جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4949

 درپي تاكيد رهبري بر حفظ محيط زيست؛
 بخشنامه رييس قوه قضائيه درباره جلوگيري از تعدي و تخريب منابع طبيعي 

در پي بيانات مقام معظم رهبري در اهميت و ضرورت صيانت از محيط زيست، رئيس قوه قضاييه با صدور بخشنامه‌اي به مراجع قضايي سراسر کشور دستور داد که از تعدي و تخريب منابع طبيعي و تغيير کاربري بي‌رويه اراضي کشاورزي جلوگيري به‌عمل آيد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومي قوه قضاييه، متن کامل بخشنامه رئيس قوه قضاييه به شرح ذيل است:

در پي بيانات مهم مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در اهميت و ضرورت صيانت از محيط زيست، خصوصاً جنگلها، مراتع، منابع آبي و جلوگيري از تعدي و تخريب منابع طبيعي و تغيير کاربري بي رويه اراضي کشاورزي و لزوم جديت و هماهنگي کليه مسئولين کشور در حفظ و سلامت محيط زيست و با توجه به وظايف ذاتي دستگاه قضايي، مراجع قضايي سراسر کشور مکلفند:

1- ضمن رسيدگي سريع و قاطع به پرونده هاي ارجاعي، با جديت بيشتري نسبت به برخورد با متخلفين از قانون، خصوصاً افراد ذي نفوذ اقدام نموده و نبايد هيچگونه کوتاهي و اغماضي در اين رابطه صورت پذيرد.

2- دادستان هاي سراسر کشور حسب وظيفه ذاتي مکلفند در صورت عدم شکايت دستگاه هاي اجرايي در موارد وقوع جرم در زمينه اموال عمومي نسبت به تعقيب متهمين اقدام قانوني به عمل آورند.

3- رؤساي کل دادگستري استانها مسئوليت نظارت بر اجراي اين بخشنامه را عهده دار بوده و موظفند نتيجه اقدامات به عمل آمده را به صورت مرتب به حوزه رياست قوه قضاييه گزارش نمايند.

4- سازمان بازرسي کل کشور مکلف است با توجه به وظيفه سازماني و با استفاده از ظرفيت وسيع قانوني، نظارت بر عملکرد مسئولين مربوطه را بيش از گذشته پيگيري و نتيجه را مستمراً به حوزه رياست منعکس نمايد.

بديهي است دستگاه هاي اجرايي ذي‌ربط حسب وظيفه ذاتي لازم است علاوه بر نظارت بر واحدهاي تحت امر، موارد جرم را به مراجع قضايي منعکس نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي