جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4927

 سرمقاله 

 حضوري پرشور و پر از مفهوم

حميدرضا عسگري

ترنم باران بهمن ماه، طراوات خاصي به اقيانوس حضور بي كران مردم بخشيد، و در جشن پيروزي انقلاب، مردم مسرور از نزول نعمات آسماني به راهپيمايي 22 بهمن آمدند. تكرار مكررات است اگر به توصيف حضور ميليوني مردم در سراسر كشور بپردازيم، اما نمي‌توان به راحتي از كنار اين حركت مردمي گذشت و بازتاب اثرات آن را به گروه‌هاي سياسي در داخل و خارج كشور گوشزد نكرد.

جداي از تجديد ميثاق مردم با انقلابشان كه امري حماسي و ملي تلقي مي‌گردد، نقطه عطف اين حضور عظيم مردمي آنجاست كه در حين راهپيمايي مي‌شد تمام آنچه كه دغدغه امروز جامعه بوده را ديد و تامل كرد كه نسل امروز انقلاب در چه سطح بالايي از آگاهي و شعور قرار دارند. درحين راهپيمايي شعارها و دست نوشته‌هايي به گوش مي‌رسيد و به چشم مي‌خورد كه هركدام برگرفته از نوعي توقعات بجا از كارگزاران نظام بود. خواسته‌هايي كه در عمق وجود سياست‌هاي كلي نظام ريشه داشت.

مفهوم" تا آخر ايستاده‌ايم"، مضمون اكثر شعارهاي ديروز بود. اما تفسير آن بسيار گسترده و بزرگ تر از يك دست نوشته به شمار مي‌آمد!. مفهوم اين ايستادگي در تمامي عرصه‌هاي كشور تعبير مي‌شود و شركت كنندگان با اين شعار يك بار ديگر حضور خود را به رخ سياسيون در داخل و ديگر قدرت‌هاي خارجي كشاندند. ايستادگي امروز مردم به معناي نظاره گر بودن بر اعمال و كردار قواي سه گانه، احزاب و گروه‌هاي سياسي بود كه بعضاً شايد از وظيفه و جايگاه اصلي خود غافل شده باشند. لذا راهپيمايان با فرياد و شعارهاي خود خواستند تا به آنها گوشزد كنند كه همچون هميشه درجايگاه قضاوت تاريخ قرار دارند و بايد پاسخگوي ايستادگي مردمي كه درتمام ادوار حامي و پشتيبان انقلاب بوده‌اند، باشند.

اما در شور و حال راهپيمايي ديروز حضور جوانان معناي خاصي داشت كه بسياري از عكاسان و تصوير برداران، بيشتر از بقيه اهميت اين موضوع را دريافتند.جوانان نسل چهارمي انقلاب با شكل و شمايلي متفاوت از گذشتگان و نسل‌هاي قبل خود، با گرفتن عكس‌هاي سلفي دسته جمعي به ثبت برگ ديگري از انقلاب و بهمن ماه، پرداختند.

به نظر مي‌رسد پيام حضور اين جوانان بيش از طرف‌هاي خارجي، مشمول حال آن دسته از افراد و گروه‌هاي داخلي است كه به آنها بفهمانند كه جوانان اين مرز بوم بدون ديدن وقايع انقلاب، به اصالت و ثبات آن پايبندند، و به حفظ ميراث انقلاب تعهد دارند. اين جوانان با همان سروضعي كه بعضاً در روز‌هاي عادي مورد تذكر به آنها مي‌گرديد در راهپيمايي حضور يافتند تا به همگان نشان دهند كه جوان امروز كه تشنه هنر و موسيقي است و استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي به بخش لاينفك زندگيش تبديل شده، نسبت به عزت و كيان كشورش بي تفاوت نيست.

جوانان آمدند تا بگويند انقلاب ميراثي است كه بايد نسل به نسل و دست به دست به آيندگان منتقل شود و لازمه‌ اين امر به روزرساني ارزش‌ها و سليقه‌ها براي جذب افراد به اصل انقلاب و نظام مي‌باشد. نمي‌توان انتظار داشت انقلاب و آثارش صرفاً منتسب به گروه و قشر خاصي، باشد و ديگر سليقه‌ها و گرايشات سياسي و فرهنگي از آن دور بمانند و ازحلقه دوستداران انقلاب حذف شوند.

مسئله ديگري كه در راهپيمايي ديروز ديده شد، حضور مظلومانه مردم اهواز در گرد و غباري باورنكردني بود!. گرد و خاكي كه زندگي مردم را مختل كرده و راه چاره‌اي براي رهايي از آن باقي نگذاشته است. حضور گسترده مردم در استان‌هاي جنوبي واقعاً نقطه عطفي بود تا مسولان با تامل بيشتري نسبت به وضعيت زندگي مردم جنوب، عمل كنند. اما چه زيبا بود كه در اكثر شهرها و به ويژه تهران عده‌اي مردم با زدن ماسك‌ و دست نوشته‌هايي خود را درغم معضلات مردم اهواز شريك دانستند .

مبارزه با فساد و تاكيد بر منويات رهبرمعظم انقلاب در برخورد با مفاسد اقتصادي از ديگر خواسته‌هاي راهپيمايان بود. بدون هيچگونه تعارفي بايد اذعان داشت كه خاطر جامعه از بابت ديدن پرونده‌هاي سنگين مفاسد اقتصادي در طي اين چند سال، مكدر است.

بايد صداي نفس‌هاي افسوس آلود اين جماعت را كه با سخت ترين شرايط معيشتي و اقتصادي درحال گذران زندگي و حمايت از نظامشان هستند، را شنيد و تا پيش از آنكه اين افسوس ها تبديل به بي اعتمادي و بي تفاوتي گردد، با برخورد قاطع با مسببان اين پرونده ها موجبات رضايت جامعه را فراهم كرد.

لحظه به لحظه اين حضور پر از معنا و مفهوم مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي بود، اما نمود "وحدت و يكپارچگي ملي" اصلي ترين پيام اين راهپيمايي براي گروه‌ها و قدرت‌هاي سياسي در داخل و خارج از كشور بود. سياسيون داخلي بايد به اين درك برسند كه چنين امت واحدي به عنوان پتانسيلي عظيم در راستاي تحقق برنامه‌ها و چشم انداز‌هاي ملي مي‌باشند، لذا نبايد با به حاشيه‌ كشيدن اوضاع كشور در رقابت‌هاي سياسي، اين سرمايه ارزشمند را به هدر داد.

ضمن اينكه مسولان بايد دريابند كه با چنين حمايت گسترده و بي نظير از نظام و انقلاب، بايد بيش از گذشته تلاش و همت خود را خرج تحقق خواسته‌ها و نيازهاي جامعه نمايند و اين نكته را فراموش نكنند كه مردم ولي نعمتان اين كشور هستند. با اتكا به اين داشته‌ها مي‌توان در تمام زمينه‌هاي سياست خارجي اعم از مذاكرات هسته‌اي و مناسبات منطقه اي، با قدرت و صلابت وارد ميدان شد و خواسته‌ها و مطالبات مردم را محقق ساخت.

اميدواريم مسولان و سياسيون كشور قدر اين حضور بي بديل را بدانند و انرژي به دست آمده از‌آن را صرف خواسته‌ها و اميال جناحي خود نكنند. بايد قدر اين مردم را دانست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
ادبيات
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي