جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4949

 دو تغيير مهم در آموزش داروسازي؛
  حذف آزمون علوم پايه از داروسازي 

 
دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي از دو تغيير مهم در آموزش داروسازي خبر داد و گفت: براي دانشجويان داروسازي ورودي مهر 94 به بعد آزمون علوم پايه حذف به جاي آن آزمون جامع برگزار مي‌شود.به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حميد اکبري در بيست و ششمين نشست شوراي آموزش داروسازي و تخصصي افزود: بر اساس اين تغيير آزمون جامع علوم پايه براي وروديهاي مهر 94 داروسازي حذف و با آزمون جامع جايگزين مي شود. به اين ترتيب دانشجويان پس از گذراندن 180 واحد درسي يک آزمون جامع مي‌دهند و پس از آن گرايشهاي خود را انتخاب مي‌کنند.

وي افزود: در دفترچه کنکور سراسري سال 94 درباره تغييرات آموزش داروسازي توضيحات لازم داده شده است و دانشجويان با شيوه متفاوت آشنا مي شوند.اکبري اظهار داشت: آيين نامه آموزش داروسازي عمومي نيز بازنگري شده است. ضمن آنکه براي آزمون دکتري تخصصي نيز تغييري حاصل مي شود اين است که يک آزمون علمي کلي برگزار مي شود و صلاحيت علمي افراد در دروس مختلف بر اساس ضرايب مختلفي سنجيده مي‌شود و در نهايت پذيرش نهايي به دانشکده‌ها و گروه‌هاي آموزشي واگذار مي شود که اين موضوع در دست بررسي است.

وي گفت: در حال حاضر 18 دانشکده در دانشگاه‌هاي دولتي، سه دانشکده در دانشگاه آزاد و دانشگاه علوم پزشکي بقية‌ا... به آموزش داروسازي مي پردازند. وضعيت کلي هيات علمي تعداد 500 عضو هيات علمي را در اين حوزه نشان مي دهد که نسبت به تعداد دانشجويان کم نيست اما توزيع آن مناسب نبوده و حداقل ها در برخي از دانشکده ها رعايت نشده است. در واقع در 50 درصد دانشکده ها با کمبود و مضيقه مواجه ايم.

دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي با اشاره به تعهداتي که براي تغييرات برنامه هاي آموزش داروسازي وجود دارد گفت: بر اساس اين موضوع براي سال 94 برنامه اي ترتيب داده شده است که 100 فارغ‌التحصيل دکتري تخصصي (Ph.D) که تعهدات خود را انجام نداده اند بايد تعيين تکليف شوند که کجا فعاليت مي‌کنند.وي افزود: براي ظرفيت مازاد دانشگاه‌هاي غيردولتي و صنايع در آزمون دکتري تخصصي پذيرش صورت گرفته است و صنايع از آن استقبال کرده اند به همين دليل اين مصوبه را ادامه خواهيم داد.

اکبري گفت: اولويت اصلي ما تامين هيات علمي دانشکده هايي است که کمبود نيرو دارند . در ادامه نيز تجهيزات آزمايشگاهي دانشکده ها با مشکل مواجه است که قصد داريم آن را رفع کنيم.دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي يادآور شد: با توجه به بررسيهاي صورت گرفته آموزش داروسازي در کل کشور همگن نيست و فارغ‌التحصيلان با همديگر قابل مقايسه نيستند. از همين رو همگن‌سازي را به عنوان يک اولويت تعيين کرده‌ايم. در واقع برنامه آموزش داروسازي وجود دارد اما همين برنامه هم درست اجرا نمي شود.وي با اشاره به موضوع فعاليت داروسازان در حوزه بستري و بالين گفت: از ابتدا در موضوع خدمات بهداشتي و درماني جاي داروسازان خالي بود و به همين دليل ارائه واحدهاي کارآموزي و کارورزي در بيمارستان ها اجرايي مي شود تا فارغ التحصيلان در در حوزه داروسازي باليني توانمند شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي