جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/02/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4995

 دريچه هنر 

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
ثبت نام در موسسات غيرقانوني واستفاده از بورسيه هاي غيرمجاز هنر نيست
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: ثبت نام در موسسات غير قانوني، خريداري عناوين جعلي که متاسفانه در شرايط فعلي باب شده افتخار نيست.
به گزارش ايرنا، علي جنتي در مراسم گراميداشت روز ملي خيام که در نيشابور برگزار شد ، افزود:عده اي فقط به دنبال گرفتن مدرک و فخر فروشي هستند و براي بدست آوردن آن به بورسيه هاي غير قانوني متمسک مي شوند.
وي با اشاره به اينکه از فضاي مجازي براي علم آموزي به درستي استفاده نمي شود افزود : در اين فضا همه مي توانند به آخرين دستاوردهاي علمي دست پيدا کنند اما متاسفانه دانش ما سطحي است.
به گفته جننتي در شرايط فعلي دسترسي به اطلاعات، منابع و اخبار براي همگان بسيار آسان شده است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اينکه حضور در نيشابور براي من يک افتخار بسيار بزرگ است تصريح کرد: در ايران کمتر شهري را مي توان يافت که چنين فراوان دانشمند، اديب و فقهاي نامدار را در دامان خود پرورانده باشد.
جنتي تصريح کرد: نيشابور زادگاه نخستين مدارس اسلامي و مرکز تربيت بسياري از پيشوايان علم و دين بوده و به قول علماي بزرگ ، نيشابور مهد علم و ادب ايران اسلامي است.
به گفته وي جايگاه علمي خيام در دنيا بسيار ارزشمند است و رباعيت وي به ابتکار ادوارد به زبان هاي مختلف ترجمه شده و امروز شعر ايراني به وسيله خيام در کشورهاي مختلف دنيا شناخته مي شود.
وزير فرهنگ گفت: گاه شماري که خيام در زمان سلجوقيان پس از 18 سال زحمت در رصدخانه اصفهان تنظيم کرد
نمونه اي بي بديل در عرصه هاي علمي کشور است، اين تقويم امروزه نيز به عنوان يکي از دقيق ترين تقويم ها شناخته مي شود.
وي با اشاره به اينکه وزارت ارشاد از برگزاري مراسم گراميداشت براي شعرا حمايت مي کند تصريح کرد: اساسنامه بنياد علمي، فرهنگي خيام بايد نوشته شود تا به زودي اين موسسه در وزارت ارشاد به ثبت برسد.
به گفته وي به عنوان مثال بنياد فرهنگ و ادب آذربايجان که به تازگي به ثبت رسيده که هفته آينده در سفر هيئت دولت به اين شهر افتتاح مي شود.
جنتي به شکل گيري نهضت کتابخواني در سراسر کشور اشاره کرد و افزود: سال گذشته 72 هزار جلد کتاب در کشور به چاپ رسيد که اين موضوع براي وزارت ارشاد بسيار راضي کننده بود.

واکنش ضيا‌ء‌الدين دري به ساخت نسخه ايراني «فاطما گل»:
من نيازي به اين سوژه‌ها ندارم
ضيا‌ء‌الدين دري کارگردان سريال «کلاه پهلوي» تاکيد کرد او براي ساخت سريال و فيلم نيازي به برداشت از سريال‌هاي ترکي ندارد.
به گزارش خبرآنلاين، بعد از گذشت مدتي از انتشار خبري مبني براينکه ضياء‌الدين دري قصد دارد براساس سريال «فاطما گل» نسخه‌اي ايراني کارگرداني کند، او در سخناني کوتاه اين خبر را رد کرد.
براساس متني که در روزنامه «جوان» منتشر شده است، دري با اشاره به اينکه سريال‌هايي چون «کيف انگليسي» و «کلاه پهلوي را ساخته، يادآور شد: «من تازه به سينما و تلويزيون نيامده‌ام و سال‌ها سابقه فعاليت دارم. کساني که با من آشنا باشند مي‌دانند که کسي که سريال‌هاي ارزشي
«کيف انگيسي» و «کلاه پهلوي» را ساخته است به سمت ساختن سريالي چون «فاطما گل» نمي‌رود. در سريال «فاطما گل» هيچ توجهي به مسائل معنوي و ارزشي نشده و اين سريال نمادي از تلاش جناح سکولار جامعه ترکيه در برابر دولت اسلامگراست.»

با الگوي ايراني اسلامي؛
اولين جشنواره مصرف کالاهاي فرهنگي برگزار مي شود
نخستين جشنواره مصرف کالاهاي فرهنگي با الگوي ايراني – اسلامي، شهريور ماه سال جاري برگزار مي شود.
به گزارش آفرينش، معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با توجه تاكيدات موکد مقام معظم رهبري در خصوص مصرف کالاهاي ايراني و همچنين به منظور افزايش مصرف کالاهاي فرهنگي در ميان اقشار مختلف ايرانيان، اقدام به برگزاري جشنواره اي با رويكرد مصرف کالاهاي فرهنگي کرده است. اين جشنواره به صورت ملي اجرا مي شود و محدوديت سني، تحصيلي و جنسي نخواهد داشت و كليه افراد در اقصي نقاط کشور مي توانند در آن شرکت کنند. جزئيات اين جشنواره در قالب فراخوان عمومي به زودي اعلام مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي