جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/02/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4995

 سرمقاله
 يك تير و چند نشان آمريكا در همراه سازي اعراب 

حميدرضا عسگري
نشست سران و مقامات عربي شش كشور حاشيه خليج فارس در گردشگاه تفريحي رييس جمهوري آمريكا درحالي برگزار شد كه چشم اميدي براي خروجي قانع كننده در مورد تحولات سياسي منطقه‌، وجود نداشت. اين دورهمي سياسي كه از سوي باراك اوباما در كمپ ديويد ترتيب داده شده بود، با محوريت برنامه هسته‌اي ايران برگزار گرديد. هدف اصلي برگزاري اين نشست رفع نگراني هاي کشورهاي جنوب خليج فارس از تبعات و تاثيرات توافق هسته اي با ايران و اطمينان بخشي آمريکا به آنها درباره حمايت‌هاي امنيتي و نظامي بود. البته در کنار موضوع ايران، مسائل فلسطين، سوريه، يمن و داعش نيز مورد بررسي قرار گرفت.
اما مراد از پرداختن به اين موضوع در اين نوشته، توجه به عملكرد ديپلماتيك آمريكا در برخورد با اين كشورها بود. مسلماً صدور بيانيه پاياني اين نشست كه نشان از رضايت كشورهاي خليج فارس داشت، مي‌تواند دستاورد اصلي اين نشست باشد، اما واقعيت اين است كه آمريكا با جمع كردن اعراب خليج فارس، خواسته‌هاي خود را يكي پس از ديگري در كوله بار آنها گذاشت و مدعوين را روانه خانه كرد.
اولين دستاورد مثبت آمريكا از حضور اعراب در كمپ ديويد، متقاعد كردن آنها بر لزوم توافق هسته‌اي با ايران بود. مسئله‌اي كه تحقق آن براي اوباما بسيار اهميت داشت،چراكه در طي ماه‌هاي گذشته پالس هاي منفي بسياري از سوي اعراب خليج فارس در مخالفت با توافق هسته‌اي با ايران دريافت كرده بود. لذا مي‌بايست راه حلي پيدا مي شد تا اين جبهه گيري و موضع ناهمگن اعراب تغيير مي كرد. ازآنجا كه اين كشورها قادر به تاثير گذاري مستقيم بر روند مذاكرات هسته‌اي ايران نيستند، مواضع نامناسب آنها با توافق هسته اي ناخواسته جبهه مخالف اصلي، يعني تل‌آويو را قوي تر مي‌كرد. همراستا شدن چراغ خاموش و حتي علني اعراب با اسرائيل در پروژه ايران هراسي، موجب افزايش فشارها بر دولت اوباما از سوي گروه‌هاي سياسي داخلي و متحدان خارجي مي‌گرديد. لذا بايد اين اتحاد عبري و عربي ازهم گسسته مي شد و اين اتفاق با كمترين هزينه رخ داد!
فروش تسليحات و بويژه تحويل سامانه‌هاي موشكي به كشورهاي خليج فارس وعده‌اي بود كه آمريكا به اعراب داد و آنها سرخوش از اين موضوع بار ديگر خود را همراه و هميار آمريكا در حفظ امنيت منطقه دانستند!. غافل از اينكه آمريكا هيچگاه سيستم امنيتي اعراب و ديگر كشورهاي منطقه را درسطح تسليحاتي تل‌‌آويو قرار نمي‌دهند و صرفا با دادن تسليحات و سامانه‌هاي موشكي به آنها، مراحل تست و ارتقاي سيستم‌هاي راداري و تسليحاتي خود را آزمايش مي‌كند. از سوي ديگر با اين وعده‌ و وعيدها آمريكا توانست بي‌ آنكه هزينه‌اي پرداخت كند، يك گام ديگر به سمت سياست‌هاي هسته‌اي خود در مواجهه با ايران بر دارد. اگر تا پيش از اين اعراب مخالفت‌هايي داشتند، توپ در زمين آمريكا بود كه نمي‌توانست متحدان خود را همراه سازد، اما امروز جبهه آمريكايي در پرونده هسته‌اي ايران يكدست تر شده و اين ممكن است در اقدامات بعدي آمريكا نقش بسزايي داشته باشد.
از سوي ديگر ديپلماسي اوباما توانست فشارلابي‌هاي سياسي در داخل را تاحدي متعادل كند. ازآنجا كه تنها دو تن از سران عرب به دعوت اوباما پاسخ مثبت داده بود، انتظار نمي‌رفت كه بيانيه‌اي مشترك و همسو با خواسته‌هاي دولت آمريكا از كمپ ديويد خارج شود.
لذا آن دسته از مخالفان و منتقدان سياست خارجي اوباما، با مشاهده همراه كردن اعراب در مذاكرات هسته‌اي، سكوتي تامل آميز پيشه كردند.
بايد برالويت قرار دادن مسئله هسته‌اي براي آمريكا صحه گذاشت، چرا كه رسيدن به توافق با ايران مي‌تواند گره‌هاي بسياري را در منطقه بگشايد و بسياري از مسائل امنيتي و سياسي مورد بررسي قرار گيرد. لذا شايد اينطور به نظر مي رسيد كه اوضاع جنگ در يمن و مسئله داعش در منطقه بيش از مسائل ديگر مورد توجه باشد، اما همراه كردن اعراب در پرونده هسته‌اي براي اوباما بسيار با اهميت تر بود.
اما در طرف ديگر اين ماجرا ايران قرار دارد با مشتي پر از اختلاف و اصطحكاك سياسي با اعراب!. اگر تا ديروز اعراب مخالف توافق هسته‌اي بودند و ساز خود را كوك مي‌كردند، بايد درك كنيم كه امروز آنها بارديگر در راستاي برنامه‌ها و سياست‌هاي آمريكا حركت خواهند كرد و اين امر ممكن است چالش و مانعي برسر برنامه‌هاي هسته‌اي و منطقه‌اي ما تلقي گردد.
ديپلماسي هسته‌اي و منطقه‌اي ما بايد به گونه‌اي عمل كند، كه شركا و همسايگان منطقه‌اي در جبهه عناد با ما قرارنگيرند و يا حداقل خود را در مقابل ما نبينند!.
اين عادي سازي روابط با توجه به اوضاع پيش امده در منطقه كمي سخت، اما شدني است. ضروريست تا سياست گذاران عرصه ديپلماسي كشور تجربه سال‌هاي پيش اجماع جهاني بر عليه كشورمان را ازياد نبرند و در راستاي گسترش مراودات ديپلماتيك، برنامه منزوي سازي هسته‌اي ايران از سوي غرب را خنثي نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي