جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5009

 دنياي انرژي 

 تشکيل صندوق سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي با همکاري بورس

معاون مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران بر وجود منابع مالي ارزي در صندوق سرمايه گذاري صنعت پتروشيمي با همکاري بورس اوراق بهادار تاکيد کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت نفت، محمد حسن پيوندي در مورد تشکيل صندوق سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي با همکاري بورس اوراق بهادار، افزود: براساس برنامه ريزي صورت گرفته قرار است بخشي از منابع مالي وارد به اين صندوق براي پروژه هايي با بازده اقتصادي خوب به کار گرفته شود، اما نکته اي که وجود دارد اين است که بيشتر نيازهاي اين پروژه ها ارزي است، از اين رو تا تامين منابع ارزي از طريق فاينانس خارجي و منابع صندوق توسعه ملي، تشکيل اين صندوق به کندي پيش خواهد رفت.

وي با اشاره به تعريف و وجود 70 ميليارد پروژه در صنعت پتروشيمي کشور، گفت: 40 ميليارد دلار از اين پروژه ها نيمه تمام و بيشتر در فاز دوم پارس جنوبي است و 30 ميليارد ديگر براي پروژه هاي آينده براساس ظرفيت هاي کشور تا ده سال آينده در نظر گرفته شده است.

معاون مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران با تاکيد بر اين که صندوق سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي در واقع يک مدل از صندوق توسعه ملي است، گفت: تامين کنندگان اين صندوق مي توانند بخش خصوصي، شرکتهاي داخل بورس و ديگر سهامداران باشند، وانگهي اين نوع تامين کنندگان سرمايه معمولا به دنبال پروژه هايي هستند که از سوي دولت تضمين شده باشد.پيوندي اضافه کرد: حتما بايد بخش ارزي اين صندوق تامين شود تا اين مکانيزم راه اندازي شود؛ وزير نفت اعتقاد دارد که ادامه راه و انجام پروژه هاي بزرگ تنها با باز شدن درهاي فاينانس عملي است که اعتقاد بجا و درستي است.

وي با بيان اينکه کمبود پروپيلن کشور از طريق تبديل متانول به پروپيلن برطرف خواهد شد، گفت: در 5 سال آينده، توليد متانول به 24 ميليون تن خواهد رسيد که اين خود مي تواند در جهت توسعه زنجيره ارزش و توليد پروپيلن و مشتقات آن به کار گرفته شود.

شرايط شل براي پرداخت بدهي‌هاي خود به ايران

مجموع طلب نفتي ايران از کشورهاي هند، يونان، ايتاليا و شرکت انگليسي هلندي "شل" به حدود 9 ميليارد دلار رسيده و اين در حالي است که تسويه اين بدهي ها منوط به لغو تحريم ها شده است؛ به طوري‌که مديرعامل شل اعلام کرده که پرداخت بدهيها تنها با لغو تحريمها و دريافت مجوز از بريتانيا، هلند و آمريکا امکان‌پذير خواهد بود.به گزارش ايسنا، تحريم صنعت نفت و گاز و همچنين تحريم هاي بانکي را شايد بتوان از مهم ترين تحريم هاي اعمال شده عليه کشورمان طي سال هاي گذشته دانست، چرا که علاوه بر آنکه موجب خروج برخي شرکت‌هاي بزرگ نفتي مانند شل، توتال و استات اويل از ايران شد و ورود تجهيزات مورد نياز براي توسعه پروژه هاي نفتي و گازي را با دشواري روبه رو کرد، نقل و انتقالات پول را نيز دچار مشکل کرد و فروش نفت ايران به اين شرکت‌ها به تدريج متوقف شد.

از جمله اين شرکت‌ها، شرکت نفتي «رويال داچ شل» بود که با توجه به مشکلات ايجاد شده در زمينه واريز پول نفت به حساب ايران به دليل تحريم‌ها، فروش نفت ايران به اين شرکت از اواخر فروردين ماه 1391 با اعلام رسمي رستم قاسمي، وزير نفت وقت متوقف شد.

اکنون بيش از سه سال از توقف فروش نفت ايران به شرکت انگليسي - هلندي "شِل"مي‌گذرد و به دليل تحريم‌هاي اعمال شده،‌ همچنان بدهي 2.8 ميليارد دلاري اين شرکت نفتي به ايران به دليل تحريم‌ها و مشکلات موجود در نقل و انتقال پول تسويه نشده است.

ايران در حال بررسي 6 مسير براي صادرات گاز به اروپاست

عزيزالله رمضاني، مدير امور بين الملل شرکت ملي گاز ايران گفت: «ايران در حال بررسي چند مسير براي تحويل گاز به اروپا است که احتمالاً تعداد آنها به حدود پنج يا شش مسير مي‌رسد».به گزارش تسنيم، اين مقام ايراني که در گفت‌وگو با خبرگزاري روسي ريانووستي سخن مي‌گفت، افزود: ايران ممکن است از خط لوله گاز ترکيش استريم ترکيه به‌عنوان يکي از اين مسيرها استفاده کند.

ترکيش استريم يک نام کاري براي خط لوله گاز پيشنهادي روسيه به ترکيه است که از درياي سياه مي‌گذرد. اين خط لوله جديد گاز روسيه را به روستاي کيي کوي در بخش اروپايي ترکيه خواهد رساند و از آنجا از طريق اين خط لوله گاز به يونان خواهد رفت.رمضاني که در پاريس به سر مي‌برد، افزود: «هنوز هيچ مذاکره‌اي در اين باره (استفاده از خط لوله ترکيش استريم) انجام نشده، اما اين مي‌تواند ايده خوبي براي شروع گفت‌وگوها باشد، زيرا اين خط لوله مي‌تواند براي انتقال گاز ايران به اروپا نيز مورد استفاده قرار گيرد».

رمضاني در ادامه گفت، ترکيش استريم تنها مسيري نيست که ايران ممکن است براي انتقال گاز به اروپا از آن استفاده کند. مسيرهاي ديگر شامل درياي سياه، عراق، سوريه و مديترانه هستند. وي اضافه کرد، تحليل‌هاي لازم براي انتخاب «بهترين مسير» بر اساس نرمها و هزينه فايده‌هاي اقتصادي انجام خواهد گرفت.

ايران و گروه 1+5، روز دوم آوريل، در لوزان به تفاهمي اوليه براي حل اختلافات بر سر برنامه هسته‌اي تهران دست يافتند. در صورت نهايي شدن اين توافق، کشورهاي غربي تحريم‌ها عليه ايران را لغو خواهند کرد.

ايران که دومين ذخاير گازي بزرگ جهان را در اختيار دارد، به‌رغم تحريم‌هاي بين المللي و عدم دسترسي به سرمايه گذاري خارجي توانسته به‌نحو مقتضي از منابع انرژي خود بهره برداري کند. در صورت بازگشت ايران به بازار، صادرات گاز اين کشور تأثيري جهاني بر صنعت گاز خواهد گذاشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي