جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4932

 کاروانسراي رباط کريم قابليت ثبت جهاني را در يونسکو دارد 

رباط کريم - ذبيح ا.. اصغري

يکي از راههاي گسترش توسعه فرهنگي در جوامع امروزي در واقع شناخت ميراث فرهنگي و ارزش هاي بومي و محلي آن جامعه به شمار مي رود. ميراث فرهنگي خود تمدن و هويت هر جامعه‌اي را زنده مي‌کند تا بشر امروزي بتواند از وضعيت گذشته انسانها در خصوص نحوه زندگي، کيفيت زندگي، آداب و رسوم، عقايد، ارزش‌ها، هنجارها و... فرهنگ هر جامعه‌اي كه در ميراث فرهنگي آن جامعه نهفته است آگاه شود.

شهرستان رباط کريم نيز از جمله مناطقي است که از پيشينه تاريخي بالايي برخوردار مي باشد بطوريکه اين شهرستان در هزاران سال قبل، از مراکز مهم تمدن و زندگي بشر بوده است، کشف آثار باستاني در سال 69 و اواخرسال73در حوالي رباط کريم مويد اين ادعا است که شهرستان رباط کريم از شش هزار سال قبل تا دوران قاجاريه داراي قدمت تاريخي است.

شهردار رياط کريم وجود کاروانسراي با ارزش تاريخي فتحلي شاه را در اين شهرستان يک ظرفيت بسيار مهمي در جهت رشد و توسعه اين شهرستان عنوان کرد و گفت : ميراث فرهنگي به عنوان يک پديده اجتماعي جنبه جبري و تحميلي بر محيط اجتماعي و زندگي انسان‌ها دارد، به طوري که عده‌اي در تعريف آن ادعا مي‌کنند نتيجه‌ اين رفتار تعاملي را در يک نگاه ميراث فرهنگي مي‌گويند و يک بعد اين تعريف زمان اين تعامل است.

مسعود مختاري حاشيه بازديد از قسمتهاي مختلف کاروانسراي حاج کمال اظهار داشت : هويت و اصالت هر منطقه با رسوم، فرهنگ و زبان و ريشه تاريخي آن منطقه رابطه مستقيم دارد و مي توان گفت نخستين نشانه هويتي هر شهر وجود آثار تاريخي بجا مانده از ساکنين منطقه مي‌باشد. مختاري ضمن تقدير از تلاشهايي که براي حفظ اين بناي تاريخي و ارزشمند صورت گرفته است عنوان کرد: شهرداري رباط کريم آمادگي دارد جهت آزاد سازي حريم اين بنا با سازمان ميراث فرهنگي همکاري نمايد.

اولين گام براي جهاني شدن اين ميراث

وي با اشاره به نقش تاثير گذار مسئولين شهرستان از جمله فرماندار و نماينده مردم در مجلس در رونق بخشيدن و شناساندن اين بناي تاريخي اظهار داشت‌: اين کاروانسرا قابليتهاي لازم جهت ثبت در ميراث جهاني را داشته و محلي براي بازديد گردشگران و علاقه‌مندان به آثار تاريخي در کشور گردد.

شهردار رباط کريم بر لزوم بهره برداري بهينه از فضاي کاروانسرا جهت اجراي برنامه هاي فرهنگي و همچنين برپايي نمايشگاههاي صنايع دستي و بازارچه هاي سنتي و … تاکيد کرد و گفت : با همکاري اداره ميراث فرهنگي سعي داريم تا از فضاهاي بسيار خوب اين کاروانسرا به نحو مطلوب و در جهت رونق دادن به اين مکان تاريخي استفاده نمايم و شهروندان را با اين معماري زيبا آشنا کنيم.

ايجاد موزه مردم شناسي در اين کاروانسرا

مختاري همچنين در اين بازديد از ايجاد موزه مردم شناسي در اين کاروانسرا خبر داد و گفت : با همکاري اداره ميراث فرهنگي آمادگي لازم وجود دارد تا با استفاده از ظرفيت هاي اين مکان تاريخي ، موزه مردم‌شناسي راه اندازي گردد.

وي با بيان اين مطلب اظهار داشت: حفظ ارزشهاي گرانبهاي سنتي و بومي در رباط کريم و همچنين شناسايي ظرفيت ها و آشنايي هرچه بيشتر گردشگران به فرهنگ ديرينه مردم رباط کريم و شناساندن آثار و ابنيه تاريخي اين کهن شهر از اهداف بارز ايجاد اين موزه خواهد بود. رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان رباط کريم نيز در اين بازديد از توجه ويژه شهردار رباط کريم به حفظ ، نگهداري و توسعه بناهاي تاريخي و همچنين کمک به توسعه گردشگري شهرستان قدرداني نمود. بهار لو همچنين بر لزوم اعتلاي فرهنگ بومي اين منطقه و توسعه گردشگري با عنايت مسئولين شهرستان و حمايتهاي ويژه شهردار رباط کريم تاکيد کرد و افزود: با حمايت و همدلي مي شود در اين راستا گام هاي بسيار ارزشمدي را برداشت.

رباط کريم استراحتگاه مسافران خسته جاده ابرايشم

رياست اداره ميرات فرهنگي شهرستان رباط‌کريم با اشاره به تاريخچه اين مجموعه تاريخي گفت: کاروانسراي حاج کمال شهرستان رباط کريم در سال 1245 قمري در زمان پادشاهي فتحعليشاه قاجار بنا شد اين مکان تاريخي بديل بدليل واقع شدن در مسير جاده ابرايشم پذيراي مسافران خسته جاده ابريشم بود. محمود بهارلو اظهار داشت : اين مجموعه تاريخي در واقع يکي از بينظيرترين کاروانسراهاي کشور مي باشد که با سبک دو ايواني ساخته شده و ورودي آن از ايوان غربي است. ايوان شرقي به عنوان شاه‌نشين کاربري داشت.

اين مسئول همچنين تصريح کرد: اين کاروانسرا داراي يک حياط مرکزي با اتاق‌هايي ايوان‌دار است که دور تا دور اين حياط احداث شده‌اند و در پشت اتاق‌ها سالن‌هاي طولاني به عنوان بارانداز تعبيه شده که دسترسي به آنها از طريق ورودي‌هايي که 4 کنج حياط قرار دارد، ميّسر است. به گفته اين مسئول مصالح به کار رفته در اين بنا سنگ، آجر، ملات گل و گچ است و تنها تزئينات کاروانسرا آجرکاري است. اين مسئول همچنين افزود: کاروانسراي رباط کريم داراي 2 کتيبه است که روي يکي از آنها تاريخ 1240 قمري و نام باني «آقا کمال» حک شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي