مقامات قضايي سريعا گزارش کند اما مورد جديد و خاصي براي اعلام نبوده است.

گزارش آفرينش، اکبر سهيلي پور در نشست خبري که به مناسبت دهه فجر در وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزارشد در خصوص اينکه آيا سازمان حسابرسي به سوء جريان جديدي برخورد کرده است يا خير ، افزود: سازمان حسابرسي براساس ماده 151 تجارت بايد جرم را به مراجع زيربط اعلام کند.

وي ادامه داد: بنابر اين اگر سازمان حسابرس به موردي برخورد مي کرد حتما آن را اعلام مي نمود.

سهيلي پور در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه سال گذشته اعلام کرديد که هشداري پيش از وقوع فساد 3 هزار ميليارد توماني طبق حسابرسي هاي انجام شده داده بوديد، آيا هشداري در مورد سوء جريان مالي 12 هزار ميلياردي اخير هم داده بوديد يا خير، گفت: ميزان نقدينگي در 15 سال گذشته 30 برابر شده و اين در حالي است که سيستم کنترلي نظام بانکي ما به اين سرعت رشد نکرده است.

رئيس سازمان حسابرسي ادامه داد: در حال حاضر 20 هزار شعبه بانکي در سراسر کشور وجود دارد که هر شعبه به طور متوسط داراي 5 کارمند است که مجموعا 100 هزار نفر را شامل مي شوند. اين 5 نفر در هر شعبه با حفره هاي اطلاعاتي بانکي کاملا آشنا هستند بنابراين بايد مکانيزمي طراحي شود که اين حفره ها پوشش داده شود تا جريان سوئي اتفاق نيفتد.

وي در مورد شرايط وقوع فساد 12 هزار ميليارد ريالي نيز گفت: رقم صحيح آن 70 ميليارد ريال بوده که در مراحل مختلف از يک حفره اطلاعاتي کوچک استفاده شده است. با توجه به اينکه رفت و برگشت يک چک بانکي به 2 هفته زمان نياز دارد، سوء استفاده کنندگان از اين فرصت 15 روزه استفاده کرده‌اند بنابراين تمام اين سوء جريان به حفره اطلاعاتي مربوط بوده است.

وي در مورد پرونده بابک زنجاني گفت: اتفاقي که در اين زمينه افتاد، زاييده تحريم است زيرا اگر تحريم نبود پولي داده نمي شد و نقل و انتقالي انجام نمي‌گرفت و در نتيجه اختلاسي هم به وقوع نمي پيوست بنابراين مي توان گفت که تحريم چنين آثاري نامطلوبي را نيز در بردارد.

وي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار ما مبني براينكه که تحريم ها چه تاثيري در فساد داشته است، افزود: تحريم ها مشکلاتي را براي نقل و انتقال پول ايجاد کرده و بنابراين تحريم ها در فساد بي تاثير نبوده که البته اقداماتي براي رفع اين مشکل انجام شده است. رئيس سازمان حسابرسي با اعلام اينکه تکيه اصلي اين سازمان پيشگيري از وقوع فساد است، سه عامل انگيزه، فرصت و ذهن توجيه گر را براي وقوع يک جرم مالي لازم دانست و افزود: اگر يکي از اين سه مورد از فرد سلب شود، فساد اتفاق نخواهد افتاد. بنابراين ما سعي مي کنيم فرصت را از افرادي که عمدا يا سهوا مي خواهند سوء استفاده مالي داشته باشند، بگيريم.

عيدي کارمندان و بازنشستگان تعيين شد

سخنگوي دولت از تعيين عيدي امسال کارمندان دولت و بازنشستگان خبر داد و گفت: عيدي امسال 603 هزار و 500 تومان تعيين شد.به گزارش مهر، محمد باقر نوبخت در نشست خبري امروز در جلسه هيات دولت، گفت: در اين جلسه در خصوص اجراي ماده 75 قانون مديريت خدمات کشوري براي تعيين عيدي و پاداش کارکنان دولت براي بهمن ماه سال جاري تصميم گرفته شد و بر اين اساس پاداش همه کارکنان و بازنشستگان بر مبناي 603 هزار و 500 تومان پرداخت مي شود.وي تصريح کرد: اين عدد نسبت به عدد سال گذشته 100هزار تومان افزايش يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي