جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5003

 زنگ هشدار ويژه مسئولان اجتماعي 

 کارشناسان معتقدندكم شدن روابط عاطفي بين انسانها وتظاهربه روشهاي زندگي غربي موجب روي آوردن افراد به نگهداري از سگ مي شود.اتفاقي که با آموزه هاي اسلامي وفرهنگ ايراني سازگاري ندارد و باعث افسردگي مي شود.

به گزارش مهر، سگ نخستين جانوري است که به دست انسان اهلي شد. و بعد از آن آدميان از اين حيوان براي شکار، گله‌داري، بارکشي، محافظت، کمک به پليس و نيروهاي نظامي، نجات جان انسانها در حوادث و بلايا و ... استفاده کردند. در بعضي فرهنگ‌ها از اين حيوان متاسفانه به عنوان يک منبع غذايي هم استفاده شده‌است

اين در حالي است که بر اساس آماري که در سال 2001 برآورد شده حدود 400 ميليون قلاده سگ در سراسر دنيا زندگي مي‌کنند.

هرچند که سابقه اي از زمان ورود سگ بعنوان عضوي از خانواده در فرهنگ غرب در دسترس نيست. اما سگ نخستين حيوان اهلي است که بيش از صدها سال است در غرب و آمريکا نه تنها به عنوان يک حيوان نگهبان يا شکاري بلکه بعنوان يک حيوان خانگي وارد زندگي آدمي شده تا جائيکه آرام آرام به دليل از هم گسستگي بنيان خانواده در غرب بيشتر شهروندان اروپايي و آمريکايي سگ را بعنوان عضوي از خانواده قبول کرده و حتي در حقوق مدني خود حق الارث هم براي اين حيوان خانگي لحاظ مي کنند. و اين اتفاق تا جايي پيش رفته که امروز سگ ها را بعنوان يک چهره سياسي و عضوي از ساکنان کاخ سفيد آمريکا يا کاخ رياست جمهوري در بسياري ازکشورها مشاهده مي کنيم!

بر اساس اين گزارش سگها و حتي گربه ها در اروپا و آمريکا داراي قبرستان، بيمارستان، شهر، کلينيک، هتل و پرستار ويژه بوده و حتي در سال گذشته يک سگ در انتخابات شهرداري شرکت کرده است! به نحوي که در جريان انتخابات سال گذشته اين شهر سگ مذکور در رقابت هاي انتخاب شهردار پيروز شد.

نقش سگ در فرهنگ ايراني هم جايگاه خودش را دارد. از سگ هاي گله که هميشه نگاهبان احشام روستائيان بوده تا سگ هاي شکاري که عصاي دست شکارچيان ايراني بوده اند. اما برخلاف غرب کمتر ديده شده که سگ ها وارد زندگي ايرانيان بعنوان عضوي از خانواده شوند. هرچند که برخي از پادشاهان ايراني سگ خانگي داشتند اما با توجه به فرهنگ اسلامي حاکم بر ايران مسلمانان ايراني بر اساس روايات و احاديث و فتواي مراجع عظام سگ را حيواني نجس دانسته و از معاشرت با آن دوري مي کنند.

اما در سالهاي اخير عواملي موجب شده تا برخي از جوانان امروزي برخواسته از تاثير اين عوامل نگهداري و زندگي با سگ را در خانه و خانواده خود تجربه کنند.

برخي جوانها با نگهداري از سگ مي خواهند خود را تجددگرا و تجدد پذير معرفي کنند

دکتر امان الله قرايي مقدم آسيب شناس و جامعه شناس واستاد دانشگاه با بيان اينکه سگ در ايران سابقه تاريخي داشته و در زندگي دامداران و عشاير نقش کليدي ايفا مي کند گفت: متاسفانه ماهواره و سريالها و فيلمهاي غربي تاثيرات منفي روي برخي جوانها گذاشته و با خريداري ونگهداري سگ هاي تزئيني و عروسکي از نژادهاي مختلف به نوعي قصد دارند خود را تجددگرا و تجددپذير معرفي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي