جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5003

 گذري بر اولين حريف ايران در ليگ جهاني  

رقابت هاي ليگ جهاني واليبال، درحالي فردا آغاز مي شود که تيم ملي واليبال کشورمان، بايد در اولين ديدار خود به مصاف تيم ملي آمريکا برود. امريکا قهرمان ليگ جهاني 2014 و دارنده سه مدال طلاي المپيک در ليگ جهاني امسال با تيم ملي ايران در گروه دوم اين رقابت ها هم گروه است. به همين منظور به بررسي اجمالي حريف قدرتمند تيم ملي واليبال کشورمان مي پردازيم.

جدال با تيمي ماشيني

ملي‌پوشان واليبال ايران در نخستين ديدار خود بايد برابر تيمي قرار بگيرند که با بازي ماشيني خود توانست عنوان قهرماني دوره گذشته را از آن خود کند. تيم ملي واليبال آمريکا که سه مدال طلاي المپيک را در پرونده کاري خود دارد، در نخستين مسابقه خود در بيست ‌و ششمين دوره ليگ جهاني در شهري به مصاف ايران مي‌رود که نخستين مدال المپيک را در آن به دست آورده است. آمريکايي‌ها بامداد روزهاي دهم و يازدهم خردادماه به وقت تهران در حالي در شهر لس‌آنجلس ميزبان ملي‌پوشان ايران هستند که 31 سال پيش در چنين شهري نخستين مدال طلاي المپيک را به دست آوردند. تيم ملي واليبال آمريکا در بازي‌هاي المپيک سال‌هاي 1984 (لس آنجلس)، 1988 (سئول) و 2008 (پکن) به مدال طلا دست يافت. اين تيم يک مدال برنز المپيک را نيز در پرونده کاري خود دارد که در سال 1992 و در بازي‌هاي بارسلونا به دست آمد. لوي بال و تيلور ساندر واليباليست‌هاي مشهور آمريکا در ليگ جهاني هستند که به ترتيب در سال هاي 2008 و 2014 عنوان با ارزش‌ترين بازيکن اين رقابت‌ها را به دست آوردند. تيم ملي واليبال آمريکا مقام قهرماني جهان در سال 1986 در فرانسه و عنوان سومي در سال 1994 جهان را نيز در پرونده افتخارات خود دارد. اين تيم در سال در رقابت هاي جهاني2014، رتبه هفتمي جهان را به دست آورد و يک پله پايين‌ تر از ايران (رتبه ششم) قرار گرفت. واليبال اين کشور مدال‌هاي متعدد ديگري از جمله چهار طلا، چهار نقره و يک برنز رقابت‌هاي پان آمريکا و دو طلا، دو نقره و برنز در کاپ آمريکا به دست آورده است.

تاريخچه حضور يانکي‌ها در ليگ جهاني

نخستين دوره ليگ جهاني واليبال سال 1990 در اوزاکاي ژاپن آغاز شد و تيم ملي واليبال آمريکا از آن سال تا کنون در 17 دوره اين رقابت‌ها شرکت کرده است که دو مدال طلا در سال‌هاي 1986 (ريودوژانيرو) و 2014 (فلورانس ايتاليا) از جمله افتخارات اين تيم در اين رقابت‌ها است. ملي‌پوشان واليبال آمريکا همچنين يک مدال نقره (2012 سوفيه بلغارستان) و دو مقام سومي (1992 جنوا و 2007 کاتوويسه ) در ليگ جهاني به دست آوردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي