جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5003

 سرمقاله 

 «گردشگري»؛ سانتريفيوژ اقتصادي

حميدرضا عسگري

اغلب مشكلات و گرفتاري‌هاي امروز جامعه در مسئله اقتصاد خلاصه مي‌شود و بيشترين اميد مردم به تحولي است كه احتمالا از بابت مذاكرات هسته‌اي ايجاد شود تا بلكه تغييري در وضعيت توليد، صنعت، تجارت و معيشت كشور به وجود آيد. البته اين نگاه موجود بسيار نگران كننده و متزلزل مي‌باشد، چراكه درصورت به سرانجام نرسيدن توافق هسته‌اي نبايد همه چي را تمام شده، و شكست تمام برنامه‌هاي اقتصادي را منوط به آن بدانيم.

زماني كه دكترروحاني در برنامه انتخاباتي خود اعلام كرد كه «سانتريفيوژ بچرخد، چرخ اقتصاد هم بچرخد»، اين نويد داده شد كه دركنار حل وفصل مسئله هسته‌اي بايد اوضاع توليد كشور نيز سامان دهي شود و رونقي در بخش‌هاي مولد و صنعتي ايجاد گردد. اگرچه نمي‌توان منكر اقدامات صورت گرفته درعرصه بهبود وضعيت بخش اقتصادي كشور از آغاز دولت يازدهم شد، اما وضعيت و عملكرد‌ها در زمينه توليد و توسعه صنعت به هيچ وجه راضي كننده نيست. متاسفانه يك انتظار كاذبي در فضاي عمومي و اجرايي كشورمان شكل گرفته كه تمام امور و برنامه‌ ريزي‌هاي را منوط به توافق هسته‌اي نموده‌ايم. درحالي كه گره اصلي اقتصاد ما در ميان سانتريفيوژ‌ها باز نمي‌شود.

امروز فروش نفت و خام فروشي منابع طبيعي و معدني، ضعيف ترين و تك بعدي‌ترين مدل اقتصادي است كه صرفاً براي يك مدت محدود مي تواند تامين كننده نيازهاي مالي و اقتصادي كشورها باشد. بالاخره نفت و گازروزي تمام مي‌شود، ظرفيت معادن كاهش مي‌يابد و ديگر چيزي براي فروش نخواهد بود. لذا بايد به سمت صنايع و منابع درآمدي رفت كه نيازي به صادر كردن و از دست رفتنشان نباشد. امروز «گردشگري» به عنوان اصلي ترين صنعت مولد در كشورهاي توسعه يافته مورد توجه قرار گرفته و درآمد‌هاي كلاني از اين راه به دست ‌مي‌آورند.

اما عملكرد ما در اين حوزه با توجه به پتانسيل‌ها و قابليت‌هاي طبيعي و تاريخي كشورمان بسيار نااميد كننده و ضعيف مي‌باشد. اين ضعف اجرايي درحدي است كه حتي مردم كشورمان هم از بسياري از جاذبه‌هاي مختلف ايران بي خبرند و اصلا اطلاعاتي درمورد آنها ندارند، حال چه برسد به توريست‌هايي كه به دنبال جاذبه‌هاي جديد و بكر مي‌باشند!!. آيا اين موضوع نيز ربطي به چرخيدن سانتريفيوژ دارد؟! طي برخي آمارها درآمد گردشگري و جذب توريست در فرانسه معادل دوبرابر درآمد نفتي ايران پيش از اعمال تحريم‌ها مي‌باشد. جداي از زيرساخت‌ها و امكانات رفاهي براي جذب توريست، بيشترين تمركز فرانسوي‌ها بر شناساندن جاذبه‌هاي شهرها و روستاهاي مختلف به توريست‌ها مي‌باشد، به طوري كه درتمامي جاده‌ها و مسيرها نقشه‌ مكان‌هاي جذاب آن منطقه در فواصل مختلف نصب شده و توضيحاتي در باره آن درج گرديده است.

آيا سرمايه گذاري در اين صنعت نيز نياز به توافق هسته‌اي و رفع تحريم ها دارد؟!

متاسفانه ما نه تنها برنامه اي در اين حوزه نداريم، با قوانين و برخوردهاي نامناسب مانع از ورود سرمايه گذاران در اين بخش مي‌شويم. جاي تاسف است كه سرمايه گذاران ايراني براي ديگر كشورهاي همسايه ايجاد اشتغال كنند و رنج بيكاري جوانان كشورمان را با مشكل مواجه سازد. امروز تركيه، امارات، آذربايجان، و... با ايجاد فضاي بازاقتصادي توانسته‌اند ريسك سرمايه گذاري را كاهش دهند و سرمايه عظيمي از ايران را به كشور خود منتقل نمايند.

پايين بودن امنيت سرمايه‌گذاري در ايران بخش توليد را با کوچک‌ترين اتفاق آسيب‌پذير دچار تزلزل مي‌كند و تنها بخش‌هاي حكومتي و سودجويان پنهان اقتصاد از اين شرايط نفع مي‌برند. بيمار بودن اقتصاد و بي برنامگي در عرصه‌هايي همچون گردشگري، جذابيت بخش‌هاي واسطه‌اي همچون سکه، طلا، ملک، ارز يا سودهاي بانکي را براي جامعه بيشتر كرده و انگيزه سرمايه داران را كور كرده است. تا مادامي که سود فعاليت‌ در اين بخش‌ها از سود توليد بيشتر باشد، توليد و اشتغال مولد شکل نمي‌گيرد. امروز تركيه از طريق تيزرهاي تبليغاتي و از طريق تلفن و اينترنت سرمايه داران ايراني را به شركت در پروژه‌هاي ساخت هتل‌ها و مراكز تفريحي وسوسه مي‌كند و پس از جذب سرمايه و تكميل اين پروژه‌ها، امكانات آن را نيز به توريست‌هاي ايراني عرضه مي‌كند و با پول ما براي خودشان كسب درآمد، ايجاد اشتغال، توسعه اقتصادي و بسياري از پيشرفت‌هاي ديگر را فراهم مي‌سازند!.

بايد باوركنيم كه صنعت گردشگري در ايران از ظرفيت هاي فراواني برخوردار است و اگر درست از آن استفاده شود، علاوه بر ايجاد اشتغال و رفع بيکاري، معادل فروش نفت درآمد خواهيم داشت و مضاف برآن اعتبار ملي کشور را هم در دنيا بالا خواهيم برد زيرا يکي از راه‌هاي شناخت و تفاهم ميان ملت‌ها و کشورها همين گردشگري است. لذا بيراه نيست اگر اين صنعت را به عنوان سانتريفيوژ اقتصاد كشور بدانيم و برآن تاكيد كنيم تا بلكه اقتصاد كشور از بابت آن غني شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي