جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4972

 تاثير از خود راضي بودن بر سلامت روان 

گاهي ممکن است در زندگي با افرادي رو به رو مي شويم که مي خوان همه ازشون راضي باشن يا شايد هم خودتون چنين تجربه اي داريد!

به گزارش آفرينش دكتر مينا پور فرخ، برنامه راديو سلامت با بيان اين مطلب افزود: ما خودمان را براي ديگران و براي خودمان از طريق عادت هايمان تعريف مي کنيم. عادت هاي ذهني، ناشي از الگوهاي ذهني هستند که از طريق آنها، خود و جهان پيرامون را درک مي کنيم و روش تعامل خود با دنياي بيرون را انتخاب مي کنيم. طرز نگرش و الگوهاي ذهني و نوع نگاه ما به خود، محيط اطراف و وقايع پيرامون ما را شکل مي دهد. بدون شک نوع نگرش ما بر تعامل و ارتباطمان با محيط اثر مستقيم مي گذارد. وي ادامه داد: هنگامي که از الگو نام مي بريم به رفتارهاي تکرار شونده اي اشاره داريم که ناشي از شيوه اختصاصي ما در تجزيه و تحليل وقايع است. يعني الگوهاي تکراري در برداشت ما نسبت به خود، ديگران و محيط، باعث ايجاد رفتارهاي تکرار شونده در شرايط مشابه مي شود. اين الگوهاي تکراري، عادت هاي ما را شکل مي دهند و اين عادت ها بيشتر از اينکه خودآگاهانه باشند، رفتارهايي هستند که به طور خودکار انجام مي شوند. افراد بايد توجه داشته باشند که هر زمان در طول زندگي خود، الگوهايي را مشاهده کردند که بارها و بارها تکرار مي شود و وقايع و نتايجي به شکل مکرر به همراه دارند، به جاي اينکه به دنبال عامل بيروني ايجاد کننده بگردند، بهتر است در رفتار و طرز فکر خود به دنبال دلايل اصلي باشند.

پورفرخ در ادامه بيان كرد: پس چه انگيزه و عواملي وجود دارد که عده اي مي خوان همه ازشون راضي باشن؟ ترس از طرد شدن، از عواملي است که باعث مي شود که افراد نتوانند پاسخ واقع بينانه و درستي به درخواست هاي ديگران داشته باشند. پس لازم است که ترس‌هايشان را بررسي کنند. آيا واقع بينانه هستند؟ آيا وحشتناک‌اند؟ يا شايد از اين نگرانند که هيچ کس دوست شان نداشته باشد و همه تنهايشان بگذارند. اما نکته قابل توجهي که وجود دارد اين است که اطرافيان ممکن است به اين تسليم‌پذيري عادت کرده باشند، اما اگر نتوانند قبول کنند که شما هم نيازهاي خودتان را داشته باشيد، آيا واقعاً ارزش اين را دارد که شما فشار زيادي را متحمل بشويد و از نيازهاي خود غافل؟

اين روان شناس در پايان اظهاركرد: پس بهتر است که مرزها و محدوديت‌ها را بررسي کرد. افراد بايد ياد بگيرند که رفتارهاي غيرقابل‌قبول براي ديگران را تشخيص داده و بدانند که وقتي مرزها را مي‌شکنند، چطور براي طرف مقابل محدوده تعيين کنند. خيلي از آدمهايي که عادت به خوشنود کردن ديگران دارند، در محيط‌هايي بزرگ شده و تربيت يافته‌اند که نيازها و احساساتشان ناديده گرفته شده است و علتش اين مي تواند باشد که هميشه ازآنها انتظار مي‌رفته است که براي برآوردن نيازهاي ديگران، نيازهاي خود را کنار گذاشته و ناديده بگيريد. يا اينکه ياد گرفته‌اند که تنها راه گرفتن يک واکنش مثبت از ديگران اين است که خواسته‌هايشان را برآورده کنيد. اگر اينطور است، بايد بدانيد که با متمرکز شدن بر خوشنود کردن ديگران، خود را در معرض سوءاستفاده قرار مي‌دهيد. وقتي هميشه پشت انتظارات ديگران پنهان باشيد، هيچ وقت به نهايت توانايي و قدرت خودتان نخواهيد رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي