جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4939

 خبر پزشکي 

 استاد دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران مطرح کرد

عوامل يبوست و راه‌هاي پيشگيري از آن

استاد دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: بيماري يبوست به عنوان مادر بيماري‌ها شناخته شده و به دلايل مختلفي ايجاد مي‌شود. اين عارضه سردرد، کج‌خلقي، چاقي و بيماري‌هاي کبدي را به دنبال دارد.

به گزارش فارس، غلامرضا کرد افشاري در سومين همايش تخصصي طب سنتي در رابطه با پيشگيري و مراقبت از بيماري‌ها گفت: در ميان بيماري‌ها يبوست به عنوان اُم‌المرض شناخته شده است که اين بيماري به دلايل مختلف مانند استرس، خوردن برخي غذاها و کاهش فعاليت ايجاد مي‌شود. وي ادامه داد: از ديدگاه طب سنتي بايد بعد از هر وعده غذايي فضولات بدن دفع شود البته براي افراد مسن استثنا وجود دارد. کرد افشاري در مورد دلايل ايجاد يبوست گفت: ورزش نکردن مهمترين دليل براي ايجاد يبوست است البته گاهي انجام ورزش‌هاي سنگين ممکن است اين عارضه را ايجاد کند. وي افزود: تغييرات آب و هوايي نيز در ايجاد يبوست موثر است و هر منطقه تغذيه مناسب خود را مي‌طلبد. مصرف برخي غذاهاي خشک نيز باعث ايجاد اين عارضه مي‌شود. اين متخصص طب سنتي گفت: تند تند غذا خوردن باعث تشنگي در حين غذا مي‌شود و همين امر منجر به يبوست مي‌شود. وجود بواسير، استفاده از داروهاي مخدر، انسداد روده، وجود انگل، بيماري‌هاي عصبي و رواني، خشکي روده و سرطان از ديگر عوامل ايجاد يبوست است. کرد افشاري افزود: سردرد، اضافه وزن، بوي بد دهان، کج خلقي و افسردگي، بيماري‌هاي کبدي و غيره از عوارض اين بيماري است. استاد دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: براي پيشگيري از اين عارضه فعاليت بدني مرتب روزانه، پياده‌روي، جويدن مناسب غذا، نخوردن غذا قبل از گرسنگي، با آرامش غذا خوردن، خوردن مايعات گرم و در زمان مناسب، انجام عمل دفع انجام شد توصيه مي‌شود.

با ليمو ترش از بيماري‌ها دور شويد

يک متخصص تغذيه گفت: نوشيدن آب ليموترش دراوايل صبح سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌کند.

دکتر مينو جباري، در گفت‌وگو با (ايسنا) اظهارکرد: ليموترش سرشار از ويتامين C است و براي مقابله با بيماري‌هاي ويروسي به خصوص سرماخوردگي مفيد است.

وي خاطرنشان کرد: اين ميوه ترش و اسيدي پتاسيم زيادي در خود جاي داده به همين دليل باعث عملکرد بهتر اعصاب و مغز مي‌شود.

وي با اشاره به خواص ديگر ليمو ترش، افزود: اگر ليموترش به صورت ناشتا مصرف شود، خواص آنتي اکسيداني ترکيبات آن سيستم ايمني بدن را قوي و بيماري‌ها را از فرد دور مي‌کند. جباري ادامه داد: علي‌رغم اين که ليمو ترش ميوه‌اي اسيدي است اما نوشيدن چند قطره از آن به همراه آب باعث کاهش حالت اسيدي بدن مي‌شود. اين متخصص تغذيه همچنين گفت: اگر فردي از يبوست و سوزش معده رنج مي‌برد، مصرف روزانه مقداري آب ليمو ترش به وي توصيه مي‌شود. وي گفت: البته اگر فردي دچار زخم معده است بايد در مصرف اين نوشيدني احتياط کند و قبل از قرار دادن اين ميوه در ليست غذايي روزانه خود با پزشک مشورت کند. جباري اضافه کرد: ليموترش به دليل دارا بودن نوع خاصي از فيبر با گرسنگي مقابله مي‌کند و مصرف آن به همراه مقداري عسل باعث مي‌شود فردي که رژيم غذايي دارد تا ظهر گرسنه نشود.وي ادامه داد: ترکيب آب با ليموترش يک درمان مناسب و طبيعي براي رفع دندان درد و همچنين مقابله با آسيب لثه‌ها مي‌باشد.اين متخصص تغذيه در پايان گفت: البته فراموش نشود زياده‌روي در مصرف يا قرقره کردن زياد با اين محلول امکان دارد که به ميناي دندان‌ها آسيب بزند ولي در هر حال ليمو ترش ميوه‌اي معجزه‌گر است که بسياري از خواص متعدد آن اطلاع ندارند. بنابراين بايد زمينه ورود اين ميوه به فرهنگ غذايي مردم فراهم شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي