جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5003

 رئيس پژوهشکده علوم غدد درون ريز خبر داد:
 غربالگري و مطالعه تيروئيد در پايتخت 

 
رئيس پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم از راه اندازي پروژه تحقيقاتي تحت عنوان "مطالعه تيروئيد تهران" توسط پژوهشکده علوم غدد درون ريز خبر دارد و گفت: شيوع بيماريهاي تيروئيد بستگي فراواني به منطقه جغرافيايي، نژاد و ميزان يد دريافتي جامعه دارد و بررسي اپيدميولوژي اين بيماريها بصورت منطقه اي نتايج تعيين کننده اي خواهد داشت .

به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي پژوهشکده غدد درون ريز و متابوليسم، دکتر فريدون عزيزي با بيان اينکه پيش از اجراي طرح "يد رساني" مطالعات محدودي در خصوص شيوع گواتر در کشور انجام شده بود که مهمترين آنها مربوط به بعد از پيروزي انقلاب و نشان دهنده شيوع اين بيماري در بيش از نيمي از جمعيت بالغ کشور و همچنين بيش از دو سوم دختران و پسران اين سرزمين بوده است گفت: کميته کشوري مبارزه با عوارض ناشي از کمبود يد در سال 1368 با موافقت وزير وقت بهداشت تشکيل شد.

وي افزود: پيگيري اين کميته منجر به انجام بررسي سريع در استان‌ها با جمعيتي بالغ بر 50هزار دانش آموز شد و نتايج آن مويد شيوع بالاي گواتر در جمعيت ايراني بود . عزيزي در ادامه به تبيين روش‌هاي پيشگيري از اختلال‌هاي ناشي از کمبود يد پرداخت و گفت که بر اساس مطالعات علمي، يد دار کردن نمک، عملي ترين و مقرون به صرفه ترين اقدام دراين زمينه است و توفيق اين برنامه در گرو استمرار انجام آن، حمايت دولت و تلاش همه جانبه براي آگاه کردن مردم و آموزش نيروي انساني پزشکي است .

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي به نتايج موفقيت‌هاي اين طرح در بررسي هاي انجام شده طي سالهاي 1374 و 1375 اشاره و اظهار کرد: اين روند رو به رشد بهبود در کاهش شيوع اختلالات ناشي از کمبود يد طي پايش‌هاي بعدي و تا آخرين آنها در سال 1386 مشهود بوده است .

وي با يادآوري شاخصه هاي موثر بودن برنامه پيشگيري IDD از ديدگاه سازمان بهداشت جهاني و قابليت اجراي هر کدام در کشورهاي توسعه يافته، از توفيق در يد دار کردن نمک و ميزان يد ادرار در کشور به عنوان نشانه هاي دستيابي به اهداف ياد کرد .

عزيزي با تکيه مجدد بر همين شاخص ها، ايران را کشوري دانست که توسط سازمان بهداشت جهاني از سال 1375 عاري از کمبود يد به حساب مي آيد که از اين حيث افتخار بزرگي براي نظام سلامت جمهوري اسلامي به شمار مي رود .

اين چهره ماندگار علوم پزشکي کشور با تاکيد بر اين مهم که برنامه کنترل IDD به يک يا چند سال محدود نمي گردد توضيح داد که حفظ اين نتايج ارزشمند مستلزم آموزش جامعه، پيگيري‌ها و پايش‌هاي منظم و مستمر مسئولان بويژه در وزارت بهداشت است که در غير اينصورت بازگشت به شرايط اسف بار گذشته دور از انتظار نيست.

وي ادامه داد: بازگشتي که بيش از همه زنان باردار و جنين آنها و در نتيجه کودکان کشور را در معرض اختلالات ناشي از کمبود يد و به ويژه کاستي در رشد مغزي قرار مي دهد و توجه به اين موضوع بر ضرورت نگرش به استمرار حذف کمبود يد به عنوان عزمي ملي مي افزايد .

رئيس پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم همچنين اضافه کرد که مصرف انواع نمک هاي غير يد دار از جمله نمک دريا که در فضاهاي گوناگون از جمله فضاي مجازي در مورد آنها تبليغ ميشود، از آنجائيکه فاقد ماده حياتي يد هستند براي تمام اعضاي خانواده بويژه کودکان، نوجوانان و زنان باردار مضر بوده و ناديده گرفتن مصرف نمک يد دار در قبال مصرف انواع ديگر نمک مي تواند منجر به بروز اختلالات عملکرد تيروئيد در افراد شود .

عزيزي با اشاره به اينکه تا به حال مطالعه اي در ايران و حتي منطقه در خصوص اپيدميولوژي و سير باليني اختلالات تيروئيد انجام نپذيرفته، از راه اندازي پروژه تحقيقاتي تحت عنوان "مطالعه تيروئيد تهران" توسط پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم خبر دارد و در خصوص اهميت آن خاطر نشان ساخت شيوع بيماريهاي تيروئيد بستگي فراواني به منطقه جغرافيايي، نژاد و ميزان يد دريافتي جامعه دارد لذا بررسي اپيدميولوژي اين بيماريها بصورت منطقه اي نتايج تعيين کننده اي خواهد داشت .

وي درادامه توضيح داد که اين پژوهش از نوع مطالعات طولي و در قالب مطالعه جمعيتي قند و ليپيد تهران براي بررسي ميزان شيوع، بروز و سير باليني اختلالات عملکرد تيروئيد و عوامل موثر بر آن و همچنين اثرات طولاني مدت آن بر پيامدهاي قلبي عروقي و مرگ و مير طراحي شده است .

رئيس اولين پژوهشکده علوم پزشکي در کشور حجم نمونه اين مطالعه را جمعيتي بالغ بر 5500 نفر افراد بالاي بيست سال ساکن شرق تهران ذکر کرد که شاخصهاي اندازه گيري عملکرد تيروئيد بصورت هر سه سال يکبار در آنها ارزيابي ميشود .

به گفته اين استاد دانشگاه با توجه به نقصان اطلاعات مربوط به بيماريهاي غيرواگير خصوصا در کشورهايي نظير ايران، که در مرحله گذار تغذيه اي قرار دارند و وضعيت آنها از کمبود شديد يد به کفايت يد تغيير يافته، جمع آوري اطلاعاتي از اين دست و انتقال نتايج آن به سياستگزاران ميتواند در اتخاذ تصميمات اجرايي در راستاي سطوح مختلف پيشگيري موثر باشد . وي در پايان از انتشار نتايج اين مطالعه در نشريات و کنگره هاي معتبر علمي طي يکسال و نيم اخير خبر داد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي