جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4922

 عارضه تبديل روستاها به شِبه شهرهايي بدون امکانات 

کرج - خاکپور

معاون وزير راه و دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران از ارائه لايحه ايجاد منابع مالي پايدار کلانشهرها به دولت خبر داد و مديريت خردمندان فضاي سرزميني را مهمترين سياست و راهبرد شهرداران و مديران حوزه خدمات شهري برشمرد.

به گزارش خبرنگارآفرينش به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني استانداري البرز، پيروز حناچي در «جلسه بررسي و رسيدگي به طرح تفصيلي استان» که در سالن شهداي دولت استانداري برگزار شد،ضمن گراميداشت ايام الله دهه فجر اظهار داشت: همه ما مأموريت مديريت خردمندانه در فضاي سرزميني خود را داريم ، در واقع کليه کميسيونها و کارگروههاي تخصصي استان در امتداد اين موضوع بايد حرکت کند.

منافع عمومي ارجح بر منفعت فردي شهرداران باشد

وي با بيان اينکه در حوزه شهرسازي و مديريت امور شهري بايد آنگونه عمل کنيم که تصميمات ما قابل دفاع باشد، تصريح کرد: در اجراي طرحهاي توسعه و عمران، بايد منافع عمومي را در مقابل منافع کوتاه مدت فردي ارجح بدانيم.

حناچي ادامه داد: همواره چالش دائمي بين دو حوزه کسب منافع فردي و مطالبات مردمي وجود دارد که بايد آن را به سمت منافع عمومي سوق داد.

با اشاره به اينکه در کلانشهر کرج روند توسعه با نرخ رشد بالاي جمعيت در سطوح مسکوني مشهود است، گفت:نبايد مسئولان محلي فارغ از اين موضوع باشند؛ البته دلايل اصلي اين امر نيز مشکلات اقتصادي کشور است.

حناچي تبديل داده‌هاي علمي و تئوريها به عناصر کمي و به نوعي پياده‍‌سازي علوم تئوريته و اجراي آن را مهم قلمداد کرد.

لزوم تناسب سرانه هاي جمعيت و سطح خدمات

وي در ادامه بر ضرورت ايجاد تناسب در توسعه مناطق مسکوني با سطح سرانه هاي جمعيتي در شهرها تأکيد کرد و گفت: يکي از مشکلاتي که کلانشهر کرج از آن رنج مي برد همين مسئله است و بايد تمام تلاش در تأمين خدمات متناسب با جميعت صورت گيرد.

حناچي با اشاره به اينکه وجود حريم‌هاي شهرهاي مجاور يکي از مشکلات کنوني است و در همه مناطق کشور وجود دارد؛ ادامه داد: بايد تلاش کرد تا تأمين خدمات متناسب با رشد جمعيت و در محدوده شهرها فراهم شود.

حريمهاي شهري يکپارچه شود

معاون وزير راه و شهرسازي با تأکيد بر اينکه نيازمند حريم يکپارچه هستيم، گفت:‌ مناطقي که در گذشته روستا بوده است و به شهر تبديل شده اند با تغيير طرح هادي به طرح جامع، شاهد کوچکتر شدن حريم‌هاي آنها نيز هستيم.

وي افزود: حريمهاي شهري بايد يکپارچه‌سازي شود و اين امر در بلندمدت به نفع همگان خواهد بود.

ارتباط بين کميسيون ماده 5 با درآمدهاي شهر بايد قطع شود

حناچي همچنين در مورد شهرهاي جديد نيز بيان کرد: در خصوص دوگانگي مديريت شهري بايد به وحدت رويه نزديک شويم؛ چرا که وضعيت در شهرهاي جديد با شهرهاي عادي متفاوت است.

وي افزود: به جهت عدم ثبت درآمدها و هزينه ها وضعيت شهرهاي عادي را نداريم، مراحل اخذ عوارض با ارتباط تنگاتنگ کميسيون ماده 5 و منابع مالي شهرداري ها گره خورده و اين روند بايد هر چه سريعتر تغيير پيدا کند.

فروش ذخاير شهري براي کسب درآمد الگوي غلطي است

معاون وزير راه و شهرسازي تصريح کرد: کسب درآمد شهرها از محل فروش ذخاير شهري الگوي غلطي است و به آيندگان لطمه وارد خواهد ساخت؛ بنابراين همه براي حفظ ذخاير و منابع شهرهاي خود بايد تلاش کنند.

وي ادامه داد:فروش شهرها براي تأمين هزينه‌هاي جاري بحران آفرين است و هدر رفت منابع طبيعي شهرها نخستين ضربه مهلک در اين زمينه خواهد بود.

عارضه تبديل روستاها به شِبه شهرهايي بدون امکانات

حناچي با بيان اينکه در سالهاي گذشته تنها بيش از 700 شهر در کشور وجود داشت، افزود: امروز اين رقم به بيش از يک هزار و 139 شهر رسيده و بار فراواني را به کشور تحميل مي‌کند.

لايحه ايجاد منابع مالي پايدار در کلانشهرها به دولت ارائه شده است

وي با اشاره به اينکه حضور مشاوران در کلانشهرها و شهرهاي بزرگ الزامي است، اظهار داشت: با تلاش‌هاي صورت گرفته منابع مالي پايدار به شکل لايحه در دولت مطرح شده است.

حناچي ادامه داد: رويکرد اين وزارتخانه بر آن است که بخشي از ماليات محلي براي اداره همان مناطق به صورت آني اخذ و هزينه شود و اين طرح به عنوان لايحه اي به دولت ارائه شده است.

شهرداران در آينده براي اداره شهرها منتظر صدور پروانه نخواهند بود

حناچي با تأکيد بر اينکه اين امر سبب مي‌شود شهرداران براي اداره امور جاري متنظر صدور پروانه نباشند، گفت: بايد هزينه‌هاي جاري براي اداره شهرها کاهش پيدا کند و با سياستگذاريهايي که در اين زمينه صورت مي گيرد در آينده شهرداران براي اداره شهرها منتظر صدور پروانه نخواهند بود.

چمن، گرانترين نوع توسعه فضاي سبز

وي با بيان اينکه گرانترين نوع توسعه فضاي سبز استفاده از چمن است افزود: متأسفانه در البرز شاهد آن هستيم که اين روند کاربرد فراواني دارد، در صورتي که با مديريت خردمندانه فضاي سرزمين و حداقل‌ترين هزينه‌ها ميتوان بازنگري در اين رويه داشت.

شايان ذکر است، معاون وزير راه و دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران در ادامه سفر به استان البرز با همراهي معاون هماهنگي امور عمراني استانداري البرز، فرمانداران،شهرداران و روساي شوراهاي اسلامي شهرها، از کاخ مرواريد، باغ سيب کرج و برخي از پروژه‌هاي حوزه راه در شهرستانهاي ساوجبلاغ و نظرآباد نيز بازديد به عمل آورد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي